سایبریت

ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

در قسمت اول از سری آموزش لینوکس برای هکرهای اخلاقی، با اهمیت استفاده از لینوکس، ساختار دایرکتوری‌ها و … آشنا شدیم. در این قسمت به آموزش تغییر دایرکتوری، لیست کردن دایرکتوری‌ها، ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس و درنهایت راهنمای دستورات می‌پردازیم.

بیایید کالی لینوکس را بازکنیم و یادگیری را شروع کنیم.

1- تغییر دایرکتوری (cd)

ما می‌توانیم دایرکتوری‌ها را چندین بار با دستور cd تغییر دهیم. همان‌طور که در آموزش قبلی نشان دادم، می‌توانیم با استفاده از دستور cd ‎..‎ یک سطح در ساختار درختی دایرکتوری‌ها به بالا حرکت کنیم. ما همچنین می‌توانیم به‌طور مستقیم با دستور cd /‎ به دایرکتوری root حرکت کنیم یا با دستور cd /root‎ به دایرکتوری home حساب کاربر root برویم.

اغلب ما از cd استفاده می‌کنیم تا با استفاده از مسیر کامل دایرکتوری به یک دایرکتوری حرکت کنیم. این به این معنی است که ما کل مسیر دایرکتوری را که می‌خواهیم به آن حرکت کنیم را بعد از cd بنویسیم. ما همچنین می‌توانیم با استفاده از مسیر نسبی دایرکتوری، به دایرکتوری موردنظر حرکت کنیم. این به این معنی است که ما نیازی نیست کل مسیر را بنویسیم، بلکه فقط از مسیری که در حال حاضر در آن هستیم استفاده کنیم و به آن اضافه کنیم.

بیایید به برخی مثال‌های زیر نگاه کنیم.

برای مثال ما در دایرکتوری کاربر root در کالی هستیم و می‌خواهیم به دایرکتوری wireshark برویم. ما می‌توانیم به‌سادگی تایپ کنیم:

cd /usr/share/wireshark

دستور pwd در لینوکس - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

این دستور ما را به‌طور مستقیم به دایرکتوری wireshark می‌برد.

اکنون بگذارید بگوییم ما می‌خواهیم به دایرکتوری diameter از زیرشاخه‌های دایرکتوری wireshark برویم. ما می‌توانیم مسیر کامل آن دایرکتوری را تایپ کنیم، اما راه ساده‌تر این هست که مسیر نسبی را از جایی که در آن هستیم تایپ کنیم. ما می‌دانیم که در مسیر ‎/usr/share/wireshark هستیم. بنابراین تایپ می‌کنیم:

cd diameter

دستور cd در لینوکس - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

و این ما را به دایرکتوری diameter از زیرشاخهٔ دایرکتوری wireshark یا ‎/usr/share/wireshark/diameter می‌برد.

مطالعه کنید
پیدا کردن فایل ها در لینوکس

یک‌بار دیگر این نکته مهم را تأکید کنیم که لینوکس به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس است، بنابراین در تایپ کردن نام دایرکتوری‌ها دقت کنید تا با پیام خطای “no such file or directory” مواجه نشوید.

2- لیست کردن (ls)

یکی از دستورات پرکاربرد در لینوکس، list یا ls است. این دستور برای فهرست کردن محتویات یک دایرکتوری یا زیرشاخه‌های دایرکتوری استفاده می‌شود تا بتوانیم محتویات آن را ببینیم. این بسیار شبیه به دستور dir در ویندوز است. بنابراین بگذارید از این دستور در فهرست کردن دایرکتوری wireshark استفاده کنیم.

ls

دستور ls در لینوکس - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

می‌بینیم که لینوکس تمام فایل‌ها و دایرکتوری‌های wireshark لیست کرده است. لینوکس به ما اجازه می‌دهد دستورات خود را با استفاده از سوئیچ‌ها تغییر دهیم. سوئیچ‌ها معمولاً حروف بعد از کاراکتر دش “-“ هستند. در دستور ls دو سوئیچ ‎-a و ‎-l بسیار کاربردی است.

سوئیچ ‎-a به معنای all یا همه است، بنابراین زمانی که بخواهیم تمام فایل‌ها و دایرکتوری‌ها، حتی آن‌هایی را که مخفی هستند را لیست کنیم از آن استفاده می‌کنیم. هنگامی‌که ما از سوئیچ ‎-l استفاده می‌کنیم، به ما یک لیست طولانی از اطلاعات مربوط به مجوزهای امنیتی، اندازه، مالک، گروه فایل یا دایرکتوری، تاریخ ایجاد آن و غیره به را ما می‌دهد.

بیایید تایپ کنیم:

ls -la

لیست کردن دایرکتوری در لینوکس - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

ما در قسمت‌های بعدی مجوزها یا پرمیژن‌های امنیتی را بررسی خواهیم کرد، اما باید بدانید که مجوز اجرا کردن (x) execute برای هر فایلی که می‌خواهید اجرا کنید موردنیاز است. بنابراین، اگر یک ابزار جدید را دانلود کردید، باید مطمئن شوید که مجوز اجرای آن رادارید. در ادامه به ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس می پردازیم.

3- ایجاد فایل (touch)

ساخت فایل در لینوکس، کمی متفاوت از ویندوز است. در لینوکس ما از دستور touch استفاده می‌کنیم. بنابراین، اجازه دهید یک فایل جدید بانام 1file ایجاد کنیم:

touch 1file

اکنون با لیست کردن دایرکتوری می‌توانیم ببینیم که فایل جدید وجود دارد:

ls -la

دستور touch - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

4- ایجاد دایرکتوری (mkdir)

همانند ویندوز، ما می‌توانیم یک دایرکتوری را با استفاده از دستور directory make (mkdir) ایجاد کنیم. اکنون یک دایرکتوری جدید ایجاد می‌کنیم.

mkdir 1dir

دستور mkdir - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

حالا ls را تایپ کنید و می‌توانید ببینید که دایرکتوری جدید ایجادشده است. تا اینجا با ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس آشنا شدیم.

مطالعه کنید
ساخت اکسس پوینت Evil Twin

5- کمک گرفتن (man)

لینوکس ابزار بسیار مفیدی به نام man دارد. man به معنای manual یا کتاب راهنما، تقریباً برای هر دستور قابل‌استفاده است. اگر شما عملکرد دستوری را فراموش کنید، به‌سادگی تایپ کنید man و سپس نام دستور را تایپ کنید تا تمام اطلاعاتی که در مورد آن دستور، سوئیچ‌ها و غیره نیاز دارید را نمایش دهد. برای مثال تایپ کنید:

man touch

دستور man - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

در بسیاری دستورات، با استفاده از سوئیچ ‎-h یا سوئیچ ‎–help  بعدازآن دستور، می‌توانید راهنمای مخصوص آن دستور را مشاهده کنید. برای مشاهده راهنمای دستور “touch” از دستور touch به همراه سوئیچ  ‎–help استفاده می‌کنیم.

touch --help

دستور touch در لینوکس - ساخت فایل‌ و دایرکتوری‌ در لینوکس

این آموزش مختصری از لینوکس برای هکرهای اخلاقی است. مطمئن شوید قسمت اول را مطالعه کرده‌اید. منتظر آموزش بعدی ما باشید.

دانلود PDF مقاله
4+

دیدگاه‌ها (0)

  • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
  • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
  • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند، به جز کامنت های تکراری!

*
*