سایبریت

نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

در این مقاله به بررسی نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 می پردازیم. کالی یک توزیع رایگان لینوکس مبتنی بر دبیان است که برای تست نفوذ (آزمایش نفوذ) در نظر گرفته شده است. اولین نسخه Kali Linux در سال 2013 با بازسازی BackTrack منتشر شد (بک ترک یک توزیع مشهور برای انجام تست نفوذ بود). اگر به تازگی با کالی لینوکس آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله نصب کالی لینوکس در VMware را مطالعه کنید. مراحل زیر را می‌توانید در Windows 7/8 نیز انجام دهید. بوت دوگانه dual boot به معنای نصب دو سیستم عامل بر روی یک هاردیسک است.

پیش نیاز نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

 • یک USB 8GB
 • حداقل 20GB فضای خالی موجود

1- دانلود ایمج کالی لینوکس

ابتدا باید فایل ایمیج installer کالی را دانلود کنید. به صفحه دانلود kali.org/downloads بروید و آن را با توجه به سیستمی که دارید، ایمیج 64 بیتی یا 32 بیتی را دانلود کنید. در ویندوز برای تشخیص معماری 32bit و 64bit سیستم روی my computer کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید و به قسمت system type توجه کنید.

دانلود ایمیج کالی لینوکس برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندور 10

کدام ایمیج را انتخاب کنید

صفحه دانلود کالی سه نوع ایمیج مختلف را برای دانلود ارائه می دهد که هر دو برای معماری 32bit و 64bit در دسترس هستند.

Installer

این ایمیج پیشنهادی برای نصب کالی است. این شامل بسته های پیش فرض کالی است که می تواند برای نصب آفلاین و بدون اتصال به شبکه مورد استفاده قرار گیرد.

NetInstaller

اگر بنظر شما ایمیج Installer برای دانلود بیش از حد بزرگ است، می توانید از این ایمیج استفاده کنید. ایمیج NetInstaller بسیار کوچک است و بسته های کالی در هنگام نصب، دانلود می شوند. این کار به اتصال به شبکه نیاز دارد و زمان نصب را طولانی می کند. از این ایمیج تنها در صورتی استفاده کنید که به تمام بسته های پیش فرض کالی نیاز ندارید.

Live

ایمیج Live برای اجرای کالی بدون نصب کردن آن مناسب است. شما می توانید کالی را روی یک USB بصورت زنده بوت کنید و از آن استفاده کنید.

2- بررسی بوت UEFI یا BIOS در ویندوز

برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 ابتدا باید بررسی کنیم بوت ویندوز در کدام حالت (UEFI یا BIOS) نصب شده است. سپس USB خود را با توجه به آن بوتیبل کنیم. زیرا اگر ویندوز در حالت UEFI نصب شده باشد کالی نیز باید در حالت UEFI نصب شود و BIOS نیز به همین ترتیب.

ابتدا تمام دیسک‌های متصل (فلش، هارد اکسترنال) به ویندوز را eject کنید. در ویندوز کلیدهای win+r را همزمان فشار داده و در پنجره بازشده عبارت msinfo32 را تایپ کنید و Enter بزنید در پنجرهٔ‌ باز شده به عبارت نوشته شده در جلوی BIOS MODE توجه کنید. اگر عبارت نوشته شده Legacy بود حالت بوت شما BIOS هست.

بررسی UEFI/BIOS قبل از نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

 

سپس باید نوع پارتیشن بندی هارددیسک (GPT یا MBR) را بررسی کنید. در ویندوز کلیدهای win+r را همزمان فشار داده و در پنجره بازشده عبارت cmd را تایپ کنید و Enter بزنید تا پنجرهٔ command prompt باز شود.

در پنجره بازشده دستور diskpart را تایپ کنید و Enter بزنید و سپس دستور list disk را تایپ کنید و Enter بزنید تا لیستی از دیسک‌های متصل شده را نشان دهد. اگر هارددیسک شما GPT باشد، زیرستون GPT علامت * را خواهید دید ولی اگر وجود نداشت هارددیسک شما MBR است. (به طور کلی اگر هارد GPT باشد ویندوز در حالت UEFI نصب شده اما اگر هارد MBR باشد ویندوز می‌تواند در حالت BIOS یا UEFI نصب شده باشد.)

