سایبریت

نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

در این مقاله به بررسی نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 می پردازیم. کالی یک توزیع رایگان لینوکس مبتنی بر دبیان است که برای تست نفوذ (آزمایش نفوذ) در نظر گرفته شده است. اولین نسخه Kali Linux در سال 2013 با بازسازی BackTrack منتشر شد (بک ترک یک توزیع مشهور برای انجام تست نفوذ بود). اگر به تازگی با کالی لینوکس آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله نصب کالی لینوکس در VMware را مطالعه کنید. مراحل زیر را می‌توانید در Windows 7/8 نیز انجام دهید. بوت دوگانه dual boot به معنای نصب دو سیستم عامل بر روی یک هاردیسک است.

پیش نیاز نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

 • یک USB 8GB
 • حداقل 20GB فضای خالی موجود

 

1- دانلود ایمج کالی لینوکس

ابتدا باید فایل ایمیج installer کالی را دانلود کنید. به صفحه دانلود kali.org/downloads بروید و آن را با توجه به سیستمی که دارید، ایمیج 64 بیتی یا 32 بیتی را دانلود کنید. در ویندوز برای تشخیص معماری 32bit و 64bit سیستم روی my computer کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید و به قسمت system type توجه کنید.

دانلود ایمیج کالی لینوکس برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندور 10

کدام ایمیج را انتخاب کنید

صفحه دانلود کالی سه نوع ایمیج مختلف را برای دانلود ارائه می دهد که هر دو برای معماری 32bit و 64bit در دسترس هستند.

Installer

این ایمیج پیشنهادی برای نصب کالی است. این شامل بسته های پیش فرض کالی است که می تواند برای نصب آفلاین و بدون اتصال به شبکه مورد استفاده قرار گیرد.

NetInstaller

اگر بنظر شما ایمیج Installer برای دانلود بیش از حد بزرگ است، می توانید از این ایمیج استفاده کنید. ایمیج NetInstaller بسیار کوچک است و بسته های کالی در هنگام نصب، دانلود می شوند. این کار به اتصال به شبکه نیاز دارد و زمان نصب را طولانی می کند. از این ایمیج تنها در صورتی استفاده کنید که به تمام بسته های پیش فرض کالی نیاز ندارید.

Live

ایمیج Live برای اجرای کالی بدون نصب کردن آن مناسب است. شما می توانید کالی را روی یک USB بصورت زنده بوت کنید و از آن استفاده کنید.

2- بررسی بوت UEFI یا BIOS در ویندوز

برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 ابتدا باید بررسی کنیم بوت ویندوز در کدام حالت (UEFI یا BIOS) نصب شده است. سپس USB خود را با توجه به آن بوتیبل کنیم. زیرا اگر ویندوز در حالت UEFI نصب شده باشد کالی نیز باید در حالت UEFI نصب شود و BIOS نیز به همین ترتیب.

ابتدا تمام دیسک‌های متصل (فلش، هارد اکسترنال) به ویندوز را eject کنید. در ویندوز کلیدهای win+r را همزمان فشار داده و در پنجره بازشده عبارت msinfo32 را تایپ کنید و Enter بزنید در پنجرهٔ‌ باز شده به عبارت نوشته شده در جلوی BIOS MODE توجه کنید. اگر عبارت نوشته شده Legacy بود حالت بوت شما BIOS هست.

بررسی UEFI/BIOS قبل از نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

 

سپس باید نوع پارتیشن بندی هارددیسک (GPT یا MBR) را بررسی کنید. در ویندوز کلیدهای win+r را همزمان فشار داده و در پنجره بازشده عبارت cmd را تایپ کنید و Enter بزنید تا پنجرهٔ command prompt باز شود.

در پنجره بازشده دستور diskpart را تایپ کنید و Enter بزنید و سپس دستور list disk را تایپ کنید و Enter بزنید تا لیستی از دیسک‌های متصل شده را نشان دهد. اگر هارددیسک شما GPT باشد، زیرستون GPT علامت * را خواهید دید ولی اگر وجود نداشت هارددیسک شما MBR است. (به طور کلی اگر هارد GPT باشد ویندوز در حالت UEFI نصب شده اما اگر هارد MBR باشد ویندوز می‌تواند در حالت BIOS یا UEFI نصب شده باشد.)

