سایبریت

نصب متاسپلویت و معرفی ماژول‌های آن

با نصب متاسپلویت در اولین قسمت از سری متاسپلویت می‌خواهم شمارا با یکی از قدرتمندترین پلتفرم‌های تست نفوذ دنیا یعنی متاسپلویت Metasploit آشنا کنم.

متاسپلویت توسط HD Moore تحت یک پروژه متن‌باز در سال 2003 ایجاد شد. این پروژه ابتدا در Perl نوشته‌شده بود، که در سال 2007 به‌طور کامل در Ruby بازنویسی شد. در سال 2009 توسط Rapid7 یک شرکت امنیتی IT که اسکنر آسیب‌پذیر Nexpose را تولید می‌کرد، خریداری شد.

معرفی و نصب متاسپلویت Metasploit

متاسپلویت در توزیع‌های تست نفوذ لینوکس مانند kali linux موجود است. اگر از توزیع دیگری از لینوکس یا یونیکس (مانند Mac OS) استفاده می‌کنید، می‌توانید برای نصب متاسپلویت از وب‌سایت Rapid7 یا Metasploit آن را دانلود کنید.

همچنین برای نصب متاسپلویت در ویندوز می‌توانید آن را از Rapid7 دانلود و نصب کنید، اما این کار پیشنهاد نمی‌شود، زیرا برخی از قابلیت‌های این framework در سیستم‌عامل ویندوز ترجمه نمی‌شود. علاوه بر این بسیاری از تکنیک‌های هکینگ در ویندوز کار نمی‌کند.

نصب متاسپلویت

متاسپلویت در حال حاضر دارای دو نسخه است، نسخه Metasploit Pro (کامل و تجاری) و نسخه Open Source (رایگان) که در Kali موجود است.

آموزش استفاده از متاسپلویت

به چند روش می‌توانیم متاسپلویت را اجرا و از آن استفاده کنیم. رایج‌ترین روش، استفاده از کنسول Metasploit است که با تایپ کردن msfconsole در خط فرمان Kali آن را اجرا می‌کنیم. چند روش دیگر نیز وجود دارد.

msfconsole

دستور msfconsole

Msfcli

ما می‌توانیم متاسپلویت را از خط فرمان یا در حالت msfcli اجرا کنیم. اگرچه زمانی که در کنسول هستیم به نظر می‌رسد که داریم از خط فرمان استفاده می‌کنیم، اما درواقع داریم از یک کنسول تعاملی با کلمات خاص و دستورات استفاده می‌کنیم. در msfcli، ما واقعاً از خط فرمان لینوکس استفاده می‌کنیم.

نکته: msfcli از نسخه 2.0 kali به بعد حذف شده است.

برای اینکه راهنمای استفاده از msfcli را ببینیم دستور زیر را تایپ می‌کنیم.

msfcli -h

نحوه اجرای یک اکسپلویت با استفاده از msfcli، این‌گونه است:

msfcli <the exploit> payload=<the payload> rhost=<IP> lhost=<IP> E

E مخفف execute به معنای اجرا کردن است.

ایراد اصلی msfcli این است که به‌خوبی از msfconsole پشتیبانی نمی‌کند. شما در آن فقط به یک شل محدود می‌شوید و اجرای برخی از اکسپلویت های پیچیده غیرممکن است.

Armitage

اگر می‌خواهید متاسپلویت را در حالت GUI (حالت گرافیکی) استفاده کنید، چندین گزینه وجود دارد که Armitage گزینه مناسبی است. توسعه‌دهنده Armitage آقای Raphael Mudge است.

برای اجرای Armitage در کالی، به‌سادگی تایپ کنید:

armitage

اگر Armitage نتوانست اتصال برقرار کند، این دستورات را اجرا کنید:

in kali v1.x
service postgresql start
service metasploit start
service metasploit stop

in kali v2.x
msfdb init

Armitage رابط گرافیکی متاسپلویت است که بین کلاینت/سرور کار می‌کند. شما متاسپلویت را به‌عنوان یک سرور اجرا می‌کنید و Armitage به کلاینت تبدیل می‌شود، درنتیجه به شما امکان دسترسی کامل به ویژگی‌های Metasploit را از طریق یک رابط کاربری گرافیکی GUI می‌دهد. من نمی‌خواهم شمارا در استفاده از Armitage ممنوع کنم، اما تسلط بر خط فرمان برای هکرهای حرفه‌ای یک امر ضروری است.

