سایبریت

آموزش نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

قبل از نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 بهتر هست بدانیم واژه اوبونتو از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» گرفته‌شده است.

شرکت کنونیکال، اوبونتو را در دو نسخه LTS (پایدار) و غیر LTS منتشر میکند:

 • غیر LTS هر ۶ ماه یکبار منتشر می‌شود و نسخه ای با پشتیبانی ۹ ماهه است
 • LTS هر دو سال یک‌بار (در ماه چهارم سالهای زوج میلادی) منتشر می‌شود و نسخه ای با پشتیبانی ۵ ساله است

ترتیب مراحل بسیار مهم است، اکثر مشکلات و سوالاتی که برای کاربران پیش آمده طی نکردن ترتیب مراحل زیر است. برای نصب موفق اوبونتو ترتیب سه مرحله زیر اهمیت بسیاری دارد، بنابراین تا قبل از تصمیم به نصب اوبونتو مطمئن شوید این سه مرحله را به درستی انجام داده اید.

توجه مهم: در ویدیو زیر نصب اوبونتو در کنار ویندوز و در سیستم های UEFI را می‌بینید. توجه کنید اگر سیستم شما Legacy BIOS است باید یک پارتیشن boot نیز ایجاد کنید که مورد آن در این مقاله توضیح داده شده است!

 

هر نسخهٔ منتشرشده اوبونتو یک شماره نسخه دارد که از «سال. ماه» انتشار آن نامگذاری شده است. این توزیع برگرفته از دبیان بوده و در نسخه جدیدش از محیط دسکتاپ گنوم GNOME به جای Unity استفاده میکند که از پایداری بیشتری برخوردار است.

در این مقاله برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 از آخرین نسخه پایدار اوبونتو 20.04 استفاده می کنیم که در سال 2020 منتشرشده است.

مرحله ۱: دانلود و رایت ایمیج اوبونتو

ابتدا فایل ISO اوبونتو را دانلود کنید، سپس می‌توانید این فایل را روی یک DVD رایت کرده و یا فلش مموری USB خود را بوتیبل (Bootable) کنید و اوبونتو را از روی آن اجرا کنید. برای اینکار نرم‌افزار Rufus را دانلود کنید و یک فلش مموری با حافظه حداقل ۸ گیگابایت به رایانه متصل کرده و نرم‌‌افزار را اجرا کنید.

 1. طبق تصویر در مرحله ۱ دیوایس USB خود را انتخاب کنید.
 2. روی SELECT کلیک کنید و فایل ISO اوبونتو را انتخاب کنید.
 3. در قسمت partition scheme بسته به حالت پارتیشن بندی دیسک شما باید GPT یا MBR را انتخاب کنید. برای تشخیص GPT یا MBR بودن دیسک ادامه مقاله را مشاهده کنید.
 4. در آخر با کلیک روی دکمه Start و انتخاب گزینه ok عملیات کپی آغاز میشود. بعد از پایان عملیات USB شما آمادهٔ بوت شدن است.

اموزش بوتیبل کردن فلش مموری - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

 

بررسی حالت UEFI یا BIOS در ویندوز

برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 یا هر توزیع دیگری ابتدا باید بررسی کنیم ویندوز در حالت Legacy نصب شده یا UEFI سپس USB خود را با توجه به آن بوتیبل کنیم. زیرا اگر ویندوز در حالت UEFI نصب شده باشد اوبونتو نیز باید در حالت UEFI نصب شود و Legacy نیز به همین ترتیب. برای اینکار در ویندوز کلیدهای win+r را همزمان فشار داده و در پنجره بازشده عبارت msinfo32 را تایپ کنید و Enter بزنید در پنجرهٔ‌ باز شده به عبارت نوشته شده در جلوی BIOS MODE توجه کنید.

بررسی حالت UEFI یا BIOS در ویندوز - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

از سوی دیگر باید نوع پارتیشن بندی هارددیسک (GPT یا MBR) را بررسی کنید. در ویندوز کلیدهای win+r را همزمان فشار داده و در پنجره بازشده عبارت cmd را تایپ کنید و Enter بزنید تا پنجرهٔ command prompt باز شود.
در پنجره بازشده دستور diskpart را تایپ کنید و Enter بزنید و سپس دستور list disk را تایپ کنید و Enter بزنید تا لیستی از دیسک‌های متصل شده را نشان دهد. اگر هارددیسک شما GPT باشد، زیرستون GPT علامت * را خواهید دید ولی اگر وجود نداشت هارددیسک MBR است. (به طور کلی اگر هارد GPT باشد ویندوز در حالت UEFI نصب شده اما اگر هارد MBR باشد ویندوز می‌تواند در حالت BIOS یا UEFI نصب شده باشد.)

 تشخیص gpt یا mbr هاردیسک - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

مرحله ۲: ایجاد فضای خالی در ویندوز برای نصب اوبونتو

برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 به حداقل 25GB فضای خالی و تعریف نشده نیاز داریم. توجه کنید که این حداقل فضا است و شما بسته به نیاز خود باید فضای بیشتری اختصاص دهید که برای استفاده روزانه از اوبونتو 60 گیگ میتواند مناسب باشد.
۱. برای ایجاد این فضا وارد پنجرهٔ command prompt شوید و دستور diskmgmt.msc را تایپ کرده و Enter بزنید تا پنجرهٔ Disk Management باز شود.
سپس روی پارتیشن دلخواهی که قصد دارید فضای مورد نیاز را از آن جدا کنید (پارتیشن انتخابی باید از نوع Basic باشد) راست کلیک کرده و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

ایجاد فضای خالی در ویندوز - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۲. بنابراین در پنجرهٔ باز شده باید در مقابل Enter the amount in MB عبارت 25000 را تایپ کرده و روی Shrink کلیک کنیم تا 25GB فضا از این پارتیشن جدا شود و پارتیشن مورد نظر ما ایجاد شود.

ایجاد فضای خالی در ویندوز - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

چند دقیقه منتظر بمانید تا فضای 25GB را با عنوان Unallocated Space مشاهده کنید.

ایجاد فضای خالی در ویندوز - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

مرحله ۳: غیر‌فعال کردن fast startup و Secure Boot

فعال بودن گزینهٔ fast startup در ویندوز 8 و 10 باعث اجرای سریع‌تر ویندوز می‌شود، به همین دلیل از بوت شدن DVD و USB جلوگیری می‌کند. بنابراین برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 باید این گزینه را غیر فعال کردن کنیم:

 • به مسیر Control Panel > Power Option بروید.
 • از داخل پنجره Power Option روی گزینهٔ Choice what the power button do را کلیک کنید.
 • روی گزینهٔ Change setting that are currently unavailable کلیک کنید.
 • در آخر تیک گزینه Turn on fast startup را بردارید و روی save changes کلیک کنید.

غیر‌فعال کردن fast startup و Secure Boot - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

اگر سیستم شما از UEFI استفاده می‌کند باید ویژگی Secure Boot را غیرفعال کنیم. زیرا فعال بودن این ویژگی مانع بوت شدن DVD و USB می‌شود و به‌علاوه از نصب دو سیستم‌عامل کنار یکدیگر جلوگیری می‌کند. (UEFI جایگزین BIOS در رایانه‌های قدیمی می‌باشد.‌)

مطالعه کنید
تفاوت su و sudo در لینوکس

برای غیرفعال کردن Secure Boot طبق زیر عمل کنید:

در سیستم های BIOS هنگام اجرای سیستم بسته به نوع مادربورد با فشار دادن یکی از کلیدهای Del یا F2 یا F10 یا F12 و یا Esc‌ وارد تنظیمات BIOS سیستم ‌شوید. سپس وارد تب Boot یا Security و … شوید تا گزینهٔ Secure Boot‌ یا UEFI Boot را بیابید در حالت Disable‌ قرار داده و سپس تنظیمات را ذخیره کنید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

در سیستم های جدید که از UEFI استفاده می‌کنند نیز در هنگام اجرای سیستم با فشار دادن یکی از کلیدهای Del یا F2 یا F10 یا F12 و یا Esc‌ وارد تنظیمات UEFI سیستم ‌شوید، سپس Secure Boot‌ را بیابید و غیر فعال کنید و تنظیمات را ذخیره کنید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

اما در صورتیکه موفق به ورود در تنظیمات UEFI نشدید، کافیست در ویندوز 8 و 10 با نگه داشتن کلید Shift روی Restart کلیک کنید و بعد از وارد شدن به منوی بوت، به مسیر زیر بروید.

Troubleshoot > Advanced Options> UEFI Firmware Settings

غیر‌فعال کردن Secure Boot - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

در پنجره باز شده روی Restart کلیک کرده تا وارد تنظیمات UEFI شوید و مشابه قبل Secure Boot‌ را بیابید و غیر فعال کنید و در آخر تنظیمات را ذخیره کنید.

نکته: اگر سیستم شما از secure boot پشتیبانی نمی‌کند از این آموزش رد شوید و به گام بعد بروید.

مرحله ۴: نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 بصورت Dual Boot

1. USB یا DVD بوتیبل اوبونتو را متصل کنید، سپس رایانه را ریستارت کنید و بسته به مادربورد خود با فشار دادن یکی از کلیدهای F2 یا F8 یا F10 و یا F12 وارد منوی انتخاب بوت ‌شوید و USB Flash یا DVD بوتیبل اوبونتو را انتخاب کنید.

۲. بعد از بوت شدن اوبونتو وارد منؤ grub2 می‌شوید و گزینهٔ Install Ubuntu را انتخاب کرده و Enter را بزنید. (در سیستم‌های Bios منؤ زیر نمایش داده نمی‌شود و مستقیم وارد محیط نصب می‌شوید.)

منو grub2 اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

در ادامه کلیدهای CTRL + C را فشار دهید تا از بررسی فایل های سیستم رد شوید.

بررسی فایل های سیستمی - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

برروی install ubuntu کلیک کنید.

نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۳. در قسمت تنظیمات کیبورد، زبان فارسی را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

مراحل نصب اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۴. گزینهٔ Normal installation را انتخاب کنید تا اوبونتو کامل به همراه ابزارهایش نصب شود. گزینهInstall third-party software را انتخاب کنید تا برنامه‌های جانبی مانند کدک های تصویری برای عملکرد بیشتر به همراه اوبونتو نصب شوند.

مراحل نصب اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۵. در قسمت نحوهٔ نصب گزینه‌های زیر را بررسی می‌کنیم:

Install Ubuntu alongside Windows: این گزینه به صورت خودکار و بدون نیاز به پارتیشن بندی توسط شما، اوبونتو را در کنار ویندوز و در پارتیشن ویندوز نصب می‌کند. اما چون این گزینه در نصب دیگر توزیع‌های لینوکس وجود ندارد ما به صورت دستی پارتیشن بندی را انجام می‌دهیم.

Erase disk and install Ubuntu: این گزینه تمام اطلاعات هارد شما را پاک می‌کند و اوبونتو را روی آن نصب می‌کند. (هرگز روی آن کلیک نکنید)

Something else : با انتخاب این گزینه پارتیشن بندی را به صورت دستی انجام می‌دهیم.

مراحل نصب اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۶. برای نصب توزیع‌های لینوکس باید پارتیشن‌های root, home, swap را ایجاد کنیم:

root: در این پارتیشن اوبونتو (یا هر توزیع دیگر لینوکس) نصب می‌شود.

home: این پارتیشن محل ذخیرهٔ فایل‌های شخصی و حساب‌های کاربری می‌باشد.

swap: از این پارتیشن هنگامی که حافظه رم پر شود برای نگهداری اطلاعات موقت استفاده می‌شود.

EFI یا ‌boot: اگر سیستم شما UEFI هست و در لیست پارتیشن های خود پارتیشن EFI می بینید نیازی به ایجاد کردن آن ندارید. اما اگر سیستم شما Legacy است باید یک پارتیشن boot ایجاد کنید.

 • نکته: اگر جایی از مراحل زیر را به اشتباه انجام دادید، روی دکمه‌ٔ Revert کلیک کنید تا تنظیمات به حالت اول خود برگردد.

پارتیشن‌ free space همان فضایی است که در مرحله دوم ایجاد کردیم روی آن کلیک کرده و سپس دکمهٔ + را انتخاب می‌کنیم.

مرحله پارتیشن بندی در اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

اگر سیستم شما Legacy BIOS است باید یک پارتیشن boot ایجاد کنید. اما اگر UEFI است از این عبور کنید و پارتیشن بعدی یعنی swap را ایجاد کنید!

برای ایجاد boot در قسمت سایز 1GB فضا به آن اختصاص دهید. برای جلوگیری از مشکل گراب، بهتر هست Type آن را primary انتخاب کنید!

