سایبریت

نرم افزار آزاد و متن‌باز

نرم‌افزار آزاد (Free Software): نرم‌افزاری است که به کاربر این امکان را می‌دهد که آزادانه به بررسی، تغییر، نسخه‌برداری و توزیع نرم‌افزار بپردازد و کد منبع نرم‌افزار در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در اصطلاح «Free» به معنای آزادی عمل است نه رایگان بودن و می‌توانند این نرم‌افزارها دارای قیمت هم باشند. به نرم‌افزاری که آزاد نباشد، نرم‌افزار انحصاری (Proprietary Software) می‌گویند.

نرم‌افزار متن‌باز (Open Source): در نرم‌افزارهای آزاد به دلیل ابهام در لفظ Free که به‌اشتباه رایگان و احتمالاً بی‌ارزش تلقی می‌شدند، به همین دلیل این نرم‌افزارها به متن‌باز معروف شدند.

نرم‌افزار آزاد/متن‌باز (FOSS): نرم‌افزار آزاد و نرم‌افزار متن‌باز ازنظر ماهیت کاری یکی هستند، درواقع تمام نرم‌افزارهای آزاد، نرم‌افزار متن‌باز هستند. بنابراین برای این دو نرم‌افزار از واژه نرم‌افزار آزاد و متن‌باز استفاده می‌شود.

نرم‌افزار تجاری (Commercial): نرم‌افزاری است که معمولاً توسط یک شرکت طراحی می‌شود و برای به دست آوردن سود فروخته می‌شوند، این نرم‌افزارها می‌توانند انحصاری یا آزاد باشد.

انتشار آثار تحت مالکیت عمومی یک مشکل اساسی دارد، افراد با تغییرات جزئی در اثر، می‌توانند آن را با یک مجوز انحصاری منتشر کنند. برای غلبه بر این مشکل از مجوز کپی‌لفت استفاده می‌شود.

کپی‌لفت (Copyleft): این قانون برخلاف قانون حق نشر(Copyright) از انحصاری شدن اثر جلوگیری می‌کند و به تمامی افراد حق نسخه‌برداری، ویرایش آثار را اعطا می‌کند و هیچ شخصی اجازه ندارد حق ویرایش و نسخه‌برداری را از دیگر افراد سلب کند. یک © برعکس نشانهٔ کپی‌لفت است.

برای به‌کارگیری کپی‌لفت، اجازه‌نامه‌های مختلفی توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد (FOF) ایجاد شده‌است. برخی از این اجازه‌نامه‌ها:

GPL (اجازه‌نامهٔ جامع و عمومی گنو): این اجازه‌نامه برای به‌کارگیری کپی‌لفت به نرم‌افزارها و کد منبع‌ آنها ایجاد شده‌است.

LGPL (اجازه‌نامهٔ کوچکتر جامع و عمومی گنو): این اجازه‌نامه برای به‌کارگیری کپی‌لفت به کتابخانه‌های نرم‌افزارها ایجاد شده‌است.

GFDL (اجازه‌نامهٔ مستندات آزاد گنو): این اجازه‌نامه به کاربران اجازه می‌دهد تا مستندات نرم‌افزارها را ویرایش کرده و مجدداً توزیع کنند.

مطالعه کنید
شروع کار با ترمینال لینوکس

کتابخانه‌ها (Libraries): اگر شما یک برنامه‌نویس نیستید، بعید است که به‌طور مستقیم با کتابخانه‌ها سروکار داشته باشید. کتابخانه‌ها مجموعه‌ای از توابع برنامه‌نویسی هستند که می‌توانند توسط برنامه‌های مختلفی استفاده شوند.

1+

دیدگاه‌ها (0)

  • بخش دیدگاه محیط تعامل میان ما و شما است
  • سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید
  • شما در بیان نظر خود آزاد هستید و تمامی کامنت ها منتشر می‌شوند، به جز کامنت های تکراری!

*
*