بررسی GPT/MBR دیسک برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

3- دانلود Rufus و ساخت یک USB Bootable برای نصب کالی لینوکس

برای نصب کالی لینوکس از روی USB باید فلش خود را بوتیبل کنید. ابتدا نرم‌افزار Rufus را دانلود کنید و یک USB 8GB به کامپیوتر متصل کرده و نرم‌‌افزار را اجرا کنید.

1. دیوایس USB خود را انتخاب کنید.

2. روی Select کلیک کنید و ایمیج ISO کالی را انتخاب کنید.

3. اگر هارددیسک شما GPT هست گزینه GPT را انتخاب کنید ولی اگر هارد شما MBR هست باید گزینه MBR را انتخاب کنید.

4. در آخر با کلیک روی Start و انتخاب گزینه yes و سپس ok عملیات کپی آغاز میشود. بعد از پایان عملیات، USB شما آمادهٔ بوت شدن است.

ساخت USB بوتیبل برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

4- ایجاد یک پارتیشن خالی برای نصب کالی لینوکس

برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 به حداقل 20GB فضای خالی و تعریف نشده نیاز داریم. اما برای استفاده روزانه از کالی 60GB مناسب است.
1. کلیدهای win+R را فشار دهید و دستور diskmgmt.msc را تایپ کنید و Enter بزنید. در Disk Management روی پارتیشن دلخواهی که قصد دارید فضای مورد نیاز را از آن جدا کنید (پارتیشن انتخابی باید از نوع Basic باشد) راست کلیک کنید و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

مطالعه کنید
پیدا کردن نام شبکه وای فای مخفی

ایجاد پارتیشن خالی برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

2. در پنجرهٔ باز شده باید در مقابل Enter the amount in MB عبارت 20000 را تایپ کنید و روی Shrink کلیک کنید تا 20GB از این پارتیشن جدا شود و پارتیشن مورد نظر ما ایجاد شود.

shrink پارتیشن برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

چند دقیقه منتظر بمانید تا فضای 20GB را با عنوان Unallocated Space مشاهده کنید.

5- غیر‌فعال کردن fast startup و Secure Boot

اگر سیستم در حالت UEFI نصب شده باید ویژگی fast startup و Secure Boot را غیرفعال کنیم. زیرا فعال بودن این ویژگی از نصب دو سیستم‌عامل کنار یکدیگر جلوگیری می‌کند. همچنین شما نمی توانید از پارتیشن های ویندوز در کالی استفاده کنید.

غیرفعال کردن fast startup در ویندوز 10

فعال بودن گزینهٔ fast startup در ویندوز 7/8/10 باعث اجرای سریع‌ ویندوز می‌شود، به همین دلیل از بوت شدن DVD و USB جلوگیری می‌کند. بنابراین برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 باید این گزینه را غیر فعال کردن کنیم.

 • به مسیر Control Panel > Power Option بروید.
 • از داخل پنجره Power Option روی گزینهٔ Choice what the power button do را کلیک کنید.
 • روی گزینهٔ Change setting that are currently unavailable کلیک کنید.
 • در آخر تیک گزینه Turn on fast startup را بردارید و روی save changes کلیک کنید.

غیر‌فعال کردن fast startup و Secure Boot

غیرفعال کردن Secure Boot

سیستم هایی که از BIOS استغاده می‌کنند هنگام اجرای سیستم بسته به نوع مادربورد با فشار دادن یکی از کلیدهای Del یا F2 یا F10 یا F12 و یا Esc‌ وارد تنظیمات BIOS سیستم ‌شوید. سپس در یکی از تب Boot یا Security گزینهٔ Secure Boot‌ یا UEFI Boot را پیدا کنید و در حالت Disable‌ قرار دهید و سپس تنظیمات را با F10 ذخیره کنید. اگر سیستم شما از secure boot پشتیبانی نمی‌کند از این آموزش رد شوید و به مرحله بعد بروید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot

در سیستم هایی که از UEFI استفاده می‌کنند نیز همانند بالا عمل کنید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot

در صورتیکه موفق به ورود به تنظیمات UEFI نشدید

در ویندوز 8/10 به منوی start بروید و کلید Shift را نگه دارید و روی Restart کلیک کنید تا وارد منوی بوت پیشرفته شوید. سپس به مسیر زیر بروید.