بررسی GPT/MBR دیسک برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

3- دانلود Rufus و ساخت یک USB Bootable برای نصب کالی لینوکس

برای نصب کالی لینوکس از روی USB باید فلش خود را بوتیبل کنید. ابتدا نرم‌افزار Rufus را دانلود کنید و یک USB 8GB به کامپیوتر متصل کرده و نرم‌‌افزار را اجرا کنید.

1. دیوایس USB خود را انتخاب کنید.

2. روی Select کلیک کنید و ایمیج ISO کالی را انتخاب کنید.

3. اگر هارددیسک شما GPT هست گزینه GPT را انتخاب کنید ولی اگر هارد شما MBR هست باید گزینه MBR را انتخاب کنید.

4. در آخر با کلیک روی Start و انتخاب گزینه yes و سپس ok عملیات کپی آغاز میشود. بعد از پایان عملیات، USB شما آمادهٔ بوت شدن است.

ساخت USB بوتیبل برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

4- ایجاد یک پارتیشن خالی برای نصب کالی لینوکس

برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 به حداقل 20GB فضای خالی و تعریف نشده نیاز داریم. اما برای استفاده روزانه از کالی 60GB مناسب است.
1. کلیدهای win+R را فشار دهید و دستور diskmgmt.msc را تایپ کنید و Enter بزنید. در Disk Management روی پارتیشن دلخواهی که قصد دارید فضای مورد نیاز را از آن جدا کنید (پارتیشن انتخابی باید از نوع Basic باشد) راست کلیک کنید و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

مطالعه کنید
۱۳ کاری که بعد از نصب اوبونتو باید انجام دهید

ایجاد پارتیشن خالی برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

2. در پنجرهٔ باز شده باید در مقابل Enter the amount in MB عبارت 20000 را تایپ کنید و روی Shrink کلیک کنید تا 20GB از این پارتیشن جدا شود و پارتیشن مورد نظر ما ایجاد شود.

shrink پارتیشن برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

چند دقیقه منتظر بمانید تا فضای 20GB را با عنوان Unallocated Space مشاهده کنید.

5- غیر‌فعال کردن fast startup و Secure Boot

اگر سیستم در حالت UEFI نصب شده باید ویژگی fast startup و Secure Boot را غیرفعال کنیم. زیرا فعال بودن این ویژگی از نصب دو سیستم‌عامل کنار یکدیگر جلوگیری می‌کند. همچنین شما نمی توانید از پارتیشن های ویندوز در کالی استفاده کنید.

غیرفعال کردن fast startup در ویندوز 10

فعال بودن گزینهٔ fast startup در ویندوز 7/8/10 باعث اجرای سریع‌ ویندوز می‌شود، به همین دلیل از بوت شدن DVD و USB جلوگیری می‌کند. بنابراین برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 باید این گزینه را غیر فعال کردن کنیم.

 • به مسیر Control Panel > Power Option بروید.
 • از داخل پنجره Power Option روی گزینهٔ Choice what the power button do را کلیک کنید.
 • روی گزینهٔ Change setting that are currently unavailable کلیک کنید.
 • در آخر تیک گزینه Turn on fast startup را بردارید و روی save changes کلیک کنید.

غیر‌فعال کردن fast startup و Secure Boot

غیرفعال کردن Secure Boot

سیستم هایی که از BIOS استغاده می‌کنند هنگام اجرای سیستم بسته به نوع مادربورد با فشار دادن یکی از کلیدهای Del یا F2 یا F10 یا F12 و یا Esc‌ وارد تنظیمات BIOS سیستم ‌شوید. سپس در یکی از تب Boot یا Security گزینهٔ Secure Boot‌ یا UEFI Boot را پیدا کنید و در حالت Disable‌ قرار دهید و سپس تنظیمات را با F10 ذخیره کنید. اگر سیستم شما از secure boot پشتیبانی نمی‌کند از این آموزش رد شوید و به مرحله بعد بروید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot

در سیستم هایی که از UEFI استفاده می‌کنند نیز همانند بالا عمل کنید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot

در صورتیکه موفق به ورود به تنظیمات UEFI نشدید

در ویندوز 8/10 به منوی start بروید و کلید Shift را نگه دارید و روی Restart کلیک کنید تا وارد منوی بوت پیشرفته شوید. سپس به مسیر زیر بروید.

