سایبریت

فعال کردن حساب کاربر root در کالی لینوکس 2020

با انتشار Kali 2020.1، به طور پیش فرض دیگر حساب superuser دیگر وجود ندارد و کاربر پیش فرض کالی اکنون یک کاربر استاندارد و بدون دسترسی روت (Non-root user) است. بنابراین وقتی می خواهید ابزار و برنامه ای را نصب یا اجرا کنید ، باید پارامتر “sudo” را قبل از هر دستوری اضافه کنید. اگر می خواهید به جای کاربر معمولی از کاربر root در کالی لینوکس استفاده کنید، به دو روش می‌توانیم این کار را انجام دهیم:

۱. تنظیم رمزعبور برای کاربر root

برای رهایی از این وضعیت، ما یک ترمینال جدید باز می کنیم و با دستور “sudo passwd root” یک رمزعبور جدید برای کاربر root مشخص می کنیم.

sudo passwd root

ابتدا باید برای اجرای دستور sudo رمزعبور کاربری که با آن به کالی لاگین کردیم را وارد کنیم. و در ادامه یک رمز عبور دلخواه برای کاربر root وارد می کنیم (در ترمینال رمز عبور نمایش داده نمیشود).

دستور sudo passwd root برای کاربر root در کالی لینوکس

سپس از حساب فعلی‌مان در کالی لینوکس log out می کنیم و با رمز جدیدی که برای کاربر root در کالی لینوکس مشخص کردیم، لاگین می شویم. خب اکنون با کاربر روت در کالی وارد شدیم، ترمینال را باز کنید و همانطور که می بینید پرامپت به [email protected] تغییر کرده است.

دستور whoami برای کاربر root در کالی لینوکس

۲. دسترسی به مدل کاربر قبلی root در کالی لینوکس

Sudo چیست؟

sudo روشی است که با آن می توانیم به ابزار، پورت‌ و سرویس‌هایی که نیاز به پرمیژن ادمین دارند دسترسی پیدا کنیم. با این حال sudo بسیار قدرتمند است و می تواند دسترسی کامل را به سیستم داشته باشد، بنابراین توصیه نمی شود از آن برای هر دستوری استفاده کنید.

اگر شما به مدت طولانی از کالی لینوکس استفاده می‌کنید، شاید اضافه کردن sudo قبل از دستورات و وارد کردن رمز عبور برای شما راحت نباشد. خبر خوب اینجاست که شما می توانید با دستور زیر، به حالت قبلی کاربر root در کالی لینوکس برگردید:

sudo dpkg-reconfigure kali-grant-root

این دستور باعث می شود کاربران به گروه قابل اعتماد (trusted group) اضافه شوند و در هنگام استفاده از sudo نیازی به تایپ رمزعبور نداشته باشند. این بدان معنی نیست که root به حالت قبلی برمیگردد، بلکه sudo را بدون رمز عبور را فعال می‌کنند.

مطالعه کنید  نصب کالی لینوکس در VMware

ویدئوی آموزشی

 

نظر شما در مورد مدل پیش فرض کاربر non-root (بدون دسترسی روت) چیست؟ آیا این یک تصمیم خوب است؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

1+

دیدگاه‌ها (2)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

  داود مهمان 19 شهریور 1399 پاسخ

  سلام. ممنون واقعا از راهنماییتون
  (در ترمینال رمز عبور نمایش داده نمیشود). این موضوع رو هیچکس نگفته بود
  عاقبت به خیر بشید یک دنیا ممنون

   معین کاردانی مدیر کل 19 شهریور 1399

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که موردتوجه تان قرار گرفته
   ممنون از لطف شما