سایبریت

ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

تقریباً اکثر هکرها و پنتسترهای حرفه‌ای و متخصص، از لینوکس استفاده می‌کنند. اگرچه با ویندوز و سیستم‌ عامل مک نیز می‌توان نفوذ کرد، اما اکثر ابزارهای هک و تست نفوذ به‌طور خاص برای لینوکس طراحی‌شده‌اند.

بعضی از ابزارهای تست نفوذ نیز مانند Cain and Abel, Havij, Zenmap, Metasploit برای ویندوز تبدیل (port) یا تولید می‌شوند.

هنگامی‌که ابزارهای لینوکس برای ویندوز تبدیل می‌شوند، اغلب برخی از قابلیت‌های خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این قابلیت‌هایی در لینوکس وجود دارد که به‌سادگی در ویندوز در دسترس نیست. به همین دلیل است که در بیشتر موارد ابزارهای تست نفوذ تنها برای لینوکس توسعه می‌یابند.

به‌عنوان یک هکر و متخصص واقعی، شما باید بر لینوکس مهارت پیدا کنید و از توزیع‌های لینوکس مبنی بر تست نفوذ مانند kali استفاده کنید.

در سری آموزش لینوکس برای هکرهای اخلاقی سعی می‌کنیم تمام مهارت‌های لینوکس که برای تست نفوذ نیاز هست را بررسی کنیم.

مرحله ۱: بوت کردن کالی لینوکس

بعدازاینکه کالی را بوت کردید، به‌عنوان کاربر “root” وارد سیستم شوید.

مرحله ۲: باز کردن ترمینال

برای کسب مهارت در لینوکس، شما باید استاد ترمینال شوید. یک هکر متخصص باید بداند چگونه از ترمینال برای اجرای ابزارهای تست نفوذ استفاده کند. بنابراین در نوار سمت چپ روی آیکون ترمینال کلیک کرده و آن را بازکنید.

ترمینال کالی لینوکس - ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

ترمینال لینوکس شبیه خط فرمان ویندوز است و قدرت بالاتری دارد. برخلاف خط فرمان ویندوز، در لینوکس شما می‌توانید از ترمینال همه‌چیز را مدیریت کنید.

نکتهٔ مهمی که باید به یاد داشته باشید این هست که برخلاف ویندوز، لینوکس به بزرگی و کوچک بودن حروف (case-sensitive) حساس است. به این معنی که در لینوکس عبارت”desktop” از “Desktop” و از “DeskTop” متفاوت است. کاربران جدید لینوکس اغلب این مشکل را پیدا می‌کنند، بنابراین سعی کنید این مورد را به یاد داشته باشید.

مرحله ۳: ساختار دایرکتوری‌ها

بیایید با برخی از مبانی پایه لینوکس شروع کنیم. بسیاری از مبتدیان با ساختار فایل‌های سیستمی لینوکس روبرو می‌شوند. فایل‌های سیستمی لینوکس برخلاف ویندوز، به یک درایو فیزیکی وصل نیستند. بنابراین در لینوکس درایو ‎c:/‎ وجود ندارد، بلکه تمام فایل‌های سیستمی لینوکس از «/» اسلش شروع می‌شوند.

مطالعه کنید
کرک WPA2-PSK با استفاده از Aircrack-ng

کاراکتر اسلش «/» نمایانگر دایرکتوری “root” روت یا بالاترین سطح فایل‌های سیستم است. تمام دایرکتوری‌های (پوشه‌ها) دیگر در زیر این دایرکتوری هستند. درست مانند پوشه‌ها و زیرپوشه‌های درایو ‎c:/‎ ویندوز.

برای تجسم ساختار درختی فایل‌های لینوکس، نگاهی به نمودار زیر بیندازید.

ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

مهم است که از این ساختار فایل‌ها اطلاع داشته باشیم، زیرا اغلب ما باید از طریق ترمینال بدون استفاده از یک ابزار گرافیکی مثل ویندوز اکسپلورر بین فایل‌ها حرکت کنیم.

  • دایرکتوری ‎/‎bin جایی است که فایلهای باینری ذخیره می‌شوند. این‌ها برنامه‌هایی هستند که لینوکس را اجرا می‌کنند.
  • دایرکتوری ‎/etc به‌طورکلی جایی هست که فایل‌های پیکربندی ذخیره می‌شود. در لینوکس، تقریباً همه‌چیز با یک فایل پیکربندی متنی در ‎/etc ذخیره می‌شود.
  • دایرکتوری ‎/dev محل نگه‌داری دیوایس فایل‌ها، شبیه به درایور دیوایس‌های ویندوز است.
  • دایرکتوری ‎/var معمولاً جایی است که فایل‌های log، در میان فایل‌های دیگر ذخیره می‌شوند.

مرحله ۴: استفاده از pwd

هنگامی‌که یک ترمینال را در کالی لینوکس باز می‌کنیم، دایرکتوری پیش‌فرض که در آن هستیم، دایرکتوری “home” ما است. همان‌طور که نمودار بالا می‌بینید، این دایرکتوری در سطح زیرین دایرکتوری root قرار دارد. ما می‌توانیم با تایپ دستور زیر، دایرکتوری که در آن هستیم را بفهمیم:

pwd

pwd مخفف “دایرکتوری فعلی” است و همان‌طور که می‌بینید، “‎/root” را برمی‌گرداند به این معنی که ما در دایرکتوری کاربر root هستیم (‎/root را با بالاترین سطح دایرکتوری «/» اشتباه نگیرید. این دایرکتوری کاربران root است).

دستور pwd - ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

pwd یک دستور پرکاربرد هست. هر زمان که بخواهیم بفهمیم در کجای دایرکتوری درختی هستیم می‌توانیم از این دستور استفاده کنیم.

مرحله ۵: استفاده از دستور cd

ما می‌توانیم دایرکتوری که در آن هستیم را با استفاده از دستور cd (change directory) تغییر دهیم. برای مثال، بیایید در ساختار دایرکتوری به بالا حرکت کنیم. دستور زیر را تایپ می‌کنیم:

cd ..

دستور cd که به همراه دونقطه (..) است می‌گوید، “یک سطح را در ساختار درختی به بالا حرکت می‌دهم”. توجه داشته باشید که خط فرمان ما تغییر کرده است و وقتی ما pwd را تایپ می‌کنیم متوجه می‌شویم که لینوکس «/» یا دایرکتوری روت را پاسخ می‌دهد.

pwd

دستور cd در لینوکس - ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

مرحله ۶: استفاده از دستور whoami

دستور whoami نام کاربری که وارد سیستم شده است را نشان می‌دهد. ازآنجاکه ما کاربر روت هستیم، می‌توانیم به هر حساب کاربری وارد شویم و آن نام کاربری در اینجا نمایش داده می‌شود.

whoami

دستور whoami در لینوکس - ساختار دایرکتوری‌ ها در لینوکس

منتظر آموزش بعدی سری آموزش لینوکس برای هکرهای اخلاقی باشید.

مطالعه کنید
کرک WPA2-PSK وایرلس با حمله PMKID
دانلود PDF مقاله
2+

دیدگاه‌ها (0)

  • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
  • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
  • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند، به جز کامنت های تکراری!

*
*