Troubleshoot > Advanced Options> UEFI Firmware Settings

در پنجره باز شده روی Restart کلیک کنید تا وارد UEFI شوید. سپس  Secure Boot‌ را پبدا کنید و غیر فعال کنید و در آخر تنظیمات را ذخیره کنید.

غیر‌فعال کردن Secure Boot

 

6- شروع نصب نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

ابتدا  USB بوتیبل را متصل کنید، سپس سیستم را ریستارت کنید و بسته به مادربورد خود با فشار دادن یکی از کلیدهای F2 یا F8 یا F10 و یا F12 وارد منوی انتخاب بوت ‌شوید و USB Flash بوتیبل را انتخاب کنید و تنظیمات را با F10 ذخیره کنید.

1. بعد از مشاهده منوی نصب کالی، شما می توانید سیستم عامل را در حالت Graphical یا Text-Mode نصب کنید (اگر در حالت متنی Text-Mode نصب کنید، فقط یک رابط کنسول بدون رابط کاربری گرافیکی GUI دریافت می کنید). پس سیستم عامل را در حالت گرافیکی نصب کنید. از منوی بوت گزینه Graphical install را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید.

انتخاب graphical install - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

2. زبان دلخواه خود را انتخاب کنید.

انتخاب زبان - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

3. موقعیت جغرافیایی خود را مشخص کنید.

4. کیبوردتان را مشخص کنید.

5. نام میزبان hostname را برای سیستم خود وارد کنید. در مثال زیر، ما “kali” را به عنوان نام میزبان خود وارد کرده ایم.

6. شما می توانید به طور اختیاری یک نام دامنه برای استفاده از این سیستم مشخص کنید.

7. سپس، یک نام خانوادگی برای حساب کاربریتان ایجاد کنید.

8. سپس یک نام کاربری ایجاد کنید.

9. یک رمز عبور برای حساب کاربری که ایجاد کرده اید وارد کنید. بعد از اتمام نصب با این نام کاربری و رمز عبور در کالی وارد می شویم.

10. سپس، منطقه زمانی خود را تنظیم کنید.

11. اکنون کالی دیسک شما را بررسی کرده و پنج گزینه برای نصب به شما پیشنهاد می دهد. برای نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10 باید از روش پارتیشن بندی “Manual” استفاده کنیم. آن را انتخاب کنید سپس روی Continue کلیک کنید.

و در مرحله بعدی پارتیشن Free space که در ویندوز ایجاد کردید را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

مطالعه کنید
آموزش اجرای برنامه های ویندوز در لینوکس

پارتیشن بندی - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

 

برای نصب کالی لینوکس باید پارتیشن‌های root, home, swap را ایجاد کنیم:

root: در این پارتیشن، کالی لینوکس و ابزارهایش نصب می‌شود.

home: این پارتیشن محل ذخیرهٔ فایل‌های شخصی و حساب‌های کاربری می‌باشد. (برای نصب کالی در کنار ویندوز نیازی به پارتیشن home نیست چون پارتیشن های ویندوز در کالی mount می شوند و می توانید از آنها در کالی استفاده کنید. اما اگر کالی را به عنوان سیستم اصلی نصب می کنید باید این پارتیشن را ایجاد کنید. مزییت این پارتیشن این هست که اگر کالی به مشکل خورد و خواستید مجددا کالی را نصب کنید اطلاعات شما در این پارتیشن از بین نمی رود.) اما برای اینکه با روند پارتیشن بندی آشنا شویم مراحل را به ترتیب انجام دهید.

swap: از این پارتیشن هنگامی که حافظه رم پر شود برای نگهداری اطلاعات موقت استفاده می‌شود.

ما 20GB فضای خالی در نظر گرفتیم و مانند زیر تقسیم فضا انجام میدهیم.