Troubleshoot > Advanced Options> UEFI Firmware Settings

در پنجره باز شده روی Restart کلیک کنید تا وارد UEFI شوید. سپس  Secure Boot‌ را پبدا کنید و غیر فعال کنید و در آخر تنظیمات را ذخیره کنید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot

 

6- شروع نصب نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

ابتدا  USB بوتیبل را متصل کنید، سپس سیستم را ریستارت کنید و بسته به مادربورد خود با فشار دادن یکی از کلیدهای F2 یا F8 یا F10 و یا F12 وارد منوی انتخاب بوت ‌شوید و USB Flash بوتیبل را انتخاب کنید و تنظیمات را با F10 ذخیره کنید.

1. بعد از مشاهده منوی نصب کالی، شما می توانید سیستم عامل را در حالت Graphical یا Text-Mode نصب کنید (اگر در حالت متنی Text-Mode نصب کنید، فقط یک رابط کنسول بدون رابط کاربری گرافیکی GUI دریافت می کنید). پس سیستم عامل را در حالت گرافیکی نصب کنید. از منوی بوت گزینه Graphical install را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید.

انتخاب graphical install - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

2. زبان دلخواه خود را انتخاب کنید.

انتخاب زبان - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

3. موقعیت جغرافیایی خود را مشخص کنید.

4. کیبوردتان را مشخص کنید.

5. نام میزبان hostname را برای سیستم خود وارد کنید. در مثال زیر، ما “kali” را به عنوان نام میزبان خود وارد کرده ایم.

6. شما می توانید به طور اختیاری یک نام دامنه برای استفاده از این سیستم مشخص کنید.

7. سپس، یک نام خانوادگی برای حساب کاربریتان ایجاد کنید.

8. سپس یک نام کاربری ایجاد کنید.

9. یک رمز عبور برای حساب کاربری که ایجاد کرده اید وارد کنید. بعد از اتمام نصب با این نام کاربری و رمز عبور در کالی وارد می شویم.

10. سپس، منطقه زمانی خود را تنظیم کنید.

11. اکنون کالی دیسک شما را بررسی کرده و پنج گزینه برای نصب به شما پیشنهاد می دهد. برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 باید از روش پارتیشن بندی “Manual” استفاده کنیم. آن را انتخاب کنید سپس روی Continue کلیک کنید.

و در مرحله بعدی پارتیشن Free space که در ویندوز ایجاد کردید را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

پارتیشن بندی - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

 

برای نصب کالی لینوکس باید پارتیشن‌های root, home, swap را ایجاد کنیم:

root: در این پارتیشن، کالی لینوکس و ابزارهایش نصب می‌شود.

home: این پارتیشن محل ذخیرهٔ فایل‌های شخصی و حساب‌های کاربری می‌باشد. (برای نصب کالی در کنار ویندوز نیازی به پارتیشن home نیست چون پارتیشن های ویندوز در کالی mount می شوند و می توانید از آنها در کالی استفاده کنید. اما اگر کالی را به عنوان سیستم اصلی نصب می کنید باید این پارتیشن را ایجاد کنید. مزییت این پارتیشن این هست که اگر کالی به مشکل خورد و خواستید مجددا کالی را نصب کنید اطلاعات شما در این پارتیشن از بین نمی رود.) اما برای اینکه با روند پارتیشن بندی آشنا شویم مراحل را به ترتیب انجام دهید.

مطالعه کنید
حمله Deauthentication به شبکه وای فای

swap: از این پارتیشن هنگامی که حافظه رم پر شود برای نگهداری اطلاعات موقت استفاده می‌شود.

ما 20GB فضای خالی در نظر گرفتیم و مانند زیر تقسیم فضا انجام میدهیم.

 • 10GB فضا به پارتیشن root اختصاص می دهیم (بیشترین فضای ممکن).
 • 6GB فضا به پارتیشن home اختصاص می دهیم (مثل این پارتیشن همانند یکی از پارتیشن های ویندوز هست).
 • 4GB فضا نیز به پارتیشن swap اختصاص می دهیم. (حداکثر 4GB)

 

11.1. بر روی Create a new partition کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در اینجا 10GB فضا به پارتیشن root اختصاص می دهیم. (اگر شما برای مثال 60GB فضای خالی درنظر گرفتید در زیر باید 40GB آن را به پارتیشن root اختصاص دهید.)

نوع پارتیشن root را Primary انتخاب کنید. و در صفحه بعدی beginning را انتخاب کنید.

نکته اضافی: نوع پارتیشن‌ هر سیستم‌عاملی باید Primary باشد. اما مابقی پارتیشن‌ها می‌تواند Logical باشد.

بر روی Done setting up the partition کلیک کنید و روی Continue کلیک کنید.

برای ایجاد پارتیشن home مجددا روی فضای باقی مانده از Free space کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

11.2. بر روی Create a new partition کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در اینجا 6GB فضا به پارتیشن home اختصاص می دهیم.

نوع پارتیشن home را Logical انتخاب کنید. و در صفحه بعدی beginning را انتخاب کنید.

بر روی Done setting up the partition کلیک کنید و روی Continue کلیک کنید.

برای ایجاد پارتیشن swap مجددا روی فضای باقی مانده از Free space کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

11.3. بر روی Create a new partition کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در اینجا 4GB فضا به پارتیشن Swap اختصاص می دهیم.

در این صفحه بروی use as کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

و در صفحه بعدی swap area را انتخاب کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در آخر بر روی Done setting up the partition کلیک کنید و روی Continue کلیک کنید.

و Finish partitioning and write changes to disk را انتخاب کنید. و روی Continue کلیک کنید.

12. در اینجا از شما خواسته می شود تغییرات را روی دیسک تأیید کنید. yes را انتخاب کنید و روی continue کلیک کنید.

13. اکنون فرایند نصب کالی شروع می شود. سپس از شما سؤال می کند که آیا می خواهید از پروکسی HTTP استفاده کنید. آن را خالی بگذارید و روی continue کلیک کنید.

اگر به اینترنت اتصال ندارید و با اخطار شبکه مواجه شدید روی GO back کلیک کنید و سپس در پنجره configure the package manager گزینه yes انتخاب کنید. و روی Continue کلیک کنید.

14. در مرحله بعد می توانید هر کدام از metapackages هایی که می خواهید نصب کنید را انتخاب کنید. برای نصب کالی بصورت استاندارد انتخاب های پیش فرض را تغییر ندهید. روی continue کلیک کنید و صبر کنید تا روند نصب کامل شود. این مرحله می تواند مدت زیادی طول بکشد.

لیست متاپکیج - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

15. سپس روی yes کلیک کنید تا بوت لودر GRUB نصب شود.

16. هارد دیسک موردنظر را برای نصب بوت لودر GRUB روی آن انتخاب کنید.

17. در آخر، روی Continue کلیک کنید تا کالی ریبوت شود.

18. بعد از شروع مجدد کالی شما صفحه بوت لودر GRUB را مشاهده می کنید. در این منو با انتخاب Kali GNU/Linux سیستم‌عامل کالی اجرا می‌شود و با انتخاب Windows Boot Manager ویندوز 10 اجرا می‌شود.
(در سیستم‌های Bios به‌جای گزینهٔ Windows Boot Manager گزینهٔ Windows10 وجود دارد.)

منوی گراب - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

22. در صفحه لاگین کالی با نام کاربری و رمز عبوری که ایجاد کردید وارد شوید.

صفحه لاگین کالی لینوکس - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

تبریک می گوییم شما اکنون به دنیای کالی لینوکس وارد شدید.

دانلود PDF مقاله
25+

دیدگاه‌ها (51)

 • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
 • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
 • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند، به جز کامنت های تکراری!

*
*

  علی محسنی مهمان 23 بهمن 1399 پاسخ

  سلام و خسته نباشید .
  بعد از پارتیشن بندی یه ارور زیر برخورد میکنم،
  Release file signed by unknown key,key id :ED444FF07D8D0BF6
  راه حلی هست؟

   معین کاردانی بنیان گذار 24 بهمن 1399

   سلام
   بنظر مربوط به امضای دیسک هست
   از سایت کالی ایمیج را دانلود کنید، روی usb رایت کنید و فقط روی یک سیستم نصب کنید

  محمود حسینی مهمان 23 بهمن 1399 پاسخ

  سلام.
  برای من توی مرحله detect disk,میزنه:
  no disk drive was detected if you know the name of the driver needed by your disk drive you can select it from the list
  چکار کنم؟

   معین کاردانی بنیان گذار 23 بهمن 1399

   سلام
   تنظیمات بایوس را چک کنید، بوت یک باید روی usb و بوت دو روی هارد باشه
   اگر pc دارید اسلات کابل sata یا ide را باید در جای درستش قرار بدید

  hemn مهمان 12 بهمن 1399 پاسخ

  سلام
  وقتی به مرحله ی پارتیشن بندی می رسم گزینه ی primary و logical رو نمیاره مستقیما میره روی begining و end میشه دلیلشو بفرماید

   معین کاردانی بنیان گذار 13 بهمن 1399

   سلام
   متاسفانه راه حلی برای این مورد پیدا نکردم

  محمدرضا مهمان 12 بهمن 1399 پاسخ

  سلام من تمام کار هایی که تو فیلم بود رو انجام دادم آخر کار هم برام اومد که باید ری استارت شه وقتی ری استارت شد دوباره صفحه نصب کالی از اول اومد بالا ( فقط تو پرانتز بگم که به اینترنت وصل نشدم ) وقتی هم کلا از صفحه نصب اومدم بیرون دوباره ری استارت کردم ویندوز اومد بالا

   معین کاردانی بنیان گذار 12 بهمن 1399

   سلام
   در مورد اول باید بوت را از usb روی هارد تنظیم کنید
   مورد دوم، توضیحاتی در مورد نام و سال مادربورد، uefi بودن بدید

  محمد مهمان 12 بهمن 1399 پاسخ

  سلام
  ببخشيد مادربورد من Secure Boot نداره داخل Advance operation ویندوز هم که میرم نداره میتونم لینوکس و نصب کنم یا فقط از یه دونه سیستم عامل پشتیبانی میکنه؟

   معین کاردانی بنیان گذار 12 بهمن 1399

   سلام
   برای اطمینان میتونید مدل مادربردتون را سرچ کنید، اگر نداشتید میتونید شروع به نصب کنید

  محمدرضا مهمان 11 بهمن 1399 پاسخ

  سلام
  من تمام کار ها رو انجام میدم ولی آخرش تو قسمت Install GRUB boot loader می مونه بیشتر از دو ساعت هم گذاشتم میره جلو تو تیکه آخرش وایمیسه باید چیکار کنم ؟

   معین کاردانی بنیان گذار 11 بهمن 1399

   سلام
   اگر دسترسی به اینترنت در مراحل نصب دارید قطع کنید
   اگر هنوز در همان محیط هستید،ctrl+alt+F2 را فشار بدید و وارد ترمینال بشید
   پروسه هایی که بعد از update-grub مانند os-prober و غیره را متوقف کنید
   ps | grep -i grub
   با دستور kill pid و مقابل pid شماره پروسه آن را وارد کنید
   با فشار دادن CTRL+ALT+F5 به همان حالت گرافیکی برگردید
   خطای GRUB install failed را میبینید به یک مرحله به عقب برگردید و مجدد گراب را نصب کنید
   - اگر از مراحل نصب خارج شدید، میتونید نصب را مجدد انجام بدید
   در مرحله پارتیشن بندی، پارتیشن هایی که ایجاد کردید را حذف و مجدد ایجاد کنید.

  محمدرضا مهمان 9 بهمن 1399 پاسخ

  سلام من تو قسمت پارتیشن بندی که میرم اون free space رو برام نمیاره ممنون میشم بگید چیکار کنم

   معین کاردانی بنیان گذار 10 بهمن 1399

   سلام
   با ابزار EASEUS Partition master در ویندوز پارتیشن free space را از dynamic به logical تبدیل کنید. سپس مجدد مراحل نصب را انجام دهید.

  امیر مهمان 27 دی 1399 پاسخ

  سلام من تا قسمت ریستارت ویندوز رفتم و سیکیورتی بوت رو هم دیسیبل کردم و ذخیره کردم و ویندوز ریستارت شد ولی کالی بالا نیومد مشکل چیست؟

   معین کاردانی بنیان گذار 28 دی 1399

   سلام
   بوت سیستم را روی usb قرار بدید

  میلاد مهمان 16 دی 1399 پاسخ

  سلام من کالی رو نصب کردم ولی وقتیkaliGNU/linx میزنم یه سری چیزا مینویسه و در اخر یه صفحه میاره ک ارم کالی روشه ک حالت کرافیکب داره بعد این صفحه مشکی میشه مشکل از چیه؟

   معین کاردانی بنیان گذار 16 دی 1399

   سلام
   این مشکلات به خاطر شناسایی نشدن درایور کارت گرافیک پیش میاد که ما با روش زیر این مشکل را حل می‌کنیم:
   – اگر کارت گرافیک شما nvidia باشد، این مراحل را دنبال کنید:
   ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
   ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت nomodeset جایگزین کنید.
   ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.
   – اگر کارت گرافیک شما ati باشد، این مراحل را دنبال کنید:
   ۱. در منوی grub ، کلید e را فشار دهید.
   ۲. سپس عبارت quiet splash را با عبارت radeon.modeset=0 جایگزین کنید.
   ۳. سپس کلید ترکیبی ctrl + x را برای بوت شدن فشار دهید.