Size = 1024MB
Type for the new partition = Logical
Location for the new partition = Beginning
Use as = EXT4 journaling file system
Mount point = /boot

مرحله پارتیشن بندی در اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

برای ایجاد swap در قسمت سایز 4GB فضا به آن اختصاص دهید.

Size = 4000 MB
Type for the new partition = Logical
Location for the new partition = Beginning
Use as = swap area

مرحله پارتیشن بندی در اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

برای ایجاد root دوباره روی free space کلیک کرده و سپس دکمهٔ + را انتخاب می‌کنیم. در پنجرهٔ باز شده مانند زیر عمل می‌کنیم. در قسمت size باید بیشترین فضای لازم را در نظر گیرید، زیرا در این پارتیشن ابزارهای اوبونتو نصب می‌شود. اگر 25 گیگ فضا در ویندوز در نظر گرفتید باید حداقل 15 گیگ از آن را به root اختصاص دهید.

Size = 15000 MB
Type for the new partition = Primary
Location for the new partition = Beginning
Use as = EXT4 journaling file system
Mount point = /

مرحله پارتیشن بندی در اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

ابرای ایجاد home می‌توانیم روی فضای باقی مانده free space کلیک کنیم و دکمهٔ + را انتخاب کنیم. در قسمت size فضای آزاد باقیمانده را به آن اختصاص دهید.

Size =
Type for the new partition = Logical
Location for the new partition = Beginning
Use as = EXT4 journaling file system
Mount point = /home

مرحله پارتیشن بندی در اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

بعد از ایجاد پارتیشن‌ها روی Install now کلیک کرده و در پنجرهٔ باز شده Continue را انتخاب کنید.

مطالعه کنید
نصب ubuntu در vmware

پایان مرحله پارتیشن بندی در اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۷. کشور ایران را از روی نقشه انتخاب کنید تا ساعت سیستم‌عامل تنظیم ‌شود.

منطقه زمانی - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۸. در آخرین مرحله با وارد‌کردن نام، نام‌کاربری و رمزعبور بر روی Continue کلیک کنید تا نصب اوبونتو انجام شود.

مشخص کردن نام کاربری اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

شروع نصب - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

۹. در پایان نصب روی Restart now کلیک کرده و در ادامه USB یا DVD اوبونتو را از رایانه جدا کنید.

پایان نصب - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

بعد از راه‌ اندازی مجدد سیستم، وارد منؤ grub2 می‌شوید. در این منو با انتخاب Ubuntu سیستم‌عامل اوبونتو اجرا می‌شود و با انتخاب Windows Boot Manager ویندوز 10 اجرا می‌شود. در سیستم‌های Bios به‌جای گزینهٔ Windows Boot Manager گزینهٔ Windows10 وجود دارد.

منو گراب اوبونتو - نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10

اوبونتو از پارتیشن‌های NTFS پشتیبانی می‌کند بنابراین در اوبونتو می‌توانید به فایل‌های موجود در پارتیشن‌های ویندوز دسترسی داشته باشید.

 

تعمیر بوت ویندوز بعد از نصب لینوکس

پس از نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10، اگر در منوی grub2 گزینهٔ بوت ویندوز شناسایی نشد با استفاده از نرم‌افزار Boot Repair با تعمیر گراب، مشکل را برطرف می‌کنیم.

بوت نشدن ویندوز بعد از نصب اوبونتو

 

سوالات متدوال بعد از نصب اوبونتو

 • آیا نیازی به انجام مرحله ۳ هست؟
 • مرحله ۳ به این دلیل هست که برخی از سیستم ها بدلیل سریع بوت شدن و … گراب را نمایش نمی‌دهد برای همین این مورد را با این روش برطرف می‌کنیم.

 

 • bios mode برای من legacy نمایش داده شده. این جز کدام دسته میشه. آیا نصبش فرق میکنه ؟
 • Legacy Mode مربوط به فریمور BIOS است. از روش BIOS نصب کنید.

 

 • بعد یک هفته برنامه disk usage analyser میگه فضا نداری و همش هشدار میدهد؟
 • برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 به حداقل 25GB فضای خالی و تعریف نشده نیاز داریم. شما باید بنا به شرایطتون فضای بسیار بیشتری را به پارتیشن root بدهید، تمام ابزارها در این پارتیشن نصب می‌شوند. و پارتیشن home صرفا جنبه ذخیره کردن اطلاعات شخصی مثل فیلم و .. دارد. اما اگر مشکل کمبود فضا دارید،‌ برای تغییر سایز پارتیشن از gparted استفاده کنید.
 • https://www.youtube.com/watch?v=QSpGaeHlkoE
 • https://cutt.ly/Gr46E1R

 

 • برای من فضای خالی که ایجاد کردم (free space) هنگام نصب نشون داده نمیشه؟
 • با استفاده از ابزار EASEUS Partition master در ویندوز پارتیشن free space را از dynamic به logical تبدیل کنید. سپس مجدد مراحل نصب را انجام دهید.
 • توجه کنید در هارددیسک‌های MBR حداکثر تا 4 پارتیشن Primary می‌توان ایجاد کرد، بنابراین اگر در موقع انتخاب نوع پارتیشن ارور دریافت کردید گزینهٔ Logical را انتخاب کنید.

 

 • لپ تاپ من قدیمیه و Bios Mode اون Legacy هست. موقع انتخاب پارتیشن دکمه + کار نمیکنه؟
 • هارد MBR شما چهار تا پارتیشن primary دارد پس داخل ویندوز یکی از پارتیشن های primary را به logical تبدیل کنید.

 

 • سلام من در هنگام پارتیشن بندی که به اتمام رسید و گزینه نصب رو زدم با این پیغام مواجه شدم no efi system partion was found ؟
 • در مرحله پارتیشن بندی یک پارتیشن EFI با حجم 1 گیگ ایجاد کنید

 

 • من همین مراحل رو میرم اما ارور میده اخرای نصب و ارورش اینه؟  ‘grub-efi-amd64-signed’ package failed to install into /target/
 • https://cutt.ly/UedBkd5

 

 • من در پایان نصب با خطای executing ‘grub-install/dev/sda’ failed و this is a fatal error مواجه میشم و وقتی دکمه ok رو میزنم. صفحه installer crashed میاد و در پایان پیغام میده که ubuntu نصب نشده؟
 • اوبونتو را لایو اجرا کنید و طبق روش دوم مقاله زیر گراب را آپدیت کنید
 • مقاله https://cybrit.ir/?p=814

 

 • بعد از نصب اوبونتو تو گراب2 دیگه ویندوز نمیاد و من دسترسی به ویندوزم ندارم الان باید چیکار کنم؟
 • مقاله https://cybrit.ir/?p=814

 

 • ابونتو نصب شد ولی وقتی روی ابونتو می روم، فقط یه صفحه بنفش یا سیاه میاد؟
 • اصولا این مشکلات به خاطر شناسایی نشدن درایور کارت گرافیک پیش میاد که ما با روش زیر این مشکل را حل می‌کنیم:
 • – اگر کارت گرافیک شما nvidia باشد، این مراحل را دنبال کنید:
 • ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
 • ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت nomodeset جایگزین کنید.
 • ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.
 • – اگر کارت گرافیک شما ati باشد، این مراحل را دنبال کنید:
 • ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
 • ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت radeon.modeset=0 جایگزین کنید.
 • ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.

 

 • آیا میشه بعد از نصب اوبنتو و بعد از مدتی اون بخش هارد رو که روش لینوکس هستش رو مجددا آزاد کرد و به ویندوز اختصاص داد؟
 • در ویندوز با IM-Magic Partition یا .. پارتیشن لینوکس حذف کنید و به پارتیشن موردنظر اضافه کنید

 

 • چطور دسترسی به فایل های ویندوز در لینوکس امکان پذیر هستش؟
 • به فایل منیجر اوبونتو بروید و از قسمت other location وارد پارتیشن های ویندوزی خود شوید

 

 • چرا شبکه WiFi من شناسایی نمیشه؟
 • خروجی دستور lshw -class network را بررسی کنید، اگر کارت وایرلس شما Broadcom هست ابتدا با کابل lan به اینترنت متصل بشید و به ترتیب دستورات زیر را وارد کنید
 • sudo apt-get update
 • sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source
 • sudo apt-get install linux-generic bcmwl-kernel-source
31+

دیدگاه‌ها (223)

 • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
 • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
 • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند، به جز کامنت های تکراری!

*
*

  مجتبی مهمان 15 اردیبهشت 1400 پاسخ

  HDD: gpt
  عکس رو فرستادم
  imgurl.ir/uploads/i50504_.jpeg
  آدرس عکس ارور

   معین کاردانی بنیان گذار 16 اردیبهشت 1400

   طبق‌ راهنمای زیر پیش‌ برید
   b2n.ir/m12284

  مجتبی مهمان 15 اردیبهشت 1400 پاسخ

  سلام طبق دستورات اوبونتو رو نصب کردم ولی امکان انتخاب ویندوز یا اوبونتو در هنگام روشن کردن سیستم رو نمی بینم. همانطور که گفتید دستورات مربوط به این مشکلات رو هم اجرا کردم ولی همچنان امکان اجرای ویندوز رو ندارم. در هنگام بالا اومدن سیستم یک اروری دریافت می کنم که از اون عکس گرفتم. اگر امکانش هست برای شما ایمیل کنم راهنمایی کنید چطور باید مشکل رو حل کنم... ممنون.

   معین کاردانی بنیان گذار 15 اردیبهشت 1400

   سلام
   روش ارائه شده کاملا تست شده اما ممکنه در ۱ درصد مواقع بسته به شرایط سیستم یا کاربر بخوبی نتیجه نده که ان هم قابل حله.
   در ادرس زیر تصویر ارور را اپلود کنید و لینک ان را به همراه مشخصات سیستمتون (mbr یا gpt و غیره) کامنت کنید
   imgurl.ir
   همچنین کامنتها را بررسی کنید ممکنه مشکل شما در کامنت ها پرسیده شده باشه

  امیروف مهمان 5 اردیبهشت 1400 پاسخ

  نه هاردم اکسترنال که نیست جفتش اینترناله
  یکی gpt
  یکی mbr
  ویندوز هم رو gpt نصبه الان
  اوبونتو رو روکدوم نصب کنم ؟ که مشکل گراب و اینا هم نباشه

   معین کاردانی بنیان گذار 15 اردیبهشت 1400

   روی gpt نصب کنید

  امیروف مهمان 5 اردیبهشت 1400 پاسخ

  سلام
  من رو لبتابم دو هارد دارم یکی ssd و رو GPT تنظیم شده و ویندوز 10 هم روی همین نصبه
  کنارش هارد اصلیم هم هست که روی MBR
  الان میخام اوبونتو نصب کنم روی کدوم هارد نصب کنم ؟ و چجوری ؟
  البته روی هارد دوم که ویندوز روش نصب نیست باشه بهتره چون فضای بیشتری داره
  راهنماییم کنیدممنون

   معین کاردانی بنیان گذار 5 اردیبهشت 1400

   سلام
   بوت سیستمتون را روی هارد دوم (اکسترنال) تنظیم کنید و بعد از اجرای اوبونتو شروع به نصب کنید، فقط توجه کنید پارتیشن های ان (اطلاعاتتون) را پاک نکنید

  ح مهمان 3 اردیبهشت 1400 پاسخ

  ایول
  عالی بود
  خلاصه خدا خیرت بده

  حميد مهمان 1 اردیبهشت 1400 پاسخ

  سلام. ممنون
  خیلی کمکم کردید

  علیرضا شیعه مهمان 11 فروردین 1400 پاسخ

  سلام پیشنهاد می کنید تا از گزینه خود اوبونتو برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز استفاده کنیم ؟ (Install Ubuntu alongside Windows)

   معین کاردانی بنیان گذار 30 فروردین 1400

   سلام این گزینه از فضای درایو c ویندوز پارتیشن بندی میکنه، پس بهتره دستی پارتیشن بندی کنید

  محمد مهمان 30 بهمن 1399 پاسخ

  فوق العاده بود... خسته نباشید خیلی ممنون

  سینا مهمان 19 بهمن 1399 پاسخ

  سلام استاد کاردانی عزیز
  بابت آموزش جامع و کاملتون واقعا ممنونم
  متاسفانه برای من در بوت کردن اوبنتو مشکلی پیش اومده
  چند هفته پس از نصب موفقیت آمیز اوبنتو بنابه دلایلی مجبور به نصب دوباره ی ویندوز شدم . سپس به فرموده خودتون در کنترل پنل تیک fast startup رو برداشتم . اما متاسفانه همچنان پس از ریاستارت سیستم مستقیما به ویندوز هدایت میشه
  Lenovo Z50-70
  در لپتاپ من گزینه security boot هم وجود نداره
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  ممنون میشم اگر بنده رو