 • 10GB فضا به پارتیشن root اختصاص می دهیم (بیشترین فضای ممکن).
 • 6GB فضا به پارتیشن home اختصاص می دهیم (مثل این پارتیشن همانند یکی از پارتیشن های ویندوز هست).
 • 4GB فضا نیز به پارتیشن swap اختصاص می دهیم. (حداکثر 4GB)

 

11.1. بر روی Create a new partition کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در اینجا 10GB فضا به پارتیشن root اختصاص می دهیم. (اگر شما برای مثال 60GB فضای خالی درنظر گرفتید در زیر باید 40GB آن را به پارتیشن root اختصاص دهید.)

نوع پارتیشن root را Primary انتخاب کنید. و در صفحه بعدی beginning را انتخاب کنید.

نکته اضافی: نوع پارتیشن‌ هر سیستم‌عاملی باید Primary باشد. اما مابقی پارتیشن‌ها می‌تواند Logical باشد.

بر روی Done setting up the partition کلیک کنید و روی Continue کلیک کنید.

برای ایجاد پارتیشن home مجددا روی فضای باقی مانده از Free space کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

11.2. بر روی Create a new partition کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در اینجا 6GB فضا به پارتیشن home اختصاص می دهیم.

نوع پارتیشن home را Logical انتخاب کنید. و در صفحه بعدی beginning را انتخاب کنید.

بر روی Done setting up the partition کلیک کنید و روی Continue کلیک کنید.

برای ایجاد پارتیشن swap مجددا روی فضای باقی مانده از Free space کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

11.3. بر روی Create a new partition کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در اینجا 4GB فضا به پارتیشن Swap اختصاص می دهیم.

در این صفحه بروی use as کلیک کنید. و روی Continue کلیک کنید.

و در صفحه بعدی swap area را انتخاب کنید. و روی Continue کلیک کنید.

در آخر بر روی Done setting up the partition کلیک کنید و روی Continue کلیک کنید.

و Finish partitioning and write changes to disk را انتخاب کنید. و روی Continue کلیک کنید.

12. در اینجا از شما خواسته می شود تغییرات را روی دیسک تأیید کنید. yes را انتخاب کنید و روی continue کلیک کنید.

13. اکنون فرایند نصب کالی شروع می شود. سپس از شما سؤال می کند که آیا می خواهید از پروکسی HTTP استفاده کنید. آن را خالی بگذارید و روی continue کلیک کنید.

اگر به اینترنت اتصال ندارید و با اخطار شبکه مواجه شدید روی GO back کلیک کنید و سپس در پنجره configure the package manager گزینه yes انتخاب کنید. و روی Continue کلیک کنید.

14. در مرحله بعد می توانید هر کدام از metapackages هایی که می خواهید نصب کنید را انتخاب کنید. برای نصب کالی بصورت استاندارد انتخاب های پیش فرض را تغییر ندهید. روی continue کلیک کنید و صبر کنید تا روند نصب کامل شود. این مرحله می تواند مدت زیادی طول بکشد.

لیست متاپکیج - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

15. سپس روی yes کلیک کنید تا بوت لودر GRUB نصب شود.

16. هارد دیسک موردنظر را برای نصب بوت لودر GRUB روی آن انتخاب کنید.

17. در آخر، روی Continue کلیک کنید تا کالی ریبوت شود.

18. بعد از شروع مجدد کالی شما صفحه بوت لودر GRUB را مشاهده می کنید. در این منو با انتخاب Kali GNU/Linux سیستم‌عامل کالی اجرا می‌شود و با انتخاب Windows Boot Manager ویندوز 10 اجرا می‌شود.
(در سیستم‌های Bios به‌جای گزینهٔ Windows Boot Manager گزینهٔ Windows10 وجود دارد.)

منوی گراب - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

22. در صفحه لاگین کالی با نام کاربری و رمز عبوری که ایجاد کردید وارد شوید.

صفحه لاگین کالی لینوکس - نصب کالی لینوکس در کنار ویندوز 10

تبریک می گوییم شما اکنون به دنیای کالی لینوکس وارد شدید.