  pooshtiban.79 کاربر 12 دی 1399 پاسخ

  سلام استاد
  من وقتی میخام مثلا بیس گیگ جدا کنم اون قسمتی که جدا شده به حالت on lockatهست باید چجوری بهfree space تبدیلش کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

   معین کاردانی بنیان گذار 12 دی 1399

   سلام
   شاید اگر درست متوجه شده باشم و منظورتون unallocated باشه، نیازی به انجام کاری ندارید
   فقط کافی وارد محیط نصب کالی بشید تا این پارتیشن را بصورت free space ببینید

  m7062106 کاربر 5 دی 1399 پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  من بعد از انتخاب پارتیشن root که 40 گیگ بهش اختصاص دادم
  بر روی گزینه primary میزنم
  دیگه نمیشه پارتیشن ساخت
  برای فضای خالی unusable میزنه
  ممنون میشم سریع تر جواب بدید 🙂

   معین کاردانی بنیان گذار 6 دی 1399

   سلام
   دیسک شما MBR هست و فقط 4 پارتیشن primary میتونید بسازید
   پس باید روت و مابقی پارتیشن ها را Logical انتخاب کنید و مشکلی هم در این زمینه پیش نمیاد

  mellamo taha کاربر 17 آذر 1399 پاسخ

  سلام
  ببخشید من به جای Write in iso image mode گزینه write in dd image mode رو انتخاب کردم
  در ادامه مراحل نصب مشکلی برای پیش نمیاد ؟

   معین کاردانی بنیان گذار 18 آذر 1399

   سلام
   dd image برای فرمت های .gz, .zip, .bz2, .xz, .Z, .vhd استفاده میشه
   اما فرمت دیسک ما در اینجا iso است

  mohammadaminhscrazyshoter کاربر 16 آذر 1399 پاسخ

  سلام من ۸۰ گیگ پارتیشن جدا کردم ولی نساختم خب الان دارم کالی و نصب می کنم تو بخش انتخاب پارتیشن اون فضای free رو نمیاره که انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس

   معین کاردانی بنیان گذار 16 آذر 1399

   سلام
   باید پارتیشنتون در حالت unallocated باشه
   و بنظر دیسک شما mbr هست و به اشتباه در حال نصب uefi هستید
   این دو مورد را چک کنید

  متین منصوری کاربر 14 آذر 1399 پاسخ

  سلام و درود
  اول تشکر میکنم بابت اموزش خوب و عالیتون
  من موقع نصب کالی به یه همچین اروری بر میخورم و هر کاری میکنم حل نمیشه
  your installation media couldn't be mounted
  ممنون میشم راهنمایی کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 15 آذر 1399

   سلام ممنون از توجه شما
   در همان صفحه ای این مشکل را می بینید usb یا cd خودتون را خارج کنید و مجددا متصل کنید
   کمی منتظر بمانید تا شناسایی بشه بعد Continue بزنید
   اگر موفق نشدید باید دیسک را مانت کنید
   b2n.ir/483166

  parsatabatabaei896 کاربر 19 آبان 1399 پاسخ

  سلام و درود
  من کالی رو روی DVD بوت ایبل کردم شروع سریع ویندوز هم خواموش کردم ولی مادر بوردم Secure Boot رو پشتیبانی نمی کرد
  سیستمم زمانی که ریستارت کردم بوت رو برام نیاورد منوی بوت هم چک کردم ولی حالا لطف کنید یه کمکی بکنید

   معین کاردانی بنیان گذار 20 آبان 1399

   سلام
   الان به کدام سیستم دسترسی دارید
   در هنگام اجرا سیستم shift را نگه دارید ببینید گراب را می‌بینید
   اگر بازهم ندید باید time out تنظیم کنید
   اجرای کالی بصورت live و mount پارتیشن روت
   ویرایش فایل /etc/default/grub
   خط ها زیر را در فایل، به شکل زیر تغییر بدید
   GRUB_TIMEOUT=10
   GRUB_TIMEOUT_STYLE=menu
   GRUB_TERMINAL=console
   ذخیره متن و در آخر آپدیت گراب
   sudo update-grub
   یا اینکه از boot repair استفاده کنید
   https://cybrit.ir/?p=814

  arvinfardin55 کاربر 18 آبان 1399 پاسخ

  سلام خدمت استاد گرامی
  خواستم دستورات موجود در این صفحه را اجرا کنم
  https://cybrit.ir/?p=814
  ولی به هیچ وجه دی وی دی و فلش های رایت شده را شناسایی نمی کند