   معین کاردانی بنیان گذار 19 بهمن 1399

   سلام لطف دارید
   موارد زیر را بررسی کنید
   -برای بوت اوبونتو بصورت دستی در ویندوز 10، کلید Shift نگه دارید و روی Restart کلیک کنید
   گزینه Use a device کلیک کنید و usb خودتون را انتخاب کنید
   راه حل بعدی
   برای بررسی غیرفعال بودن Secure Boot دستور زیر را در powershell وارد کنید
   Confirm-SecureBootUEFI
   اگر لپتاپ شما thinkpad هست در بایوس در تب Restart گزینه OS Optimized Defaults را غیر فعال کنید
   و در تب Startup اگر گزینه uefi غیرفعال هست f9 را بزنید تا گزینه ها فعال بشه و UEFI/Legacy Boot را روی both بگذارید

  Blythe مهمان 7 بهمن 1399 پاسخ

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have
  any trouble with hackers? My last blog (wordpress)
  was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

  my site; security system for pre wired home

   معین کاردانی بنیان گذار 7 بهمن 1399

   Hey Blythe
   yes, I have a tutorial and techniques to prevent wordpress hacking
   please translate this article with google translate
   https://cybrit.ir/?p=555
   you can do this methods and minimize the attacks on your website
   also attention the last comment on this article, it is about reviving wordpress after hacked wordpress

  somayeh مهمان 5 بهمن 1399 پاسخ

  حتی ویندوزم هم دیگه بالا نمیاد.
  از طرفی نیاز بسیار فوری و حیاتی به سیستمم دارم.
  اگر بتوانید بصورت تلفنی یا آنلاین بهم مشاوره بدین بسیار سپاسگزار میشم. هزینه اش هم تقدیم میکنم.
  لطفا بهم ایمیل بزنید
  منتظر جوابتان هستم

   معین کاردانی بنیان گذار 5 بهمن 1399

   موارد کامنت قبلی را بررسی کنید اگر برطرف نشد راهنماییتون می‌کنم

  somYeh مهمان 5 بهمن 1399 پاسخ

  سلام
  من در پایان نصب با خطای executing ‘grub-install/dev/sda’ failed و this is a fatal error مواجه میشم و وقتی دکمه ok رو میزنم. صفحه installer crashed میاد و در پایان پیغام میده که ubuntu نصب نشده؟
  به توصیه شما اوبونتو را لایو اجرا میکنم و سعی میکنم طبق روش دوم مقاله ای که ارجاع دادین گراب را آپدیت کنم. اما هنگام اجرای دستور هفتم با خطا مواجه میشم.
  sudo grub-install ...
  sudo:unable to resolve host ubuntu: temporary failure in name resolution installing for i386-pc platform

   معین کاردانی بنیان گذار 5 بهمن 1399

   سلام
   آيا ویندوز شما 32 هست و درحال نصب اوبونتو 64 بیتی هستید؟ در اینصورت گراب نصب نمیشه
   اما این موارد را بررسی کنید
   1. مطمئن بشید با دسترسی root اجرا میکنید
   2. دستور زیر را به جای آن اجرا کنید و نتیجه را ببینید
   sudo grub-install --target=i386-pc --debug --force /dev/sda
   3. اگر پارتیشن بوت ایجاد کردید باید آن را مانت کنید و گراب را روی آن نصب کنید
   sudo mount --bind /dev/sda6 /mnt/boot
   sudo grub-install /dev/sda6
   برای مثال در اینجا sda6 پارتیشن boot ما است. برای پیدا کردن آن خروجی دستور blkid را بررسی کنید

  احسان مهمان 1 بهمن 1399 پاسخ

  سلام تمام مراحل رو درست انجام دادم موقع نصب یه ارور داد که نصب کننده خراب است
  دلیلشو میگید؟

   معین کاردانی بنیان گذار 2 بهمن 1399

   سلام
   بنظر ایمیج به درستی رایت نشده

  حسن مهمان 16 دی 1399 پاسخ

  سلام
  تمام دستورات که گفتیدرو انجام دادم با خطا همراه بود بعضا میگفت این دستور اصلا وجود ندارد یا اشتباه است
  هر کار کردم با بلوتوث یا کابل usb لپ تاپ رو به نت وصل کنم نشد که نشد

  درقسمت Wi-Fi میگه adaptor وصل نیست. در قسمت به روز رسانی درایور ها هم درایور کارت شبکه رو خودش نشون میده که درست کار نمیکنه. بعد میزنم که نصب بشه با خطا همراه هست
  داغون شدم

   معین کاردانی بنیان گذار 16 دی 1399

   سلام
   خطایی که مشاهده می کنید به دو دلیل هست
   1. مطمئن بشید که دستورات را با sudo اجرا کردید وگرنه ارور دریافت می کنید
   2. اگر command not found می بینید، پس باید پکیج آن را نصب کنید

   درهرصورت اگر به اینترنت دسترسی ندارید باید دستی گراب را تعمیر کنید
   مقاله آپدیت گراب بصورت دستی را بخوانید
   https://cybrit.ir/?p=814

  حسن مهمان 15 دی 1399 پاسخ

  سلام
  من چون هارد dynamic بود و هیچ کاریش نمی شد کرد که تبدیل کرد موقع نصب اوبونتو زدم همه چی پاک بشه و کامل نصب شد و بعد restart در صفحه grub گیر میکند و همون جا می ماند. یعنی میگه از اول دوباره اوبونتو رو نصب کن
  اومدم grub رو تعمیر کنم با Ubuntu live که متاسفانه Wi-Fi به نقطه اتصال قابل حمل گوشی من وصل نمیشه
  روش بوت دستی رو هم در یک سایت دیدم که ناقص بود و نتونستم

  لطفا کمک کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 15 دی 1399

   سلام
   اوبونتو را لایو اجرا کنید، با کابل روتر به اینترنت متصل بشید و با boot-reapir تعمیر کنید
   اما اگر هات اسپات موبایل استفاده می کنید:
   دستور sudo ifconfig را وارد کنید، اینترفیس وایرلستون را اگر ببینید مشکلی ندارید و میتونید به وایرلس متصل بشید
   اگر نمیتونید gui متصل بشید از طریق ترمینال به وای فای متصل بشید
   https://cybrit.ir/?p=2954
   اگر اینترفیس وایرلستون را ندیدید دستور زیر را برای فعال کردن ماژول وای فای اجرا کنید
   sudo modprobe iwlwifi

  صادق مهمان 10 مرداد 1399 پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما بابت آموزشتون
  بنده یک مشکلی پس از نصب و طی کردن تمامی مراحل برمیخورم،بجز اوبونتو این مشکل رو در pop os هم دارم
  مشکل این هستش که وقتی مراحل نصب تموم میشه و سیستم و مجددا بالا میارم هیچ منوی گرابی نمیبینم و در صورتی که فلش به سیستم وصل نباشه ویندوز بالا میاد،و وقتی که فلش متصل باشه دوباره پروسه نصب بالا میاد
  واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید.

   معین کاردانی بنیان گذار 10 مرداد 1399

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   برای مشاهده منو گراب حتما باید گام چهارم را انجام بدید، اما اگر طبق مراحل پیش رفته باشید
   بعد از نصب، بوت سیستم را روی هاردیسک تنطیم کنید
   همچنین اگر مادربور شما asuse (نسخه های جدید) هست، می‌توانید داخل منو boot فیلد os type را روی گراب اوبونتو را تنظیم کنید

  علی رضا مهمان 27 خرداد 1399 پاسخ

  سلام ممنون برای توضیحات خوبتون
  من میخوام ابونتو 20 رو کنار ویندوز ۱۰ نصب کنم. مراحل رو کامل رفتم تا قسمتی که باید free space رو اختصاص بدم. در اچن قسمت گزینه free space وجود نداره و اون قسمتی رو که جدا کردم به نام unusable نشون میده و وقتی روش میزنم علامت + روشن نمیشه.
  چکار باید بکنم

   معین کاردانی بنیان گذار 27 خرداد 1399

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   با استفاده از ابزار EASEUS Partition master در ویندوز پارتیشن free space را از dynamic به logical تبدیل کنید. سپس مجدد مراحل نصب را انجام دهید.

  امین فراست مهمان 25 اردیبهشت 1399 پاسخ

  سلام
  عالی بود آموزش کامل و دقیق با جزئیات بود .
  من برای نصب هر دفعه به مشکلی جدیذدمی خوردم ولی در اینجا کامل کامل گفته بود .

  آقا دمت گرم خدا خیرت بده

   معین کاردانی بنیان گذار 25 اردیبهشت 1399

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که موردتوجه‌تان قرار گرفته

  مهدی ایرانی مهمان 20 اردیبهشت 1399 پاسخ

  سلام , وقت بخیر. یه سوال داشتم. اینکه فرمودید نصب لینوکس در کنار ویندوز 10, یعنی اگه ویندوزمون 7 باشه و طبق مراحلی که گفتید عمل کنیم نصب لینوکسمون انجام نمیشه؟ لینوکس که مشکلی برای نصب در درایو mbr نداره ؟ من ویندوزم 7 و هاردمم mbr هست و در کنارش طبق مراحلی که گفتید میخوام لینوکسو نصب کنم, مشکلی که نیست؟ " ممنون بابت پاسختون "

   معین کاردانی بنیان گذار 20 اردیبهشت 1399

   سلام دوست عزیز
   نه مشکلی پیش نمیاد

  مهدی ایرانی مهمان 17 اردیبهشت 1399 پاسخ

  با سلام و خسته نباشید. چنتا سوال دارم ممنون میشم راهنمائی کنید. من دو درایو روی سیستمم دارم ,درایو ویندوزیم که تقریبا پره, آیا میتونم از درایو دیگه ام " مثلا D" فضا جدا کنم برات نصب لینوکسم؟ در واقع یه فضای تعریف نشده درست کنم برا نصب لینوکسم ولی از درایو غیر ویندوزیم.دوم اینکه از طریقی که شما گفتید اگه فضایی جدا کنیم از درایوی , آسیبی به اطلاعات اون درایو که نمیرسه؟ هارد من mbr هست , باید فلش بوتم برای لینوکسمم mbr باشه دیگه؟ با تشکر

   معین کاردانی بنیان گذار 17 اردیبهشت 1399

   سلام دوست عزیز
   1-2-3 بله هیچ مشکلی پیش نمیاد

  Mohad مهمان 19 اسفند 1398 پاسخ

  سلام من بعد از انجام مراحل نصب و بعد از ریستارت کردن و در اوردن فلش با کلی پیغام روی یک صفحه مشکی مواج شدم که بعد از ان سیستم خاموش شد و بعد از روشن شدن با پیغام
  Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press key
  که هیچ اتفاقی نمیوفته و روی این صفحه میمونه نه میتونم به ویندوز دسترسی داشته باشم و نه به اوبونتو

   معین کاردانی بنیان گذار 20 اسفند 1398

   سلام دوست عزیز
   در Bios بوت را روی هارد تنظیم کنید

  elika مهمان 18 اسفند 1398 پاسخ

  سلام ممنون بابت پست خوبتون...
  من دو تا سوال داشتم...
  یکی اینکه آیا میشه بعد از نصب و بعد از مدتی اون بخش هارد رو که روش لینوکس هستش رو مجددا آزاد کرد و به ویندوز اختصاص داد یا نیاز هست از اول ويندوز نصب بشه و پارتیشن بندی مجدد انجام بشه؟
  و سوال دوم اینکه، گفتید دسترسی به فایل های ویندوز توی لینوکس امکان پذیر هستش. یعنی میشه مثلا یه فایلی رو که داخل درایو E از ویندوز هست رو مستقیما استفاده کرد بدون اینکه به فضای هارد داخل لینوکس منتقلش کنیم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 20 اسفند 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   1. با IM-Magic Partition یا .. پارتیشن لینوکس حذف کنید و به پارتیشن موردنظر اضافه کنید
   2. از راهنمای زیر استفاده کنید
   https://cutt.ly/itoM94z
   https://cutt.ly/atoMCcU

  Mohad مهمان 18 اسفند 1398 پاسخ

  سلام من در هنگام پارتیشن بندی که به اتمام رسید و گزینه نصب رو زدم با این پیغام مواجه شدم
  no efi system partion was found .
  لطفا من رو راهنمایی کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 18 اسفند 1398

   سلام دوست عزیز
   یک پارتیشن EFI با حجم 1024MB ایجاد کنید
   https://cutt.ly/teBQwSV

  حسن مهمان 15 اسفند 1398 پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  متن بسیار مفید بود و بابتش متشکرم.
  آیا لزوما گام 4 رو بایست قبل از نصب انجام داد.؟
  من اول نصب ubuntu رو انجام دادم. بعد از ری‌استارت ویندوز بالا اومد و اصلا گذینه‌ای برای انتخاب بین ویندوز و ubuntu نداشتم و هنوز هم ندارم. بعد طبق گام چهارم عمل کردم اما تاثیری نبود.
  حالا راه حل مشکل بهتر اینه که دوباره به نصب اقدام کنم یا چیز دیگه؟
  ممنونم.

   معین کاردانی بنیان گذار 17 اسفند 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   گام 4 به این دلیل هست که برخی از سیستم ها بدلیل سریع بوت شدن و … گراب را نمایش نمی‌دهد برای همین این مورد را با این روش برطرف می‌کنیم
   1. بدون نصب مجدد گام چهار را انجام بدید
   2. برای ترمیم بوت ویندوز از راهنمای زیر استفاده کنید
   https://cybrit.ir/?p=814

  behnasr مهمان 8 اسفند 1398 پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون بابت سایت خوبتون .
  بنده با توجه به نکات گفته شده توسط شما در سایت برای نصب ابونتو در کنار ویندوز و انجام مو به مو و مرحله و مرحله انجام دادم اما بعد یک هفته برنامه disk usage analyser میگه فضا نداری و همش هشدار میدهد .

  بنده ۲۰۰ گیگ برای لینوکس گذاشته بودم کنار که از این مقدار ۱۸ گیگ را برای root که شما گفته بودین ده گیگ کافیه و ۸ گیگ برای swap گذاشتم کنار و بقیه رو برای home گذاشتم اما وقتی داخل برنامه files میرم و other location رو میزنم disk Computer رو نزدیک ۱۸ گیگ نشان میده آیا این درست است ؟؟
  الان همش disk usage analyser بهم هشدار میدهد و نمیدونم چیکار کنم و همش نشون میده که از ۱۸ گیگه (تقریبا ) ۵۰۰ مگا خالی داری
  و حالا با توجه به پر شدن root بنده چیکار کنم ؟
  برنامه خاصی هم نصب نکردم فعلا فقط ی intelliJ &pycharm رو نصب کردم .مرسی
  اصلا این ارور منطقیه ؟؟
  یعنی الان تمام برنامه هام تو root داره ذخیره میشه ؟؟ اگه اینطور که ۱۸ گیگ (در حالی که شما گفته بودین ۱۰ گیگ) خیلی کمه

  مرسی از کمکتون

   معین کاردانی بنیان گذار 9 اسفند 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   *برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 به حداقل 20GB فضای خالی و تعریف نشده نیاز داریم
   بیشترین فضا را به پارتیشن root بدهید، تمام ابزارها در این پارتیشن نصب می‌شوند
   پارتیشن home صرفا جنبه ذخیره کردن اطلاعات شخصی مثل فیلم و .. دارد
   برای تغییر سایز پارتیشن از gparted استفاده کنید
   https://cutt.ly/Gr46E1R

   behnasr مهمان 10 اسفند 1398

   بله ابتدا من برای root حجم کم ۱۰ گیگ رو در نظر گرفته بودم که تونستم با gparted و آموزش
   https://www.youtube.com/watch?v=QSpGaeHlkoE
   حجم root رو افزایش بدم و خوشبختانه چیزی هم پاک نشد
   مرسی از سایتتون با مزاحمتی دیگر بدرود

   معین کاردانی بنیان گذار 10 اسفند 1398

   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته

  کاظم مهمان 20 بهمن 1398 پاسخ

  ممنونم، واقعا توضیحات با حوصله و دقیقی بود.

   معین کاردانی بنیان گذار 21 بهمن 1398

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته

  نرگس مهمان 17 بهمن 1398 پاسخ

  خدا خیرتون بده ممنونم

   معین کاردانی بنیان گذار 18 بهمن 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما

  ماهدیس رستمی مهمان 7 بهمن 1398 پاسخ

  سلام من ubuntu 16.04 نصب میشه اما یکسری مشکلات داره مثلا به هر اینترنت وای فای که بخوام وصل نمیشه.خواستم 18.04 رو بریزم رو صفحه نصب گیر میکنه یا یهو سیاه میشه کلی ارور میده.خواستم mint رو امتحان کنم ارور low disk on space میده و نصبش کرش میکنه حتی با اینکه نزدیک ۱ ترابایت خالیه.میخواستم بدونم مشکلش چیه . iso هم از خود سایت ubuntu دانلود کردم.ممنون میشم راهنماییم کنین.

   معین کاردانی بنیان گذار 8 بهمن 1398

   سلام دوست عزیز
   با دستورات زیر اوبونتو را تمیز کنید
   sudo apt-get autoremove --purge
   sudo dpkg --list 'linux-image*'
   sudo apt-get remove linux-image-VERSION
   sudo du -sh /var/cache/apt
   sudo apt-get clean
   فضای دیسکتون را بررسی کنید
   با راهنمای زیر اوبونتو را آپدیت کنید
   https://cutt.ly/orTexXo

  maziar مهمان 1 بهمن 1398 پاسخ

  kheili ali bod ammnon

   معین کاردانی بنیان گذار 2 بهمن 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما

  افسانه مهمان 1 بهمن 1398 پاسخ

  من در وی ام ویر نصب نکردم کنار ویندوزم که شما توضیحات رو دادین نصب کردم من ۲۰ گیگ به اوبنتو اختصاص داده بودم که ۶ گیگ مال home بود حالا چندتا نرم افزار نصب کردم و هشدار میده ک فضای کافی ندارین چیکار کنم؟ از gpartedاستفاده کردم ولی فضای home ازین بیشتر نمیشه . چیکار کنم،

   معین کاردانی بنیان گذار 1 بهمن 1398

   مقدار فضای موردنیازتان را از درایور ویندوزی آزاد کنید، سپس در اوبونتو با gparted به پارتیشن home اختصاص بدید (فرمت فضای آزاد شده باید EXT4 شود)
   گام سوم:
   برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 به حداقل 20GB فضای خالی و تعریف نشده نیاز داریم.

  افسانه مهمان 1 بهمن 1398 پاسخ

  سلام ببخشین من طبق گفته های شما 20 گیگ رو به اوبنتو اختصاص دادم و شش گیگ ازین رو به پارتیشن هوم اختصاص دادم بعد از نصب چندتا نرم افزار فضا پرشده حالا چیکار کنم‌. طبق پلسخ شما به یکی از دوستان از parted هم استفاده کردم ولی فضای هوم ازین بیشتر نمیشه ؟ چبکار کنم حالا

   معین کاردانی بنیان گذار 1 بهمن 1398

   سلام دوست عزیز
   سوال شما در کدام یک از موارد زیر هست
   1. در دیدگاه اولتان شما اوبونتو را با موفقیت نصب کردید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-941
   2. در دیدگاه دوم قصد داشتید در vmware نصب کنید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-957
   که در جواب گفتم مشکلی نیست اگر طبق مراحل انجام بدید
   در مراحل آمده در مورد something else صحبتی نشده
   اگر به فضای بیشتری نیاز دارد باید مقدار بیشتری درنظر بگیرید

  افسانه مهمان 27 دی 1398 پاسخ

  سلام من اوبنتو رو کنار ویندورزم نصب کردم ولی فعلا میخوام به صورت موازی در ویندوز نصب کنم( وی ام‌ویر) سوال داشتم ۱) من تو اوبنتو که کنار ویندوز نصب کردم یک سری نرم افزارا رو نصب کردم وقتی اوبنتو رو تو وی ام ویر تو ویندوز نصب کردم ایا باید همه ی اون نرم افزار هایی ک توی اون اوبنتو نصب کردم دوباده تو این اوبنتو نصب کنم ؟؟۲) توی اموزشتون تو نصب اوبنتودر وی ام‌ویر در اخر وقتی گفتین فایل Ido رو خارج کنین قبل از ریستارت ( تو مسیر vm setting CD..... ) خطا نمایش میده چیکار کنم ایا اونجا هم something else رو بزنم ؟؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 28 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   بله باید تمام ابزارها را مجددا نصب کنید
   مشکلی نیست اگر طبق مراحل انجام بدید

  افسانه مهمان 24 دی 1398 پاسخ

  سلام من دوباره اوبنتو رو نصب کردم و کاملا موفق امیز بود مرسی ک راهنماییم کردین . یک سوال دیگه هم داشتم من واسه کارای پایان نامم به چندتا نرم افزار احتیاج دارم اول اینکه از شما مشورت بگیرم ک همه نرم افزار هام را روی اوبنتو نصب کنم یا ویندوز ؟ اول اینکه سرعت محاسبات نرم افزارام اینکه تو اوبنتو باشن یا ویندوز ایا تغییری میکنه؟ دوم اینکه محیط نرم افزارام تو اوبنتو و ویدوز ایا باهم فرق دارن؟ و سوال اخرم وقتی بخوام از اوبنتو ویندوز کنار هم استفاده کنم یعنی هم زمان تو وبندوز بخوام از اوبنتو استفاده کنم چیکار کنم؟؟
  با تشکر از راهنمایی های شما

   معین کاردانی بنیان گذار 25 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته
   1. بستگی داره که از کدام سیستم‌عامل بیشترین استفاده روزانه را دارید
   2. تفاوتی نداره، البته سرعت پردازش در لینوکس بیشتر از ویندوز هست
   3. خیر، محیط گرافیکی معمولا یکی هست
   4. باید از vmware استفاده کنید
   4.1 در ویندوز vmware نصب کنید و سپس طبق آموزش زیر عمل کنید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-on-vmware
   4.2 یا اگر سیستم اصلی شما اوبونتو هست، روی اوبونتو vmware نصب کنید و در داخل آن ویندوز نصب کنید

  افسانه مهمان 21 دی 1398 پاسخ

  سلام من به اجبار لبتابم رو خاموش کردم وقتی دیدم موقع ریست کلی پیغام اومد و سیستم ریاستارت نشد . حالا وقتی سیستم رو روشن می کنم میره رو ویندوز. حالا چیکار کنم بخوام برم از اوبنتو استفاده کنم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 22 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   احتمالا ارور مشاهده شده Installer Crashed بوده
   در این مورد گراب به درستی نصب نمی‌شه
   دو کارمیتونید انجام بدهید
   1. نصب مجدد اوبونتو
   2. بوت کردن اوبونتو > انتخاب گزینه try ubuntu و در آخر نصب boot-repair
   https://cybrit.ir/?p=814

  داریوش مهمان 20 دی 1398 پاسخ

  سلام نیازی به انجام گام چهارم نیست. به راحتی میشه در UEFI اوبنتو رو در کنار ویندوز 10 نصب کرد . در این روش اوبنتو بسیار سریع بوت میشه و همینطور ویندوز.
  https://www.itzgeek.com/how-tos/linux/ubuntu-how-tos/how-to-install-ubuntu-18-04-alongside-with-windows-10-or-8-in-dual-boot.html
  اوبنتو و فدورا مشکلی با UEFI ندارند.

   معین کاردانی بنیان گذار 21 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   گام 4 به این دلیل هست که برخی از سیستم ها بدلیل سریع بوت شدن و ... گراب را نمایش نمی‌دهد برای همین این مورد را با این روش برطرف می‌کنیم

  adel مهمان 9 دی 1398 پاسخ

  با سلام و ممنون از آموزش خوبتون
  بعد از اتصال فلش و بالا اومدن نشان اوبنتو به جای وارد شدن به محیط نصب وارد یک صفحه سیاه حاوی نوشته های میشود و به همون حالت میماند
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   معین کاردانی بنیان گذار 10 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-826

  عادل مهمان 9 دی 1398 پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  ممنون از توضیح خوبتون
  bios mode برای من legacy نمایش داده شده. این جز کدام دسته میشه. آیا نصبش فرق میکنه ؟

   معین کاردانی بنیان گذار 9 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   Legacy Mode مربوط به فریمور BIOS است. از روش BIOS نصب کنید

  Reza مهمان 7 دی 1398 پاسخ

  سلام وقت بخیر

  موقع نصب اوبونتو متاسفانه هارد لپ تاپ من خونده نمیشه یعنی موقع پارتیشن بندی اصلا هاردم رو نشون نمیده نمی دونم دلیلش چیه امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید ؟

  با تشکر از شما

   معین کاردانی بنیان گذار 9 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   https://cutt.ly/4rtJg55

  متین مهمان 29 آذر 1398 پاسخ

  با سلام خدمت شما و ممنون بابت اموزشهای عالی شما. من ابونتو ۱۹.۰۴ در کنار ویندوز ۱۰ نصب کردم الان مشکلی که باهاش مواجه شدم این هست که فضای کافی در اختیار ندارم و و ارور Low Disk spacce on "filesystem.root" رو گرفتم. میخواستم ببینم آیا راهی برای افزایش فضای ابونتو بعداز نصب هست و اگر وجود داره میشه لطفا اموزشش رو بذارین خیلی خیلی ممنونم

   معین کاردانی بنیان گذار 30 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   ابتدا در ترمینال دستورات زیر را اجرا کنید
   sudo apt-get autoclean
   sudo apt-get autoremove
   سپس در محیط اوبونتو از gparted برای تغییر سایز پارتیشن استفاده کنید
   https://linuxhint.com/gparted_ubuntu
   بله حتما، به مرور در سایت اضافه می‌شود

  حسین مهمان 22 آذر 1398 پاسخ

  سلام خسته نباشید...
  جلوی bios mode برای من نوشته legacy چه کاری انجام بدم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 23 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   Legacy Mode مربوط به فریمور BIOS است. از روش BIOS نصب کنید

  معصومه مهمان 16 آذر 1398 پاسخ

  سلام وقتتون بخیر.توضیحات جامع و کامل بودن..منرو لپ تاپم کنار ویندوز اوبونتو رو نصب کردم ولی هر سری که سوییچ میکنم میبینم زمان درست نیست و باید دوباره تنظیمش کنم.حالت time zone هم فعاله نمیدونم مشکل از کجاست . ممنون میشم راهنماییم کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 17 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   از روش زیر استفاده کنید
   https://cutt.ly/Qe4D86d

  محمدصادق رحیمی کاربر 15 آذر 1398 پاسخ

  سلام مهندس جان متاسفانه کامل جواب نداد. توانستم وارد بشوم همین الان هم دارم روی ubuntu می گذارم اما هربار برای ورود باید همان مراحل را طی کنم در ضمن اجازه نصب هیچ چیزی را هم نمی دهد یعنی دایم می خواهد همان رمز را که نمی دانم بزنم.و رمزی که آنجا به عنوانم رمز جدید وارد کردم را قبول نمی کند.

   معین کاردانی بنیان گذار 16 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   از روش زیر استفاده کنید
   https://cutt.ly/Je4wI6g
   این روش با روش قبلی در چند مرحله مشابه هست
   (از پروکسی استفاده کنید)

  محمدصادق رحیمی کاربر 15 آذر 1398 پاسخ

  سلام
  من تمامی مراحل را عینا رفتم(به جز اینکه مرحله 8 که log in atuرا زدم) و به طور کامل ubuntu نصب شد اما با اینکه مطمئنم رمز را درست می زنم نمی گذارد وارد شود چه کنم؟
  با سپاس

   معین کاردانی بنیان گذار 15 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   از این روش استفاده کنید
   https://cutt.ly/Se8Gb4s

  mahdi مهمان 8 آذر 1398 پاسخ

  سلام.خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  تو somthing elseیسری پارتیشنایی با اسم sda1 وsda2و...نشون میده با فرمت ntfsاونارو نباید دست بزنم؟چون علامت+برای ساخت پارتیشنای لینوکسی برا من خاموشه و کار نمیکنه.

   معین کاردانی بنیان گذار 9 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   طبق گام سوم پیش برید، اگر در مرحله نصب somthing else گزینه + خاموش بود
   پارتیشنی که برای نصب اوبونتو ایجاد کردید را به logical تبدیل کنید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-840

  mahdi مهمان 7 آذر 1398 پاسخ

  با سلام دوباره
  باید بگم که مشکل همینه اصلن ویندوزو شناسایی نمیکنه کهinstall alongside windowsرو نشون بده میخوام بدونم اینکه اصلن سیستم عاملمو شناسایی نمیکنه مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 8 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   مشکلی نیست با خیال راحت از Something else استفاده کنید

  mahdi مهمان 7 آذر 1398 پاسخ

  سلام خسته نباشین تو قسمت نصب اوبونتو برا من ویندوزمو تشخیص نمیده و گزینه نصب در کنار ویندوزو نداره و میزنه سیستم عاملی تشخیص داده نشد.
  کجای کارم مورد داره؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 7 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   به نظر میرسه از روش Install Ubuntu alongside Windows استفاده می‌کنید
   از Something else استفاده کنید

  علی مهمان 27 آبان 1398 پاسخ

  سلام

  با تشکر از آموزش خوبتون. لپ تاپ من قدیمیه و Bios Mode اون Legacy هست. من تا مرحله 6 کارها رو انجام دادم. ولی موقع انتخاب پارتیشن 20GB دکمه + کار نمیکنه که root و home و swap رو تعریف کنم. چطور این مشکل رو حل کنم؟

  با تشکر

   معین کاردانی بنیان گذار 28 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-726

   علی مهمان 28 آبان 1398

   ممنون از پاسخ شما
   پارتیشن 20GB همین الان هم در حالت logical هست.

   معین کاردانی بنیان گذار 29 آبان 1398

   ممنون از همراهی شما
   با نرم افزار Gparted در لایو اوبونتو یا IM-Magic.Partition.Resizer در ویندوز،‌ پارتیشن مورد نظر را کمی تغییر سایز (کاهش یا افزایش) بدید سپس مجدد مراحل پارتیشن بندی را در اوبونتو انجام بدید

   علی مهمان 30 آبان 1398

   با سلام
   ممنون از راهنمایی های شما. اشکال از این بود که هارد من MBR هست و چهار تا پارتیشن primary داشت، برای همین هنگام نصب به جای free space میزد unusable ولی وقتی داخل ویندوز یکی از پارتیشن های primary رو به logical تبدیل کردم داخل نصب عبارت free space اومد و پارتیشن بندی انجام شد.
   الان به مشکل جدیدی برخوردم بعد از کلیک روی Install Now پیغام زیر اومد برام:
   No EFI System Partition was found. This system will likely not be able to boot successfully, and the installation process may fail. Please go back and add an EFI System Partition, or continue at your own risk.
   دو تا گزینه Go Back و Continue هم داره. به نظرتون اگه ادامه بدم مشکلی پیش میاد؟ چکار باید بکنم؟
   با تشکر

   معین کاردانی بنیان گذار 4 آذر 1398

   ممنون از همراهی شما
   یک پارتیشن EFI با حجم 1024MB ایجاد کنید
   https://cutt.ly/teBQwSV

  فاطمه مهمان 27 آبان 1398 پاسخ

  سلام مجدد
  عرض کنم که ابونتو کامل نصب میشه ولی وقتی میرم روی ابونتو، بعد از لاگین، یه صفحه بنفش میاد و والسلام...دیگه هیچ کاری نمی تونم بکنم...فقط می تونم سیستم را با زدن کلید پاور خاموش کنم چون حتی Restart هم نمیشه
  بعد به طور اتفاقی دیدم هر بار که می خوام برم روی ابونتو، در صفحه grub ش باید کلید e را بزنم و به جای عبارت quite splash، بنویسم nomodeset
  البته عبارت های دیگه هم هست که به جای quite splash بنویسی اما این یکی راحت تره...
  در هر حال خیلی ممنونم که کمک کردید

   معین کاردانی بنیان گذار 28 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته

  veteran مهمان 24 آبان 1398 پاسخ

  با عرض خسته نباشید مجدد ، لطفا پوزش بنده رو بپذیرید راه حل مشکل تاپیک قبلی بنده که درحال انتظار هست داخل نظرات بود ، با تشکر از سایت .

   معین کاردانی بنیان گذار 24 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته

  veteran مهمان 24 آبان 1398 پاسخ

  با سلام و خسته نباشید ، بنده به مشکل فریز برمیخورم داخل مرحله پنج زمانی که وارد منو grub میشم و install ubuntu رو میزنم بعد چند لحظه لود ، صفحه بنفش رنگ با لوگو لودینگ ubuntu میاد و بعد مدتی 2 ، 3 دقیقه ایه لودینگ لپ تاپ بدون هیچ اروری خاموش میشه ، تنها راهی هم که امتحان کردم اضافه کردن nomodeset به اخر خطی که با linux شروع میشه در Linux kernel parameters در grub بود که برای غیرفعال کردن درایور های کارت گرافیک بود (gt 1050) به خاطر ارور های مشابه با این کارت گرافیک ولی هیچ تاثیری نداشت و فقط بجای خاموش شدن سیستم تو همون صفحه لود گیر میکرد ، ممنون میشم راهنمایی کنید .
  laptop ge63 msi
  intel core i7
  nvidia gt1050

  فاطمه مهمان 22 آبان 1398 پاسخ

  سلام و عرض ادب
  ممنونم بابت این آموزش خوب و البته پاسخگوئی به کاربران. چون بعضا می بینم یا آموزش ناقصه و یا پاسخگوئی وجود نداره. در هر حال ممنونم...

  خدممتون عرض کنم که من تا مرحله Install Ubuntu پیش میرم و بعد صفحه سیاه میاد...کارت گرافیکی سیستمم هم NVIDIA هست و اون راه حلی که به یکی از دوستان فرمودید را هم انجام دادم و اصلا به طور پیش فرض quite splash بود. بعد این خطا ظاهر میشه
  http://uupload.ir/files/iufv_312a1c6a82-5dcbd427ddeceb01314010b5.jpeg

  ممنونم میشم راهنمائی بفرمائید

   معین کاردانی بنیان گذار 22 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   اگر روش زیر را انجام دادید و نتیجه نگرفتید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-54

   1. در تنظیمات BIOS مسیر زیر را طی کنید و گزینه Standard را انتخاب کنید
   Security -> Secure Boot -> Secure Boot Mode -> [Standard]
   2. از روش زیر استفاده کنید
   http://bit.do/fg5cf

   فاطمه مهمان 22 آبان 1398

   الان این روشی که فرمودید را پیاده کردم و ابونتو نصب شد ولی وقتی روی ابونتو می روم، فقط یه صفحه بنفش میاد و هیچ کار دیگه ای نمی تونم انجام بدم

   معین کاردانی بنیان گذار 23 آبان 1398

   در کدام مرحله شما صفحه بنفش را می‌بینید
   1. موقع گراب
   2. به هنگام لاگین در اوبونتو
   * ایا پایین صفحه بنفش لوگوی اوبونتو قرار داره؟
   این جستجو را ببینید
   https://cutt.ly/6eS1k8g

   اصولا این مشکلات به خاطر شناسایی نشدن درایور کارت گرافیک پیش میاد که ما با روش زیر این مشکل را حل می‌کنیم
   اگر کارت گرافیک شما nvidia باشد، این مراحل را دنبال کنید:
   ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
   ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت nomodeset جایگزین کنید.
   ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.

  رضا مهمان 20 آبان 1398 پاسخ

  سلام وقت بخیر با تشکر از اموزش خوبتون
  ی سوال داشتم : من میخوام اوبونتو نصب کنم روی سیستمم در کنار ویندوز مشکلم این هست که موقع نصب به جا اینکه روی هارد لپ تاپم نصب بشه به جاش روی فلش مموری نصب میشه چون لپ تاپم درایو نوری نداره باید با فلش سیستم عامل نصب کنم . در ضمن 40 گیگ روی هارد لپ تاپ خالی کردم . امکانش هست راهنمایی کنید . متشکرم

   معین کاردانی بنیان گذار 20 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   اوبونتو به صورت live از روی فلش قابل استفاده هست
   بنظر شما بعد از بوت فلش، گزینه try ubuntu را انتخاب می‌کنید (گام پنج)
   برای نصب اوبونتو روی گزینه install ubuntu کلیک کنید

  صابر مهمان 19 آبان 1398 پاسخ

  سلام
  واقعا نام خانوادگیتون برازندتون هست
  صدای من رو از اوبونتو میشنوید.....
  نکته: قبل از ریستارت فلش رو نکشید که سکته نزنید مثل من
  باقیش عالی و کامل
  عجب محیطی، چه سرعتی
  عمرمونو تلف کردیم تو این ویندوز
  آقا این دکمه تغییر زبانش چیه؟؟؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 20 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   لطف دارید، خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته
   برای تغییر زبان در اوبونتو
   Win + Space

   سانی مهمان 22 آذر 1398

   وقت بخیر!
   مشکلی در نصب اوبونتو ورژن 18.4.2 پیدا کردم؛ اینکه تو مرحله نصب گزینه‌ای برای نصب در کنار ویندوز وجود نداره و همانطور که توضیح دادین باید با زدن sth else بصورت دستی پارتیشن بندی کنم، اما در لیست device ها، من free space رو نمی‌بینم (فقط ۴ تا درایو ntfs و درایوی به نام unusable)
   با اینکه در Disk Management، فضای ۲۰ گیگ رو جدا کردم.
   ممنون میشم در این رابطه راهنمایی بفرمایین

   معین کاردانی بنیان گذار 23 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   داخل ویندوز یکی از پارتیشن های primary را به logical تبدیل کنید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-847

  هیوا مهمان 14 آبان 1398 پاسخ

  سلام.
  ممنون از راهنماییتون.
  من در برنامه Rufus در تب file system گزینه NTFS رو انتخاب کردم.
  مشکلی پیش نمی‌آید؟

   معین کاردانی بنیان گذار 15 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-528

   ف مهمان 21 آبان 1398

   سلام
   اگر فضا ایجاد نکرده باشیم چطور میشه از نصب خارج شد و از حالت بوت اومد بیرون؟

   معین کاردانی بنیان گذار 22 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   اگر در مرحله نصب اوبونتو کاری انجام ندادید به‌راحتی ریست کنید و به ویندوز برگردید

  کیانوش مهمان 7 آبان 1398 پاسخ

  سلام و تشکر
  چطور می‌تونم بعد از اتمام نصب اوبونتو، توی منوی انتخاب بین ویندوز و اوبونتو تنظیم کنم که روی ویندوز باشه به صورت دیفالت؟

   معین کاردانی بنیان گذار 7 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   از این آموزش استفاده کنید
   https://www.psychocats.net/ubuntu/bootmenu

  آرین مهمان 30 مهر 1398 پاسخ

  با سلام،
  برای بنده تا مرحله شش خوب پیش میره ولی متاسفانه در ابتدای مرحله 6 که بایستی فضای خالی را انتخاب کنم و روی علامت + کلیک کنم، این علامت + خاموشه، چه کار باید کرد تا روشن شود؟

   معین کاردانی بنیان گذار 1 آبان 1398

   سلام دوست عزیز
   از این روش استفاده کنید
   https://cybrit.ir/install-ubuntu-alongside-with-windows-10/#comment-726

  علیرضا مهمان 26 مهر 1398 پاسخ

  من همین مراحل رو میرم اما ارور میده اخرای نصب و ارورش اینه
  ‘grub-efi-amd64-signed’ package failed to install into /target/
  secure boot غیر فعال کردم حتی یبار هم از اول نصب کردم براش پارتیشن efi ساختم بازم نشد.
  هر توزیعی از لینوکس میخوام نصب کنم ارور گراب میده اوبونتو هم کردم این ارور رو داد توروخدا کمکم کنین اگر بتونم نصب کنم حتما سعی میکنم جبران کنم این قضیه رو

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1398

   سلام دوست عزیز
   از این روش استفاده کنید
   https://cutt.ly/UedBkd5
   https://cutt.ly/VedBlWd
   همراهی شما افتخار ماست

  آرش مهمان 13 مهر 1398 پاسخ

  سلام
  ممنون بابت آموزش خوبتون
  من یه مشکلی در فرایند نصب پیدا کردم. برای من فضای خالی که ایجاد کردم (free space) هنگام نصب نشون داده نمیشه کلی هم سرچ کردم و راه های مختلف رو امتحان کردم ولی فایده‌ای نداشته. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

   معین کاردانی بنیان گذار 14 مهر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   پارتیشن dynamic شما باید به logical تبدیل بشه
   http://bit.do/fbVxa

  امین مهمان 4 مهر 1398 پاسخ

  من قسمت bios سیستم ام جلوش نوشته legasy باید چیکار کنم

   معین کاردانی بنیان گذار 9 مهر 1398

   سلام دوست عزیز
   مراحل پیوسته توضیح داده شده و باید تا گام 4 را بخوانید و تصمیم بگیرید
   Legacy Mode مربوط به فریمور BIOS است. بنابراین باید از روش BIOS نصب کنید

  mehdi مهمان 28 شهریور 1398 پاسخ

  سلام خسته نباشید من طبق آموزش بالا پیش رفتم و دو سیستم عامل اجرا میشن
  فقط دوتا مشکل دارم
  اول این که وقتی میرم توی ویندوز بعد از ریستارت میخوام وارد اوبنتو بشم یه صفحه سیاه فقط نشون داده میشه
  دوم این که چجوری میتونم فایل های اوبنتو رو کپی کنم توی ویندوز 10 هنگام کپی کردن ارور read only میده
  fast startup هم غیرفعال کردم

   معین کاردانی بنیان گذار 29 شهریور 1398

   سلام دوست عزیز
   در مورد اول از این راهنمایی استفاده کنید
   http://bit.do/e9bYj
   مورد دوم هم مقاله زیر را بخوانید
   http://bit.do/e9bX2

  مصطفی مهمان 1 شهریور 1398 پاسخ

  سلام من وقتی این برنامه رو نصب کردنی اصلا به راهنمایی نصب نگاهی ننداختم و فکر کردم مثل دو ویدوز کنار هم و یه همچین چیزی میشه و الان همه چیزم باک شده راه حلی نیست که درست شه اخه اطلاعات مهمی توش داشتم

  ممنون میشم که کمکم کنین

   معین کاردانی بنیان گذار 1 شهریور 1398

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه راه حلی نیست
   فرمت دیسک به طورکلی تغییر کرده

  orkid مهمان 31 مرداد 1398 پاسخ

  با سلام
  واقعا ممنون از آموزش جامع و کاملی که گذاشتید
  من میخواستم لینوکس مینت نصب کنم بعد کلی صرف وقت فهمیدم چیکار کنم من تمام مراحل این آموزش رو دیدم مراحل نصب مینت بسیار شبیه ابونتوست فقط اون گزینه instal ubuntu alogside windows رو موقع نصب نداره خب البته من هم از something else رفتم و دستی پارتیشن بندی کردم به همین شکلی که شما هم گفتید کاش از اول به جای مینت نصب ابونتو رو سرچ کرده بودم البته من برای رفع مشکل بوت شدن ویندوزم و اینکه اصلا مینتو نشون نمیداد موقع بوت شدن به اینجا راه پیدا کردم و از توی کامنت ها با لینکی که به صفحه https://cybrit.ir/windows-not-booting-after-installing-ubuntu/ داده بودید مشکلم حل شد والان صفحه گراب برام نشون داده میشه
  اما یه سوالی دارم اونم اینکه من نمیدونستم باید fast startup و Secure Boot غیر‌فعال کنم و از روی فلش نصب کردم و جفتش فعاله ،برای Secure Boot هم یه پسوردی ازم گرفتو رد شد آخر نصب هم زدم ریستارت شه یه پیغام اررور توی یه کادر سفید رنگ داد که نوشته بود installer crashed و یه سری توضیح .. که من بستمش و ریستارتو زدم و در نهایت مثل یکسری که کامنت گذاشته بودن ریستارتو میزنند اما یه صفحه مشکی میاد و تهش بالاجبار خودشون خاموش میکنن برای من هم پیش اومد ولی بعدش که وارد شدم مینتم کار میکرد. از کجا بفهمم درست نصب شده ؟
  الان به نظر شما چیکار کنم و اگر نیازه و مجبورم بگید دوباره نصب میکنم
  ببخشید خیلی حرف زدم ممنون

   معین کاردانی بنیان گذار 31 مرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   از همراهی شما خوشحالیم
   بهتره که نصب تمیز انجام بشه تا مشکلات بعدی پیش نیاد

  آرش مهمان 26 مرداد 1398 پاسخ

  سلام ممنون بابت راهنمایی های عالیتون
  آیا بعد از پارتیشن بندی و اتمام نصب اوبونتو امکان ویرایش پارتیشن بندی ها وجود داره؟

   معین کاردانی بنیان گذار 27 مرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   بله با ابزار Gparted

  Hamed مهمان 15 مرداد 1398 پاسخ

  سلام من خیلی خوب و کامل توضیح دادید حتی من که کاملا این هارو بلد بودم خوشم اومد و خوندم ولی یه سوالی دارم من کالی رو کنار ویندوز نصب کردم میخوام ابونتو هم نصب کنم که سه بوته بشه آیا این امکان داره و اینکه میخوام درایو های ویندوزم که تو کالی هم میان تو لینوکس میخوام مثل خود ویندوز بتونم ازش استفاده کنم مثلا فایل بریزم و... چون تو کالی read only هست و نمیشه توش چیزی ریخت البته الان ابونتو رو رو مجازی ساز دارم و چند ساله از لینوکس استفاده میکنم در ضمن هادم هم ssd و gpt هست که از UEFI پشتیبانی میکنه

   معین کاردانی بنیان گذار 15 مرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که موردتوجه شما قرار گرفته
   بله امکان بوت چند گانه وجود داره
   http://bit.do/e3T6f
   در مورد دوم مقاله زیر را بخوانید
   http://bit.do/e9bX2

  Moji مهمان 10 مرداد 1398 پاسخ

  عالی بود. تمام مراحل قدم به قدم و به بهترین شکل ممکن توضیح داده شده بود و البته بدون کوچکترین مشکل هم انجام شد. ممنون از آموزشتون.

   معین کاردانی بنیان گذار 11 مرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما

  Abed Bayat کاربر 5 مرداد 1398 پاسخ

  سلام دوستان. من میخوام اوبونتو رو کنار ویندوز نصب کنم اما بعد از اینکه مراحل نصب تموم میشه اوبونتو بالا نمیاد. فقط از ریکاوری مد میتونم وارد بشم. دفعه قبل هم که نصب کردم همین اتفاق افتاد ولی با آپدیت کرنل و انتخاب کارت گرافیک (ادیشنال درایور) مشکل حل شد. اما ایندفعه همون مراحل رو میرم ولی بازم اوبونتو رو بالا نمیاره. مدل لبتابم lenovo AMD A6-9220 هست و کارت گرافیکم radeon هست. ممنون میشم راهنمایی کنید.

   معین کاردانی بنیان گذار 5 مرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   ایا طبق مراحل پیش رفتید
   گام ۴ را انجام دادید

  مهران مهمان 1 مرداد 1398 پاسخ

  سلام من تمام مراحل لازم رو انجام دادم اون قسمت که F8 رو میزنم تا سی دی بوت بشه بعدش نصب اوبونتو رو میزنم لوگو اوبونتو میاد زیرشم لودینگه همونجا گیر میکنه و دیگه ادامه نمیده در واقع هنگ میکنه اونجا

   معین کاردانی بنیان گذار 2 مرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   آیا از روی usb بوت می‌کنید یا از روی cd
   لطفا با usb امتحان کنید و نتیجه را ارسال کنید

  فرنام مهمان 25 تیر 1398 پاسخ

  سلام، ممنون از جوابتون.
  یه مشکل دیگه که بعد از نصب لینوکس پیش اومد اینکه با وجود اینکه نصب طبق مراحلی که گفتید به خوبی پیش رفت و تموم شد ولی وارد سیستم عامل اونتو نمیشه یعنی من وقتی از منوی بوت دوگانه grub اوبونتو رو انتخاب میکنم و پسووردم رو وارد میکنم صفحه نمایشم تقریبا رنگی طوسی مانند میشه و هیچ چیزی رو روی صفحه نشون نمیده، شده تا چند ساعت صبر کردم ولی همین طوری بوده فقط یه بار شانسی از بین این همه تقلا وارد سیستم عامل شدم و محیطشو دیدم، میخوام بدونم مشکل از چیه این مشکل طبیعیه؟ هر مشکلی هست از سیستم عامله یا لپ تاپ من مشکل پیدا کرده؟ چیکار کنم رفع شه چون من به سیستم عامل لینوکس اوبونتو احتیاج دارم.
  البته بگم من با راندازی ویندوز این مشکلو ندارم با سیستم عامل لینوکس اوبونتو اینجوری میشه.

   معین کاردانی بنیان گذار 25 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما و همراهی خوبتون
   این مشکل به‌خاطر شناسایی نشدن درایور کارت گرافیک پیش میاد
   مقاله زیر را ببینید (با پروکسی باز کنید)
   http://bit.do/eZ5yz

  فرنام مهمان 24 تیر 1398 پاسخ

  سلام، خیلی ممنون من با این مطلب جامع و کامل شما ابونتو رو تونستم نصب کنم.
  فقط یه سوال برام پیش اومده اینکه من توی برنامه rufus موقع بوتیبل کردن فلش گزینه file system رو از fat32 که پیش فرضش بود به ntfs تغییر دادم بعد به خاطر همین موضوع اصلا برام منوی grub رو برای نصب بهم درست نشون نداد و نتونستم نصب کنم ولی بعدش با عوض کردن سیستم فایل به fat32 درست شد و مراحل به خوبی تا نصب پیش رفت. میخوام بدونم چرا نمیشه با سیستم فایل ntfs فلش رو برای نصب سیستم عامل لینوکس اماده کرد؟

   معین کاردانی بنیان گذار 25 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   NTFS یک سیستم فایل اختصاصی است که توسط مایکروسافت تولید شده و از این رو ممکن است برای نصب لینوکس / مک پارتیشن هایی که با NTFS فرمت شده اند را مشاهده نکنیم.
   فرمت FAT32 برای استفاده در تمام سیستم عامل ها شناخته شده است و اما محدودیتی در حدود 4 گیگابایت وجود دارد. یعنی شما نمی توانید فایلی بیش از 4 گیگابایت در FAT32 ایجاد کنید در حالی که شما می توانید فایل های بزرگتر از 4 گیگابایت را در NTFS ایجاد کنید

  Gh. Reza مهمان 19 تیر 1398 پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  میخواستم بپرسم اگه ubunto 15.04 باشه مراحل نصبش کنار ویندوز 10 بعنوان Dual Boot چقدر با مراحل گفته شده در اینجا تفاوت داره؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون

   معین کاردانی بنیان گذار 19 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   تفاوتی نداره
   http://bit.do/eZo96

   Ariu مهمان 8 دی 1398

   با سلام
   من لب تاپم لنوو سری y legion 520
   هر کاری میکنم توی بوت منو اون قسمت بوت از یو اس بی نمیاد !!! میتونین راهنماییم کنین. ممنون میشم

   معین کاردانی بنیان گذار 9 دی 1398

   سلام دوست عزیز
   https://cutt.ly/ortJdOW

  آرتا مهمان 12 تیر 1398 پاسخ

  سلام مرسی از پستتون
  من تمام کارهارو قدم به قدم انجام دادم ولی وقتی سیستم رو از روی فلش بوت میکنم یه صفحه میاد که روش نوشته ubuntu و دیگه هیچ اتفاقی نمیوفته هرچی منتظر میمونم
  لطفا راهنمایی کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 12 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما و همراهی خوبتون
   این مقاله را ببینید
   http://bit.do/eXKyN

  مهیار مهمان 5 تیر 1398 پاسخ

  سلام ببخشید من توی مرحله پارتیان بندی زمانی که روی فضای خالی کلیک میکنم علامت مثبت غیرفعال و نمیتونم پارتیان اضافه کنم میشه لطفا راهنمایی کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 8 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه راه حلی برای این مشکل پیدا نکردم
   لطفا اگر راه حل را پیدا کردید، در زیر همین نظر ارسال کنید تا دیگر دوستان نیز استفاده کنند

  محم مهمان 30 خرداد 1398 پاسخ

  سلام من وقتی میخوام پارتیشن بندی کنم root رو که درست میکنم دیگه نمیتونم home رو درست کنم میگه unusable
  سه تا درایو هم بیشتر ندارم یکی primary و دوتا logic ولی نمیدونم چرا اینطور میشه
  اگه گزینه install Ubuntu alongside windows رو بزنم پارتیشن بندی رو چطور انجام میده تو همون unallocated میریزه؟

   معین کاردانی بنیان گذار 8 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   این مشکل در تاپیک زیر مطرح و حل شده
   http://bit.do/eWRwe
   فضای موردنظرتان را کمی تغییر سایز بدید (کاهش یا افزایش) سپس مجدد مراحل پارتیشن بندی را انجام بدید

  متین کیانی مهمان 24 خرداد 1398 پاسخ

  سلام , وقت بخیر ,
  عذر میخوام یه سوالی داشتم.
  اینکه من کار هایی که شما گفتید رو انجام دادم و میخوام که اوبونتو 19.04 رو در کنار آخرین نسخه ویندوز 10 نصب کنم ولی وقتی اون صفحه ای میاد که میتونم somthing else و یا نصب در کنار ویندوز رو انتخاب کنیم , ویندوز رو شناسایی نمیکنه و به جای اون یه گزینه ای میاد که نوشته :
  erase disk and install ubuntu
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

   معین کاردانی بنیان گذار 26 خرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   گزینه somthing else را انتخاب کنید و طبق مراحل به طور دستی پارتیشن بندی کنید

  ناشناس مهمان 13 خرداد 1398 پاسخ

  سلام.بعد از اینکه دستور diskpart رو زدم صفحه‌ای آبی مرگو دیدم.علتش چیه؟

   معین کاردانی بنیان گذار 13 خرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   این راهنما را مطالعه کنید
   https://bit.ly/2IkC86f

  Ali مهمان 6 خرداد 1398 پاسخ

  سلام من سیستمم جدیده ولی ویندوز رو efi نصب نکردم همو بایوس نصب کردم الان ۳ تا درایو دارم و یکی هم برای لینوکس درست کردم اما هنوز لینوکس رو نصب نکردم
  الان ۴ تا درایو دارم مشکلی نمیشه که چهار تا درایو دارم و باید روت و هوم هم رضا به کنم

   معین کاردانی بنیان گذار 10 خرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   نه مشکلی نیست، از روش BIOS نصب کنید
   و دقیقا طبق مراحل پیش برید

  محمد صادقی مهمان 6 خرداد 1398 پاسخ

  با سلام میشه بگید این روش دایمی هست یا نه ؟

   معین کاردانی بنیان گذار 6 خرداد 1398

   سلام دوست عزیز
   این یک روش اصولی برای نصب هر توزیع‌ لینوکسی در کنار ویندوز هست

  مجید مهمان 24 اردیبهشت 1398 پاسخ

  سلام وقت بخیر . اگر بخواهیم ویندوز 10 رو عوض کنیم و مثلا به جاش ویندوز 7 نصب کنیم(در حالی که آبونتو نصب شده در کنار ویندوز 10) مشکلی پیشی نمیاد؟ نکته ای وجود نداره؟

   معین کاردانی بنیان گذار 24 اردیبهشت 1398

   سلام
   لطفا این فیلم را ببینید
   http://bit.do/eDVLt
   موفق باشید

  مهدی مهمان 20 اردیبهشت 1398 پاسخ

  سلام ممنون بابت آموزش
  یه سوال بعد از نصب اوبونتو تو گراب2 دیگه ویندوز نمیاد و من دسترسی به ویندوزم ندارم الان باید چیکار کنم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 20 اردیبهشت 1398

   سلام
   ممنون از شما
   مقاله‌ی زیر را بخوانید
   https://cybrit.ir/?p=814
   موفق باشید

  مینا مهمان 13 اردیبهشت 1398 پاسخ

  اقا ممنون خدا خیرتون بده

   معین کاردانی بنیان گذار 20 اردیبهشت 1398

   سلام
   ممنون از شما

  Matiullah Reja کاربر 3 اردیبهشت 1398 پاسخ

  سلام ممنون از بابت آموزش خیلی مفید تان خسته نباشید
  یک سوال داشتم اگر خواسته باشیم گزینه instal ubuntu alongside windows را انتخاب کنیم آیا آزاد سازی فضا لازم است چون بخش پارتیش نمیاید

   معین کاردانی بنیان گذار 3 اردیبهشت 1398

   سلام
   تشکر از شما
   نه نیازی نیست، فقط کافیه بعد از انتخاب این گزینه فضای مورد نیازتان را در همان مرحله جدا کنید
   فیلم زیر را ببینید
   https://bit.ly/2GsVJQZ
   موفق باشید

  مجید مهمان 6 فروردین 1398 پاسخ

  با عرض سلام خدمت شما و ممنون بابت این مقاله مفید.من در پایان نصب و زمانی که گزینه پیغام Restart نشان داده می شود restart رو انتخاب کردم ولی ریستارت ظاهرا درست انجام نشد و قبل از خاموش شدن , یک صفحه سیاه با یکسری نوشته های سفید نمایان شد و تا چند خط نوشته ها بیشتر شد اما بعدش گیر کرد و لپتاپ ریستارت نشد.نوشته ها اکثرا همراه کلمه unable یا failed همراه بود و مفهومشون رو متوجه نمیشدم.خودم اجباری لپتاپ رو خاموش کردم و روشن کردم مشکل بر طرف شده بود و سیستم عامل بالا اومد.به نظر شما بعدا مشکلی پیش نمیاد?
  2-در محیط آبونتو حتی بدون انجام کار های سنگین احساس می کنم سیستم بهینه کار نمیکنه (فن بطور مداوم با سرعت نسبتا زیاد کار میکنه) و بعضی افکت های گرافیکی کمی لگ دارن.سوالم اینه که نیاز به نصب نرم افزار جانبی نیست?(مثل درایور).رم لپتاپ 6 گیگ- گرافیک انویدیا 2 گیگ و cpu کور آی 5 هست.
  عذر میخوام اگه سوالاتم طولانی شد.بازم متشکر بابت آموزش تون.

   معین کاردانی بنیان گذار 6 فروردین 1398

   سلام. ممنون از شما
   شاید به خاطر اروری که دیدید، حساس شده باشید.
   اما تا زمانی که مشکل خاصی به‌وجود نیامده نگران نباشید.
   اکثر درایورها را لینوکس ساپورت می‌کنه، اما نگاهی به این مقاله بیندازین.
   https://bit.ly/2U9vnw7
   موفق باشید.

   مجید مهمان 8 فروردین 1398

   سلام خیلی ممنون که ‍ پاسخ دادین.سوال دیگه ای هم داشتم . اگر بخواهیم فضای root یا home رو افزایش بدیم(یعنی دوباره از یکی از درایو های ویندوز shrink کنیم) روشش چطوری هست؟

   معین کاردانی بنیان گذار 9 فروردین 1398

   سلام. لطفا این مقاله را مطالعه کنین
   https://bit.ly/2V2xRtr
   موفق باشید.

  امید مهمان 29 اسفند 1397 پاسخ

  با سلام خدمت شما. آیا در قسمت (گام سوم: ایجاد فضای خالی در ویندوز برای نصب اوبونتو) میتوان درایو غیر سیستمی رو انتخاب کنم برای آزاد کردن؟ یا حتما باید درایوی باشه که ویندوز روی آن نصب شده است؟
  ممنون

   معین کاردانی بنیان گذار 29 اسفند 1397

   سلام
   تفاوتی نداره، میتونید از مابقی درایو‌ها آزاد کنید.
   موفق باشید.

  ستاره مهمان 19 اسفند 1397 پاسخ

  سلام و سپاس از مطالب خوبتون. من ویندوز 10 داشتم و اوبونتو رو هم در یک پارتیشن جدا نصب کردم اما بعد از نصب وقتی لپ تاپ رو روشن میکنم گزینه اوبونتو نیست و مستقیم ویندوز بالا میاد. نمیدونم چطور باید وارد سیستم عامل اوبونتو بشم. در ضمن در this pc هم پارتیشنی رو که ایجاد کرده بودم و اوبونتو رو نصب کردم نمایش داده نمیشه و فقط درایوی که ویندوز در آن نصب شده نمایش داده میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

   معین کاردانی بنیان گذار 19 اسفند 1397

   سلام. ممنون از شما
   نگاهی به این مقاله بیندازین
   https://cybrit.ir/?p=814
   موفق باشید.

   Rahimi مهمان 10 تیر 1398

   سلام و خسته نباشید، ممنون میشم کمکم کنید
   بعد از نصب اوبونتو در قسمت wifi ارور no wifi adapter found رو میده و هر کدی رو که امتحان میکنم اتفاقی نمیوفته

   معین کاردانی بنیان گذار 10 تیر 1398

   سلام دوست عزیز
   این مقاله را ببینید
   http://bit.do/eV3St
   http://bit.do/eV3Rz

  علیرضامیر مهمان 16 اسفند 1397 پاسخ

  من قبلا کالی لینوکس رو کنار ویندوز 10 بصورت dual boot نصب کرده بودم. الان ویندوزمو عوض کردم و خواستم توی کالی نرم افزار استیم رو نصب کنم که متاسفانه کارت گرافیکم نصب نبود. بعد کلا کداشو از تو نت کپی پیست میکردم زدم دیدم سیستم ریست شد و دیگه گراب کالی من از بین رفته بود. یک راست میرفت تو ویندوز. منم فایلای کالیمو پاک کردم الان شد unlocated .الان هر لینوکسی حتی اوبنتو و مینت میخوام نصب کنم ارور گراب میده. اونیم که ارور نمیده و تا ته میره مشکل داره و گراب رو برام نمیاره پس از ریستارت و یه راست میره تو ویندوز . توروخدا کمکم کنین بدون لینوکس احساس پوچی میکنم

   معین کاردانی بنیان گذار 17 اسفند 1397

   سلام
   متاسفانه پیشنهادی ندارم
   شاید راه حل تعمیر بوت هم انجام دادین
   نگاهی به این مقاله بیندازین
   https://cybrit.ir/?p=814

   امیدوارم راه حل آخرتون به فرمت کل هارد ختم نشه.
   موفق باشید.

  sajjad مهمان 27 بهمن 1397 پاسخ

  سلام مجدد
  ممنون بابت مقاله ای ارائه دادید خیلی مفید بود.
  الان یه مشکلی دارم که در نسخه های قبلی ubuntu به راحتی رفع میشد و با یه update درست میشد.
  ubuntu کلا با کارت وایرلس broadcom مشکل داره. ubuntu 18 من تقریبا 15 روش رو که اکثرشون رو خود ask.ubuntu
  , help.ubuntu پیشنهاد داده بودند رو امتحان کردم و با اینکه کارت وایرلس توی لیست pci ها هست اما شناسایی نمیشه.
  شما راه حلی دارید ؟

   معین کاردانی بنیان گذار 27 بهمن 1397

   سلام
   قبل از هرچی ابتدا اوبونتو را لایو اجرا کنید، ببینید مشکل حل میشه!
   بعد از آن
   1. مطمئن بشین مخزن اوبونتو در لیست مخازن موجوده
   2. از مخزن‌های پیشنهادی برای broadcom استفاده کنید.
   موفق باشید.

  sajjad مهمان 25 بهمن 1397 پاسخ

  سلام
  این پیام دوم من هست.
  من تمام مراحل اسلاید ها رو دونه به دونه رفتم.
  الان مشکل این هست که فقط ویندوز لود میشه.
  برای دسترسی به اوبونتو باید shift+restart کنم و گزینه ubuntu رو بزنم تا وارد grub بشه.
  جالب اینه که اونجا boot manager نشون میده.
  چکار باید کنم که وقتی PC رو روشن میکنم همون ابتدا grub رو نشون بده؟؟؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 25 بهمن 1397

   سلام. ممنون از شما
   مطمين بشید fast startup را غیرفعال کردید! وگرنه سیستم سریع اجرا میشه
   به نظر مقاله قبلی را امتحان نکردید.
   روش Boot Repair در مقاله قبلی را بدون نگرانی انجام بدید تا جایگزین بوت فعلی بشه.
   موفق باشید.

  sajjad مهمان 24 بهمن 1397 پاسخ

  سلام
  من در کنار windows 10 یک ubuntu دارم اما مشکل این هست که به صورت پیش فرض ویندوز بالا میاد و برای دست رسی به ubuntu باید با shift+restart وارد محیط UEFI بشم و ubuntu رو انتخاب کنم.
  میشه الان کاری کرد که محیط Grub رو نشون بده هر موقع که PC روشن میشه یا Boot میشه؟
  که خودم اتخاب کنم چه سیستم عاملی بالا بیاد.

   معین کاردانی بنیان گذار 24 بهمن 1397

   سلام.
   این مقاله را مطالعه کنید.
   https://cybrit.ir/?p=814
   موفق باشید.

  alireza مهمان 22 بهمن 1397 پاسخ

  salam mamnoon az amoozeshetoon motasefane zamane nasb ubunto dar panjare installation type gir mikone oonjaeo ke partition miad va sabet mimoone agar emkan dare rahnamaei konid mamnoon

   معین کاردانی بنیان گذار 23 بهمن 1397

   سلام.
   با یک usb دیگه امتحان کنید.
   اگر مشکل حل نشد.
   http://bit.do/eH7Vv
   موفق باشید.

  rotcode مهمان 10 بهمن 1397 پاسخ

  سلام من fast boot رو غیرفعال کردم ولی گزینه secure boot کمرنگ هست و نمیتونم تغییر بدم.چیکار میتونم بکنم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 10 بهمن 1397

   سلام.
   به احتمال زیاد غیر فعال هست.
   اما بهترهست در مورد غیر فعال کردن این گزینه در مادربورد یا مدل لپتاپتان جستجو کنید.
   موفق باشید.

  معین کاردانی بنیان گذار 5 بهمن 1397 پاسخ

  سیستم هایی که secure boot ندارند نیازی به گام 4 نیست.
  باید بسته به مادربوردتون به دنبال غیر فعال کردن Secure Boot باشید
  اگر ویندوز شما هم 7 و قبل از آن باشد نیازی به غیر فعال کردن fast startup ندارید.

  مهدی کشاورز کلهر مهمان 5 بهمن 1397 پاسخ

  سیستم من نه fast startup داره نه secure boot. حالا چه جوری باید اوبونتو رو نصب کنم؟

  arya مهمان 18 دی 1397 پاسخ

  سلام با تشکر از آموزشتون
  من الان ubuntu رو نصب کردم ولی وقتی ریستارت میکنم بوت نمیشه و از روی هارد ویندوز میاد میشه کمک کنید؟

   معین کاردانی بنیان گذار 18 دی 1397

   سلام.
   این مقاله را مطالعه کنید.
   http://bit.do/eAqRV

  مهران مهمان 2 دی 1397 پاسخ

  بسیار جامع کامل و عالی. خدا خیرت بده ممنون.

   معین کاردانی بنیان گذار 2 دی 1397

   سلام. نظر لطف شماست
   موفق باشید.

  افشین مهمان 1 دی 1397 پاسخ

  سلام.
  اگر ابتدا اوبونتو روی سیستم باشه میشه کنارش ویندوز 10 نصب کرد؟

   معین کاردانی بنیان گذار 2 دی 1397

   سلام. بله
   لطفا این فیلم را ببینید.
   http://bit.do/eDVLt
   موفق باشید

  فراست مهمان 29 آذر 1397 پاسخ

  با سلام

  ضمن تشکر از شما باید بگویم یکی از بهترین و کامل ترین آموزش هایی بود که من تا بحال دیده ام.

  موفق باشید.

  فراست

   معین کاردانی بنیان گذار 29 آذر 1397

   سلام. ممنون از توجه شما

  ahmad مهمان 23 آذر 1397 پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر
  دستتون درد نکنه عالی بود...ممنون از زحماتتون
  فقط اگه میشه در مورد نصب نرم افزار در ununtu هم توضیح بدید..ممنون
  با آرزوی موفقیت روز افزون

   معین کاردانی بنیان گذار 23 آذر 1397

   سلام. ممنون از توجه شما
   لینک مقاله نصب نرم‌افزار در اوبونتو
   https://cybrit.ir/?p=1094
   موفق باشید.

  سپنتا مهمان 18 آبان 1397 پاسخ

  سلام. من تک تک مراحل را برای نصب اوبونتو در کنار ویندوز 10 انجام دادم، تمام جزئیات را رعایت کرده‌ام، بعد از نصب از بوت ریپیر هم استفاده کرده‌ام ولی منوی گراب ظاهر نمی‌شود. آیا می‌توانید بگویید مشکل از کجاست؟ من می‌خواهم اوبونتو را در کنار ویندوز 10 روی یک ssd نصب کنم. آیا ممکن است خود لپتاپ مشکلی داشته باشد؟ لپتاپ من Acer Aspire F5- 573g است. تمام وبسایت‌های خارجی را هم زیر و رو کرده‌ام، ولی همان راه حل‌های تکراری که خودم انجام داده‌ام را گفته‌اند. فقط این نکته را عرض کنم که تمام مراحل این آموزش را به دقت انجام داده‌ام.

   معین کاردانی بنیان گذار 18 آبان 1397

   سلام. مشکل از لبتاپ نیست.
   ایا این راه‌حل را امتحان کردید.
   http://bit.do/eAqRV

   سپنتا مهمان 18 آبان 1397

   این راه حل را تا حالا ندیده‌ام، حتما امتحانش خواهم کرد. فقط قبل از آن برای اطمینان می‌خواستم بپرسم هنگام نصب، گزینه‌ی Device for boot loader installation روی کدام قسمت باید قرار بگیرد. با سپاس فراوان.

   معین کاردانی بنیان گذار 18 آبان 1397

   خواهش می‌کنم
   اگر بوت سیستم شما legacy/BIOS هست گزینه dev/sda یا همان کل هارد را انتخاب کنید
   اگر ufei هست گزینه ای که پارتیشن efi ویندوز هست را انتخاب کنید
   موفق باشید.

   سپنتا مهمان 19 آبان 1397

   سلام. این راه حل آخری که گفتید جواب داد و گراب بالا آمد. خیلی ممنونم.

   معین کاردانی بنیان گذار 19 آبان 1397

   سلام. خوشحالم که مشکلتون حل شد
   موفق باشید.

  abed مهمان 16 آبان 1397 پاسخ

  سلام. مشکل من نصب اوبونتو هس
  من میخام اوبونتو رو کنار ویندوز نصب کنم و برای نصب از فلش استفاده میکنم و موقع نصب، چون گزینه نصب کنار ویندوز را نمیاره خودم پارتیشن بندی میکنم (روت 30گیگ و سواپ 8 گیگ و efi system پانصد مگ ) و مراحل تا آخر طی میشه و در آخر که ری استارت میشه نه ویندوز را بالا میاره نه اوبونتو و روی لوگوی لنوو گیر میکنه ///
  در ضمن ویندوز bios mode روی حالت legacy هست..رم لبتابم 8 گیگه.. security boot غیر فعال کردم

   معین کاردانی بنیان گذار 17 آبان 1397

   سلام. این راه حل را امتحان کنید.
   http://bit.do/eAmyj
   موفق باشید.

  سپنتا مهمان 15 آبان 1397 پاسخ

  سلام و خسته نباشید. ممنون از آموزش خوبتون. درباره‌ی پارتیشن swap سوال داشتم. جایی می‌خوندم که «اگر میزان رم کم است یا از هارد ssd استفاده می‌کنیم، بهتر است از swap استفاده کنیم». علت این حرف چیه؟ و اینکه لپتاپ من رم ۱۶ داره و از هارد ssd هم استفاده می‌کنم. آیا باید از پارتیشن swap استفاده کنم؟ سوال دیگه اینکه من یک بار اوبونتو رو در کنار ویندوز ۱۰ نصب کردم ولی هر کاری کردم گراب بالا نیامد. از راه حل Boot Repair و ترمینال هم استفاده کردم. به نظرتان مشکل از کجاست؟ ممنون.

   معین کاردانی بنیان گذار 16 آبان 1397

   سلام. ممنون از توجه شما
   پاسخ۱: در سیستم‌های امروزی دیگر نیاز به پارتیشن swap نیست چون منابع سیستم افزایش یافته. در گذشته به علت کمبود رم، نیاز به یک حافظه موقتی داشتیم تا برنامه هایی نیاز به رم بیشتری داشتند crash نکنند. در مورد ssd هم این مقاله را بخوانید
   https://bit.ly/2QwK0EA

   پاسخ۲: اگر طبق مراحل طی کرده باشد نباید مشکلی ایجاد شود. آیا گام ۴ را بررسی کرده اید؟

   سپنتا مهمان 16 آبان 1397

   ممنون از پاسختان.
   بله، Secure Boot را هم غیر فعال کردم. دیگر نکات، مثل بوتیبل کردن اوبونتو با UEFI، و ریزه‌کاری‌های دیگر را هم انجام دادم. اما باز هم طبق همین مراحل پیش خواهم رفت تا ببینم نتیجه می‌گیرم یا خیر. ممنون از شما.

  سارو مهمان 3 آبان 1397 پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من بعد مرحله ۸ در حین نصب شدن لینوکس این ارور رو‌ بهم نشون میده ممنون میشم راهنمایی کنید
  GRUB installation failed The 'grub-efi-amd64-signed' package failed to install into / target/. Without the GRUB boot loader, the installed system will not boot. OK itor Tint: Temperature ski b2' package...

   معین کاردانی بنیان گذار 3 آبان 1397

   سلام. لطفا گام اول را بررسی کنید.
   اگر سیستم در حالت bios mode نصب شده باشد روی پارتیشن های gpt کار نمی کند.
   باید پارتیشن‌ها را بررسی کنید و اینکه ویندوز در چه حالتی نصب شده uefi یا bios سپس به نصب اوبونتو بپردازید.
   *در هنگام نصب این راه حل را نیز بررسی کنید
   https://bit.ly/2PTiYqZ
   اگر باز هم با مشکل مواجه شدید، کامنت بگذارید.
   موفق باشید.

  Reza98 مهمان 15 مهر 1397 پاسخ

  سلام
  ممنون از آموزش های خوبتون
  اگه بخوایم لینوکسی که روی UEFI نصب کردیم رو پاک کنیم
  چه طور باید بوت ویندوز رو تعمیر کنیم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 15 مهر 1397

   سلام. ممنون از توجه شما
   لطفا این فیلم را با دقت مشاهده کنید.
   http://bit.do/eyeee
   موفق باشید.

  aaa مهمان 5 مهر 1397 پاسخ

  سلام .
  من تا اخر نصب میرم ولی بعد این که ریست رو میزنم هیچ اتفاقی نمی افته. بالاجبار خودم سیستمو ریست میکنم.
  بعد بالا اومدن سیستم و انتخاب ابونتو از بوت ی صفحه سیاه میاد و یک سری ارور هارو مینویسه... .
  مشکل کجاس؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 5 مهر 1397

   سلام، لطفا مشکل خودتون را دقیق به همراه عکس و ارورها ارسال کنید تا بتوانم به طور صحیح کمکتون کنم.
   آیا شما صفحهٔ grub را مشاهده می‌کنید؟
   این فیلم را مشاهده کنید ببینید آیا مشکل شما همین است، در این صورت طبق فیلم عمل کنید.
   https://www.youtube.com/watch?v=NOg5ILhTYNY&vl=en

   آموزش متنی

   اگر کارت گرافیک شما nvidia باشد، این مراحل را دنبال کنید:

   ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
   ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت splash یا nomodeset جایگزین کنید.
   ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.

   اگر کارت گرافیک شما ati باشد، این مراحل را دنبال کنید:
   ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
   ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت radeon.modeset=0 جایگزین کنید.
   ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.

   با تشکر