ویدئوی آموزشی

 

17+

دیدگاه‌ها (15)

 • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
 • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
 • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند

  arianalfha کاربر 26 مهر 1399

  استاد دستور
  apt install os-prober
  وارد میکنم ارورcould not open lock file /var/lib/dpkg/lock-frontend
  و دستور os-prober
  مینویسه inable to acquire the dpkg fronted lock are you toot
  دستور اخرم میزنم not found میزنه

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1399

   با دسترسی روت دستورات را اجرا می‌کنید؟
   هنگام اجرای دستور از شما رمز‌عبور لاگین درخواست می شود، تایپ کنید و Enter بزنید.
   sudo apt update
   sudo apt install os-prober
   sudo os-prober
   sudo update-grub

   اگر بازهم همان ارور را دریافت کردید دستورات زیر را وارد کنید
   sudo rm /var/lib/dpkg/lock-frontend
   sudo rm /var/lib/dpkg/lock
   sudo rm /var/lib/apt/lists/lock
   و در ادامه دستورات بالا را مجددا اجرا کنید

  arianalfha کاربر 26 مهر 1399

  سلام اقا به همین روش رو فلش نصب کردم کامل کالی ولی گزینه ویندوز نداره بوت لبتاپم عوض میکنم دوباره کالس میاد گرینه ویندوز نداره چیکار کنم برگرده

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1399

   سلام
   با دستورات زیر گراب کالی را آپدیت کنید:
   apt install os-prober
   os-prober
   update-grub
   تصویر: https://bit.ly/37mRqFI
   همچنین می‌تونید از boot repair هم استفاده کنید.
   مقاله آن در بخش لینوکس موجود هست. توجه کنید که باید کالی را لایو اجرا کنید.

  mohammad kavosi کاربر 26 مهر 1399

  با سلام.
  وقت بخیر، امکان نصب روی یک درایو از هارد هم وجود داره
  مثلا درایو c ویندوز باشه
  درایو e کالی

   معین کاردانی بنیان گذار 26 مهر 1399

   سلام
   ما به یک پارتیشن جداگانه (تعریف نشده) برای نصب نیاز داریم
   این پارتیشن میتونه از درایو c جدابشه یا از پارتیشن های دیگرتون

  arvinfardin55 کاربر 21 مهر 1399

  سلام من بعد از انجام مراحل تخلیه فضا و خاموش کردن فست استارتاپ و ریستارت کردن سیستم بعد از ورود به منوی بوت دیگ نمیدانم باید چکار کنم خواهشا راهنمایی کنید

  فرهام مهمان 14 مهر 1399

  سلام ببخشید نمیدونم چرا تو مرحله انتخاب پارتیشین اصن بیسیک وجود نداره همشون داینامیک هستن چکار باید کنم لطفا راهنماییم کنین

   معین کاردانی بنیان گذار 14 مهر 1399

   سلام دوست عزیز
   در دیسک داینامیک امکان نصب دو سیستم عامل وجود نداره
   شما باید دیسکتون را تبدیل به Basic کنید که اینکار باعث میشه اطلاعاتتون از بین بره

  پارسا مهمان 9 مهر 1399

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اینکه وقتی اینوکار را انجام دهیم هر بار که سیستم را روشن خاموش کنیم میتونیم به ویندوز قبلی برگردیم؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 9 مهر 1399

   سلام دوست عزیز
   بله در منو گراب امکان انتخاب ویندوز و کالی را دارید

  mahdi مهمان 2 مهر 1399

  سلام ببخشید من در هنگام نصب به اروری بر میخورم که اینه:.An installation step failed.you can try to run the failing item again from the menu or skip it and choose something else. the failing step is: Install the base system
  ممنون میشم کمک کنید

   معین کاردانی بنیان گذار 2 مهر 1399

   سلام دوست عزیز
   فضای بیشتری در نظر بگیرید
   60 گیگ می‌تونه مناسب باشه

  Amirreza مهمان 14 شهریور 1399

  سلام.برای نصب کالی لینوکس به طور کامل(تمام ایزار ها)به چند گیگ فضا نیاز داریم؟؟؟

   معین کاردانی بنیان گذار 14 شهریور 1399

   سلام دوست عزیز
   برای استفاده روزانه از کالی 60GB درنظر بگیرید
   می‌تونید از ایجاد پارتیشن home صرف نظر کنید و از پارتیشن های ویندوزی برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید