متاسپلویت ۲ (دستورات متاسپلویت)

متاسپلویت ۲ (دستورات متاسپلویت)
متاسپلویت ۲ (دستورات متاسپلویت)

در قسمت قبلی سری متاسپلویت، با msfconsole و Armitage و نحوه جستجو اکسپلویت‌ها آشنا شدیم.

در این آموزش به برخی از دستورات Metasploit نگاه می‌کنیم. اگر شما تعدادی از تکنیک‌ها و دستورات متاسپلویت را بیاموزید، می‌توانید هر سیستمی را هک کنید.

دستورات متاسپلویت

یادگیری و استفاده از دستورات متاسپلویت می‌تواند شمارا در مدیریت این ابزار قدرتمند کمک کند. بیایید کمی از دستورات متداول و ضروری متاسپلویت را ببینیم. اگر در متاسپلویت شناخت قبلی دارید و لیست کامل دستورات meterpreter را می‌خواهید، روی لینک مقاله کلیک کنید.

Show
“Show” یکی از اصلی‌ترین دستورات متاسپلویت است. این دستور برای نمایش ماژول‌ها استفاده می‌شود، مانند دستورات show payloads, show exploits و غیره. همچنین دستور show options برای نمایش گزینه‌های اکسپلویت انتخاب‌شده ما، استفاده می‌شود.

اگر قبل از انتخاب یک اکسپلویت، دستور “show payloads” را اجرا کنیم تمام payload های موجود را نشان می‌دهد. اما اگر بعد از انتخاب یک اکسپلویت، دستور “show payloads” را اجرا کنیم فقط payload هایی که با اکسپلویت انتخاب‌شده ما کار می‌کند نشان داده می‌شود.

Help
دستور “help” لیست دستورات msfconsole را نشان می‌دهد.

Info
“Info” ما را قادر می‌سازد تمام اطلاعات اکسپلویت را ببینیم. بعد از انتخاب یک اکسپلویت، می‌توانیم “info” را تایپ کنیم تا تمام گزینه‌ها، هدف‌ها و توضیحات اکسپلویت را نمایش دهد. من ترجیح می‌دهم دستور info را روی هر اکسپلویتی که استفاده می‌کنم اجرا کنم تا تمام ویژگی‌ها و الزامات آن اکسپلویت را ببینم.

Set
دستور “Set” برای تعیین پارامترها و متغیرهایی که برای اجرای اکسپلویت لازم است استفاده می‌شود. این متغیرها شامل payload, RHOST, LHOST, target, URIPATH و غیره است.

Back
وقتی کار ما با یک ماژول تمام می‌شود و یا زمانی که ماژول اشتباهی را انتخاب کردیم، می‌توانیم از دستور “back” برای بازگشت به پرامپ msfconsole استفاده کنیم.

Use
هنگامی‌که تصمیم گرفتیم که کدام اکسپلویت را می‌خواهیم روی سیستم هدف استفاده کنیم، از دستور “use” برای load کردن اکسپلویت و آماده‌سازی آن برای ارسال به سیستم هدف استفاده می‌کنیم.

Exploit
بعدازاینکه مراحل انتخاب اکسپلویت موردنظر، تعیین تمامی متغیرها و انتخاب payload را انجام دادیم، آخرین چیزی که انجام می‌دهیم دستور “exploit” است تا اکسپلویت موردنظر روی سیستم هدف اجرا شود.

Sessions
دستور “sessions” برای لیست یا تعیین کردن یک session استفاده می‌شود. برای لیست تمام session های باز از سوئیچ ” ‎-l” می‌کنیم. هنگامی‌که دستور با تعداد استفاده می‌شود برای مثال “sessions -1” یعنی متاسپلویت اولین session را فعال کند.

این مطلب را از دست ندهید:
متاسپلویت ۱ (معرفی)

متاسپلویت به ما اجازه می‌دهد که چندین session را در یک یا در چندین سیستم اجرا کنیم. با استفاده از دستور sessions، می‌توانیم session های باز را پیدا و فعال کنیم یا بینشان سوئیچ کنیم.

Exit
هنگامی‌که بخواهیم از msfconsole را خارج شویم، ” exit” را تایپ می‌کنیم.

منتظر آموزش بعدی ما باشید و اگر سؤالی داشتید، حتماً در نظرات زیر بپرسید.

حتما نگاهی به این مطالب بیندازید

نظرتان را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF مقاله
حجم فایل حدود 2 مگابایت است

نگران نباشید، ایمیل‌های مزاحم نمی‌فرستیم
close-link
دریافت هدیه
حجم فایل حدود 1 مگابایت است

نگران نباشید، ایمیل‌های مزاحم نمی‌فرستیم
close-link