سایبریت

آموزش رایگان لینوکس

آموزش رایگان لینوکس

لینوکس (Linux) سیستم عامل متن باز و محبوبی است که از تلفن های هوشمند گرفته تا اتومبیل ها، سرورها و کامپیوترهای خانگی و غیره در همه جا وجود دارد.

همانند ویندوز، iOS و Mac OS، لینوکس نیز یک سیستم عامل است. شاید بدانید که اندروید، از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کند.

برای اطلاعات عمومی سیستم عامل لینوکس شامل چندین بخش مختلف است:

 • Bootloader – بوت لودر نرم افزاری است که بوت کامپیوتر شما را مدیریت می کند. برای اکثر کاربران، همان صفحه ای است که هنگام راه اندازی سیستم عامل اجرا می‌شود.
 • Kernel – کرنل هسته این سیستم عامل است که “لینوکس” نامیده می شود و پردازنده، حافظه و دیوایس های متصل را مدیریت می کند. هسته پایین ترین سطح سیستم عامل است.
 • Init system – یک زیر سیستم است که فرایند بوت لودر (گراب GRUB) و Daemons را مدیریت می کند.
 • Daemons – اینها سرویس های درحال اجرا در بک گراند (پرینت، صدا و غیره) هستند که یا هنگام بوت شدن یا بعد از ورود به دسک تاپ شروع به کار می کنند.
 • Graphical server – یک زیر سیستم است که گرافیک را روی مانیتور شما نمایش می دهد.
 • Desktop environment – محیط دسک تاپ همان محیطی است که کاربران با آن کار می کنند.دسک تاپ های زیادی برای انتخاب وجود دارد (GNOME ، Cinnamon ، Mate ، Pantheon ، Enlightenment ، KDE ، Xfce و غیره). هر دسک تاپ یکسری برنامه های داخلی دارد (مانند فایل منیجر، ابزارهای پیکربندی، مرورگرهای وب و بازی ها).
 • Applications – دسک تاپ ها مجموعه کاملی از برنامه ها را ارائه نمی دهند. درست مثل ویندوز و macOS، لینوکس هزاران هزار عنوان نرم افزار دارد که به راحتی می توان آنها را نصب کرد. اکثر توزیع های مدرن لینوکس شامل ابزارهایی شبیه App Store هستند که نصب برنامه را ساده می کنند. مثلا، اوبونتو لینوکس دارای مرکز نرم افزار اوبونتو (Ubuntu Software Center) است که به شما امکان می دهد به سرعت در میان هزاران برنامه جستجو کنید و آنها را نصب کنید.

چرا از لینوکس استفاده کنیم؟

این سوالی است که اکثر مردم می پرسند. چرا وقتی ویندوز بخوبی روی دسک تاپ ها و سرورها کار می کند، خود را با یادگیری یک سیستم عامل جدید به زحمت بیاندازیم؟

در جواب بهتر است از شما بپرسم آیا سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید واقعاً کارایی خوبی دارد؟ آیا در برابر ویروس ها، بدافزارها مقاوم است، کاهش سرعت، خرابی و خرید لایسنس بصورت قانونی ندارد؟

 • لینوکس رایگان است و آن می توانید را بر روی هر کامپیوتر یا سروری که بخواهید نصب کنید.
 • لینوکس هیچ مشکلی با باج افزارها، بدافزار یا ویروس ها ندارد. لینوکس به طور کلی در برابر چنین حملاتی آسیب پذیر نیست.
 • همچنین اگر بخواهید وارد مشاغل امنیت سایبری شوید حتما باید لینوکس را یاد بگیرید، چرا که لینوکس سیستم عامل اصلی هکرها و پنتسترها است.

متن باز

لینوکس همچنین تحت مجوز متن باز (open source) منتشر می شود. منبع باز شامل:

 • آزادی اجرای برنامه برای هر هدفی
 • آزادی مطالعه در مورد چگونگی کارکرد برنامه و تغییر آن برای انجام هر کاری که می خواهید انجام می دهد.
 • آزادی در کپی، آزادی در ویرایش توزیع و انتشار برای دیگران

بدون شک، لینوکس یک سیستم عامل “توسط مردم، برای مردم” است.