  با تشکر

   معین کاردانی بنیان گذار 19 آبان 1399

   سلام
   گراب جایگزین بوت سیستم شده پس شما به هر دو سیستم نمی تونید دسترسی داشته باشید
   باید اول بوت ویندوز را (طبق روش ۳) تعمیر کنید، و ویندوز که اجرا شد پارتیشن های کالی را پاک کنید
   و بعد طبق فضای اختیاریتون پارتیشن بندی کنید
   اما اگر به ویندوز دسترسی دارید که مستقیما پارتیشن های کالی را از disk management پاک کنید
   در مورد شناسایی نشدن هم، زمانی که ویندوز اجرا شد cmd را با دسترسی ادمین باز کنید و دستور زیر را اجرا کنید
   shutdown.exe /r /o
   اما اگر بازهم رفع نشد و در بایوس تغییری ندادید، که متاسفانه اطلاعی ندارم

  arvinfardin55 کاربر 18 آبان 1399 پاسخ

  سلام خدمت استاد گرامی
  من کالی لینوکس را کامل بدون هیچ گونه ارور نصب کردم
  ولی متاسفانه برادر کوچیکترم به اشتباه یکی از درایو های کالی رو از داخل ویندوز فرمت کرد و وقتی میخام به هر گونه وارد سیستم بشم نه ویندوز و نه کالی رو بالا نمیاره و ارور میده الان از پزینه یبوت منو وارد ویندوز شدم و نمیدونم چطور باید این مشکل رو حلش کنم حتی کالی رو به صورت پرسیستنت از روی فلش هم بالا نمیاره

  یه سوال دیکه هم داشتم همه ی نرم افزارای کالی درست استارت میشن ولی هیچ گونه ماژولی که باید داشت باشند را ندارند ایا دستوری هست تا بتوان ماژول هارا نصب کرد؟

  استاد اگر بخواهم به کالی فضای دویصد گیگ اختصاص بدم حجم هردرایوش باید چقدر باشه؟

  با تشکر

   معین کاردانی بنیان گذار 18 آبان 1399

   سلام
   بنظر پارتیشن بوت شما پاک شده
   بهتره اول پارتیشن بوت ویندوز را تعمیر کنید
   https://cybrit.ir/?p=814
   و بعد که ویندوز اجرا شد پارتیشن های کالی را پاک کنید
   در ادامه مجددا پارتیشن تعریف کنید
   برای پارتیشن بندی ، چون در کنار ویندوز نصب می کنید می تونید از پارتیشن های ویندوزتون برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید
   پس 200 گیگ برای خود کالی زیاده. شما حداکثر 100 گیگ در نظر بگیرید و که 96 گیگ برای روت و 4 گیگ سواپ
   پارتیشن هوم را هم نسازید و از پارتیشن های ویندوزتون در کالی برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید

  mmhsn801 کاربر 13 آبان 1399 پاسخ

  سلام من میخوام نصب کنم رو صفحه kali linux installer menu )میمونه تکون نمیخوره تا ری استارت نکنم(BIOS MODE)

   معین کاردانی بنیان گذار 13 آبان 1399

   سلام
   مشکل شما مربوط به کارت گرافیکتون هست
   1. روی گزینه Graphical install بیایید و کلید tab را بزنید
   تصویر https://uupload.ir/files/dxl6_a.jpg
   در آخر عبارت ‘quiet splash’ یا ‘splash’ عبارت nvidia.modeset=0 را اضافه کنید
   به جای nvidia باید مدل کارت خودتون را وارد کنید
   nouveau or nvidia for Nvidia cards
   radeon for amd/ati cards
   i915 for intel based motherboards
   r128 for every old ati rage 128 cards
   و Enter بزنید تا نصب شروع بشه
   اگر جواب نگرفتید باید برای نصب از ایمیج live کالی یا اینکه از گزینه install در حالت متنی استفاده کنید.