Modules ماژول‌ها

متاسپلویت دارای شش نوع ماژول‌ مختلف است. که این‌ها هستند:

  1. payloads
  2. exploits
  3. post
  4. nops
  5. auxiliary
  6. encoders

Payloads کدهایی هستند که در سیستم هک شده قرار می‌دهیم. بعضی از افراد آن را listeners, rootkits و غیره می‌خوانند. در متاسپلویت ، به عنوان payloads نامیده می‌شوند. Payload ها شامل command shells, Meterpreter و غیره می‌باشد.

Exploits یک shellcode است که از یک آسیب‌پذیری یا باگ در سیستم سوء استفاده می‌کند. اکسپلویت ها روی سیستم عامل، سرویس پک، سرویس، پورت، و حتی برنامه خاصی اجرا می‌شوند. بنابراین اکسپلویت ویندوز در لینوکس کار نمی‌کند و بالعکس.

Post ماژول‌هایی هستند که ما می‌توانیم از آن به‌عنوان post exploitation روی سیستم استفاده کنیم.

Nops مخفف No OPerationS است که یعنی “کاری انجام نده”. در CPU های x86، معمولاً با hex 0x90 نشان داده می‌شود. این می‌تواند در ایجاد یک buffer overflow بسیار مهم باشد. ما می‌توانیم با استفاده از دستور show ماژول‌های nops را مشاهده کنیم.

show nops

Auxiliary شامل ماژول‌های متعددی است که شامل مواردی مانند fuzzers, scanners, denial of service attacks و غیره است.

Encoders ماژول‌هایی هستند که ما را قادر می‌سازند تا با Encode کردن payload های خود، آنتی‌ویروس AV و دیگر دستگاه‌های امنیتی را دور بزنیم. ما می‌توانیم encoder ها را با تایپ کردن دستور زیر ببینیم:

show encoders

همان‌طور که می‌بینید، Encoder های متعددی در متاسپلویت ساخته‌شده است. یکی از موارد موردعلاقه من shikata_ga_nai است، که به ما اجازه می‌دهد تا payload را به روش XOR رمزگذاری کنیم تا توسط نرم افزارهای AV و دستگاه‌های امنیتی قابل‌شناسایی نباشد.

Searching جستجو کردن

قابلیت search از نسخه Metasploit 4 به بعد اضافه‌شده است. پیش از این، شما مجبور بودید از msfcli و grep برای پیدا کردن ماژول‌هایی که به دنبالشان بودید استفاده کنید، اما در حال حاضر Rapid7 دستور search را اضافه کرده است.

در هنگام search ما می‌توانیم با استفاده از عبارت type، نوع ماژول را جستجو کنیم.

search type:exploit

جستجو در اکسپلویت ها بعد از نصب متاسپلویت

هنگامی که این کار را انجام می‌دهیم، متاسپلویت تمام 1886 اکسپلویت را نشان می‌دهد که جستجوی مفید نیست.

اگر بدانیم که می‌خواهیم به یک دستگاه Sun Microsystems که روی Solaris (یونیکس خورشید) در حال اجرا هست حمله کنیم، کافی هست جستجوی‌مان را فقط با اکسپلویت های سیستم solaris فیلتر کنیم، و می‌توانیم از عبارت platform استفاده کنیم.

search type:exploit platform:solaris

اکنون ما جستجوی خود را به اکسپلویت هایی که فقط روی سیستم عامل Solaris کار می‌کنند محدود کردیم.

برای جستجوی دقیق‌تر، فرض کنید می‌خواهیم به یک sunrpc حمله کنیم، پس ما فقط می‌خواهیم اکسپلویت های این سرویس را ببینیم. بنابراین عبارت “sunrpc” را به موارد زیر اضافه کنیم:

search type:exploit platform:solaris sunrpc

سرچ اکسپلویت بعد از نصب متاسپلویت

همان‌طور که می‌بینید با یک جستجوی دقیق سه ماژول اکسپلویت پیدا کردیم!

این مقاله فقط مقدمه کوتاهی در مورد نصب متاسپلویت و معرفی آن بود. متاسپلویت دارای قابلیت‌های فراوانی است که مقالات آن هنوز توسط ما منتشرنشده است، پس سری متاسپلویت را دنبال کنید تا شگفت‌زده شوید.

منتظر آموزش بعدی ما باشید و اگر سؤالی داشتید، حتماً در نظرات زیر بپرسید.

3+

دیدگاه‌ها (0)

  • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
  • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
  • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند، به جز کامنت های تکراری!

*
*