توزیع چیست؟

لینوکس تعدادی نسخه مختلف دارد که متناسب با هدف هر نوع کاربری است. از کاربران جدید گرفته تا کاربران خوش سلیقه و کاربران حرفه ای، می توانید نسخه هایی متناسب با نیازهای خود پیدا کنید. به این نسخه ها توزیع یا distribution گفته می شود (به اختصار “distros”). تقریباً همه توزیع های لینوکس را می توان به صورت رایگان دانلود کرد، روی دیسک (یا USB) رایت و نصب کرد. محبوب ترین توزیع های لینوکس موارد زیر هستند:

 • آرچ (Arch)
 • مینت (LINUX MINT)
 • مانجارو (MANJARO)
 • دبیان (DEBIAN)
 • اوبونتو (UBUNTU)
 • سلوس (SOLUS)
 • فدورا (FEDORA)
 • اوپن سوزه (OPENSUSE)
 • المنتری او-اس (ELEMENTARY OS)

برخی کاربران رابط کاربری بسیار مدرن (مانند GNOME و Elementary OS’s و Pantheon) را انتخاب می کنند، در حالی که برخی محیط دسکتاپ سنتی تر (openSUSE و KDE) را می‌پسندند. شما می توانید 100 توزیع برتر را در Distrowatch را بررسی کنید.

برای استفاده در سرور هم می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • Red Hat Enterprise Linux
 • Ubuntu Server
 • Centos
 • SUSE Enterprise Linux

برخی از توزیع های سرور در بالا رایگان هستند (مانند اوبونتو سرور و CentOS) و برخی از آنها تجاری هستند (مانند Red Hat Enterprise Linux و SUSE Enterprise Linux).


کدام توزیع برای من مناسب است

انتخاب توزیع به پاسخ سه سوال ساده بستگی دارد:

 1. مهارت شما چقدر است؟
 2. آیا رابط کاربری دسک تاپ مدرن را ترجیح می دهید یا استاندارد را؟
 3. سرور یا دسک تاپ؟

اگر در مهارت کامپیوتر مبتدی هستید، باید از یک توزیع کاربرپسند مانند Linux Mint ،Ubuntu، Elementary OS یا Deepin استفاده کنید. اگر مهارت های شما در محدوده بالاتر از حد متوسط قرار داشته باشد، می توانید با توزیعی مانند دبیان یا فدورا شروع کنید. اگر به سیستم کاملاً تسلط دارید، از توزیعی مانند آرچ و Gentoo استفاده کنید.

آیا به دنبال یک توزیع برای سرور هستید، باید تصمیم بگیرید که آیا به رابط کاربری دسک تاپ نیاز دارید یا اینکه می خواهید این کار را فقط از طریق خط فرمان انجام دهید. نسخه اوبونتو سرور رابط GUI را نصب نمی کند و فقط محیط خط فرمان دارد. با این حال، شما می توانید برای رابط GUI دسکتاپ اوبونتو را نصب کنید.

آیا مدیر سیستم هستید و توزیع خاصی را می خواهید که هر آنچه را که برای سرور نیاز باشد به شما ارائه دهد؟ در این صورت CentOS ممکن است بهترین انتخاب باشد.

آیا می خواهید از یک توزیع دسک تاپ استفاده کنید و ابزارهای مورد نیازتان را خودتان اضافه کنید؟ در این صورت، ممکن است دبیان گزینه بهتری باشد.


نصب لینوکس

اگر کاربر جدید لینوکس هستید با آموزش زیر می‌توانید اوبونتو را در کنار ویندوز یا در یک ماشین مجازی نصب کنید. برای بسیاری از افراد نصب یک سیستم عامل کار بسیار دلهره آوری به نظر می رسد. باور کنید یا نه، لینوکس یکی از ساده ترین نصب ها را در بین سیستم عامل ها دارد.

آموزش نصب ubuntu در vmware

نصب ubuntu در vmware

اگر یادگیری لینوکس را به ‌تازه‌گی شروع کرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم اوبونتو را روی یکی از نرم‌افزارهای ماشین مجازی نصب کنید. با نصب ubuntu در vmware می‌توانید هم‌زمان از ویندوز خود و اوبونتو استفاده کنید. گام اول: ساخت ماشین مجازی در VMware در بین نرم‌افزارهای ماشین مجازی موجود، نرم‌افزار VMware و VirtualBox

آموزش نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

آموزش نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

قبل از نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 بهتر هست بدانیم واژه اوبونتو از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» گرفته‌شده است. شرکت کنونیکال، اوبونتو را در دو نسخه LTS (پایدار) و غیر LTS منتشر میکند: غیر LTS هر ۶ ماه یکبار منتشر می‌شود و نسخه ای

بوت نشدن ویندوز بعد از نصب اوبونتو

بوت نشدن ویندوز بعد از نصب اوبونتو – تعمیر گراب

در این مقاله می‌خواهیم به مشکل بوت نشدن ویندوز بعد از نصب اوبونتو بپردازیم. گاهی بعد از نصب اوبونتو در کنار ویندوز زمانی که سیستم را اجرا می‌کنیم در منوی grub2 گزینهٔ بوت ویندوز شناسایی نمیشود و سیستم بدون استفاده از منوی grub2 به‌طور مستقیم به ویندوز یا لینوکس بوت

یادگیری لینوکس برای تست نفوذ

اما اگر می‌خواهید مهارت تست نفوذ و هک را شروع کنید، ما در سری آموزش رایگان لینوکس مواردی را که برای شروع نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهیم و به صورت کامل و مرحله به مرحله به توضیح هر بخش پرداخته‌ایم. در این سری ما کالی لینوکس را که یک توزیع تست نفوذ است نصب می‌کنیم و در آن دستورات لینوکس را آموزش می دهیم. مقالات این سری آموزشی به ترتیب در زیر آورده شده‌اند که می‌توانید مطالعه کنید.

نصب کالی لینوکس در VMware

نصب کالی لینوکس در VMware

در این مقاله به بررسی نصب کالی لینوکس در VMware می پردازیم. کالی یک توزیع رایگان لینوکس مبتنی بر دبیان است که برای تست نفوذ (آزمایش نفوذ) در نظر گرفته شده است. اولین نسخه Kali Linux در سال 2013 با بازسازی BackTrack منتشر شد (بک ترک یک توزیع مشهور برای

نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

در این مقاله به بررسی نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 می پردازیم. کالی یک توزیع رایگان لینوکس مبتنی بر دبیان است که برای تست نفوذ (آزمایش نفوذ) در نظر گرفته شده است. اولین نسخه Kali Linux در سال 2013 با بازسازی BackTrack منتشر شد (بک ترک یک توزیع

فعال کردن حساب کاربر root در کالی لینوکس 2020

فعال کردن حساب کاربر root در کالی لینوکس 2020

با انتشار Kali 2020.1، به طور پیش فرض دیگر حساب superuser دیگر وجود ندارد و کاربر پیش فرض کالی اکنون یک کاربر استاندارد و بدون دسترسی روت (Non-root user) است. بنابراین وقتی می خواهید ابزار و برنامه ای را نصب یا اجرا کنید ، باید پارامتر “sudo” را قبل از

ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

تقریباً اکثر هکرها و پنتسترهای حرفه‌ای و متخصص، از لینوکس استفاده می‌کنند. اگرچه با ویندوز و سیستم‌ عامل مک نیز می‌توان نفوذ کرد، اما اکثر ابزارهای هک و تست نفوذ به‌طور خاص برای لینوکس طراحی‌شده‌اند. بعضی از ابزارهای تست نفوذ نیز مانند Cain and Abel, Havij, Zenmap, Metasploit برای ویندوز

ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

در قسمت اول از سری آموزش لینوکس برای هکرهای اخلاقی، با اهمیت استفاده از لینوکس، ساختار دایرکتوری‌ها و … آشنا شدیم. در این قسمت به آموزش تغییر دایرکتوری، لیست کردن دایرکتوری‌ها، ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس و درنهایت راهنمای دستورات می‌پردازیم. بیایید کالی لینوکس را بازکنیم و یادگیری را

مدیریت دایرکتوری و فایل ها در لینوکس (لینوکس برای هکرها - قسمت 3)

مدیریت دایرکتوری و فایل ها در لینوکس

در سومین قسمت از سری آموزش لینوکس برای هکرهای اخلاقی است، ما به آموزش مدیریت دایرکتوری و فایل ها در لینوکس یعنی کپی، تغییر نام، انتقال و مشاهده می‌پردازیم. سپس کمی به شبکه و دستور ifconfig نگاه خواهیم کرد. اگرچه برخی از ابزارهای تست نفوذ و هک برای ویندوز و

پیدا کردن فایل ها در لینوکس (لینوکس برای هکرها - قسمت 4)

پیدا کردن فایل ها در لینوکس

به‌عنوان یک هکر، هیچ جایگزینی برای مهارت در لینوکس وجود ندارد. مبتدیان لینوکس اغلب با مشکل پیدا کردن فایل ها در لینوکس مواجه می‌شوند، به‌خصوص با توجه به ساختار دایرکتوری لینوکس که کاملاً نسبت به سیستم‌عامل مک و ویندوز متفاوت است. بنابراین من این آموزش را به پیدا کردن فایل

آموزش نصب برنامه در لینوکس (لینوکس برای هکرها – قسمت 5)

نصب برنامه در لینوکس

ازآنجاکه تقریباً تمام ابزارهای هکرها در سیستم‌عامل‌های لینوکس/یونیکس توسعه‌یافته است، سری آموزش لینوکس برای کسانی هست که می‌خواهند هکر باشند اما با لینوکس آشنا نیستند. در این قسمت می‌خواهم نصب برنامه در لینوکس نشان دهم. کالی لینوکس بر پایه دبیان ساخته‌شده است. این مهم است زیرا سیستم‌های مختلف لینوکس از

دستورات شبکه در لینوکس (لینوکس برای هکرها – قسمت 6)

دستورات شبکه در لینوکس

یکی از مهم‌ترین موضوعات دستورات شبکه در لینوکس است. فرض می‌کنیم شما کمی از مفاهیم شبکه را می‌دانید، چیزهایی مانند IP addresses, MAC addresses, DNS, DHCP و غیره. اگرنه، لطفاً کمی از وقت خود را به مطالعه اصول شبکه بپردازید. قبل از مطالعه مطمئن شوید قسمت‌های قبلی من در سری

سطح دسترسی در لینوکس

یکی از ویژگی امنیتی سطح دسترسی در لینوکس است. مجوز دسترسی یا سطح دسترسی (Permissions) یک راه محافظت سیستم در برابر خرابکاری ها و دسترسی های غیر مجاز است. فایل ها و دایرکتوری ها در لینوکس”متعلق به” شخصی است که آنها را ایجاد کرده است. این فایل‌ها دارای یک سری

مدیریت پروسه ها در لینوکس (لینوکس برای هکرها – قسمت 8)

مدیریت پروسه ها در لینوکس

شاید بتوان گفت بررسی و مدیریت پروسه ها در لینوکس یکی از مهم‌ترین مهارتی است که هر هکر و متخصصی باید بداند. در لینوکس یک پروسه، یک برنامه در حال اجرا در حافظه است. معمولا سیستم شما به‌طور هم‌زمان صدها پروسه را اجرا می‌کند. لینوکسی‌ها از پروسه‌های سیستم به عنوان

مدیریت متغیرهای محیطی در لینوکس

یکی از مشکلات کاربران متغیرهای محیطی در لینوکس هستند. اگرچه ویندوز هم دارای متغیرهای محیطی است، اما اکثر کاربران و مدیران هرگز متغیرهای محیطی خود را مدیریت نمی‌کنند. متغیرهای محیطی (Environment Variables) متغیرهایی هستند که توسط محیط کاربری ما (شل BASH) استفاده می‌شود. هر کاربر ازجمله روت، دارای متغیرهای محیطی

مشاهده فایل در لینوکس (لینوکس برای هکرها – قسمت 10)

مشاهده فایل در لینوکس

در این مقاله به چندین دستور و تکنیک مشاهده فایل در لینوکس می‌پردازیم. تقریباً همه‌چیز در لینوکس یک فایل است و اغلب آن‌ها فایل‌های متنی هستند. برای مثال، تمام فایل‌های کانفیگ (config) در لینوکس فایل‌های متنی هستند. برای تنظیم مجدد یک برنامه در لینوکس، ما فقط باید فایل کانفیگ آن

راه اندازی وب سرور Apache در لینوکس

راه اندازی وب سرور Apache در لینوکس

در این مقاله نحوهٔ راه اندازی وب سرور Apache در لینوکس را بررسی کنم. Apache در بیش از 60٪ از وب سرورهای جهان استفاده‌شده است، بنابراین هر مدیر لینوکس باید با آن آشنا باشد. شما به‌عنوان یک هکر اخلاقی، مهم است که چگونگی کارکرد Apache و دیتابیس سایت‌ها را بدانید.

ماژول‌های قابل لود کرنل لینوکس (لینوکس برای هکرها – قسمت 12)

ماژول‌های قابل لود کرنل لینوکس

ماژول‌های قابل لود کرنل لینوکس (Loadable Kernel Modules یا LKM ها) برای ما توانایی افزودن ویژگی‌هایی به کرنل (هسته) را بدون نیاز به کامپایل مجدد کرنل فراهم می‌کنند. چیزهایی مانند درایور دیوایس‌ها می‌توانند بدون خاموش کردن سیستم، کامپایل مجدد و یا ریبوت سیستم به کرنل اضافه شوند. ماژول‌های قابل لود