   2. بعد از نصب هم اگر گراب stuck شد باید در صفحه گراب کلید e را بزنید و به دنبال خطی که با linux شروع شده بگردید
   و در آخر عبارت ‘quiet splash’ یا ‘splash’ مثل بالا عبارت nvidia.modeset=0 را اضافه کنید
   و در آخر با CTRL+X ذخیره کنید تا مشکل حل بشه
   بعد از ورود هم درایو کارتتون را نصب کنید
   sudo apt-get purge nvidia*
   sudo apt install nvidia-drivers-430
   به جای 430 ورژن درایور موردنظرتون را وارد کنید

  arianalfha کاربر 26 مهر 1399 پاسخ

  استاد دستور
  apt install os-prober
  وارد میکنم ارورcould not open lock file /var/lib/dpkg/lock-frontend
  و دستور os-prober
  مینویسه inable to acquire the dpkg fronted lock are you toot
  دستور اخرم میزنم not found میزنه

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1399

   با دسترسی روت دستورات را اجرا می‌کنید؟
   هنگام اجرای دستور از شما رمز‌عبور لاگین درخواست می شود، تایپ کنید و Enter بزنید.
   sudo apt update
   sudo apt install os-prober
   sudo os-prober
   sudo update-grub

   اگر بازهم همان ارور را دریافت کردید دستورات زیر را وارد کنید
   sudo rm /var/lib/dpkg/lock-frontend
   sudo rm /var/lib/dpkg/lock
   sudo rm /var/lib/apt/lists/lock
   و در ادامه دستورات بالا را مجددا اجرا کنید

  arianalfha کاربر 26 مهر 1399 پاسخ

  سلام اقا به همین روش رو فلش نصب کردم کامل کالی ولی گزینه ویندوز نداره بوت لبتاپم عوض میکنم دوباره کالس میاد گرینه ویندوز نداره چیکار کنم برگرده

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1399

   سلام
   با دستورات زیر گراب کالی را آپدیت کنید:
   apt install os-prober
   os-prober
   update-grub
   تصویر: https://bit.ly/37mRqFI
   همچنین می‌تونید از boot repair هم استفاده کنید.
   مقاله آن در بخش لینوکس موجود هست. توجه کنید که باید کالی را لایو اجرا کنید.

  mohammad kavosi کاربر 26 مهر 1399 پاسخ

  با سلام.
  وقت بخیر، امکان نصب روی یک درایو از هارد هم وجود داره
  مثلا درایو c ویندوز باشه
  درایو e کالی

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1399

   سلام
   ما به یک پارتیشن جداگانه (تعریف نشده) برای نصب نیاز داریم
   این پارتیشن میتونه از درایو c جدابشه یا از پارتیشن های دیگرتون

  arvinfardin55 کاربر 21 مهر 1399 پاسخ

  سلام من بعد از انجام مراحل تخلیه فضا و خاموش کردن فست استارتاپ و ریستارت کردن سیستم بعد از ورود به منوی بوت دیگ نمیدانم باید چکار کنم خواهشا راهنمایی کنید

  فرهام مهمان 14 مهر 1399 پاسخ

  سلام ببخشید نمیدونم چرا تو مرحله انتخاب پارتیشین اصن بیسیک وجود نداره همشون داینامیک هستن چکار باید کنم لطفا راهنماییم کنین

   معین کاردانی بنیان گذار 14 مهر 1399

   سلام دوست عزیز
   در دیسک داینامیک امکان نصب دو سیستم عامل وجود نداره
   شما باید دیسکتون را تبدیل به Basic کنید که اینکار باعث میشه اطلاعاتتون از بین بره

  پارسا مهمان 9 مهر 1399 پاسخ

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اینکه وقتی اینوکار را انجام دهیم هر بار که سیستم را روشن خاموش کنیم میتونیم به ویندوز قبلی برگردیم؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 9 مهر 1399

   سلام دوست عزیز
   بله در منو گراب امکان انتخاب ویندوز و کالی را دارید

  mahdi مهمان 2 مهر 1399 پاسخ

  سلام ببخشید من در هنگام نصب به اروری بر میخورم که اینه:.An installation step failed.you can try to run the failing item again from the menu or skip it and choose something else. the failing step is: Install the base system
  ممنون میشم کمک کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 2 مهر 1399

   سلام دوست عزیز
   فضای بیشتری در نظر بگیرید
   60 گیگ می‌تونه مناسب باشه

  Amirreza مهمان 14 شهریور 1399 پاسخ

  سلام.برای نصب کالی لینوکس به طور کامل(تمام ایزار ها)به چند گیگ فضا نیاز داریم؟؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 14 شهریور 1399

   سلام دوست عزیز
   برای استفاده روزانه از کالی 60GB درنظر بگیرید
   می‌تونید از ایجاد پارتیشن home صرف نظر کنید و از پارتیشن های ویندوزی برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید